RUBASAM

Muhalefet Liderleri, Müzakere Sürecine ABD’nin De Dahil Olmasını Talep Etti

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova Cumhuriyeti’nin geleceğini etkileyecek olan konularda siyasi oluşumları bilgilendirmek ve çalışmaları koordine etmek amacıyla muhalefette yer alan üç siyasi partinin genel başkanları ile görüşme talebinde bulundu.

Kosova Başbakanı Albin Kurti, Kosova’nın Geleceği İçin İttifak (AAK) Genel Başkanı Ramush Haradinaj ile dün yapmış olduğu görüşmenin akabinde bugün, Kosova Demokratik Birliği (LDK) Genel Başkanı Lumir Abdixhiku ile görüştü. Kosova Demokratik Partisi (PDK) Genel Başkanı Enver Hoxhaj ise Kurti’nin görüşme talebini reddetti.

Başbakan Kurti ile görüşen LDK Lideri Abdixhiku ve AAK Lideri Haradinaj’ın ortak talepleri, Sırbistan ile müzakere sürecine ABD’nin de katılması yönünde oldu.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan LDK Lideri Abdixhiku, şu ifadelerde bulundu:
“ABD’nin müzakerelere katılımı tartışılmaz. ABD olmadan, müzakereler de olmamalıdır. Avrupa Birliği’nin müzakerelerdeki rolünü takdir ediyoruz. Ancak, ABD de müzakerelere mutlaka dahil olmalıdır.”

ABD’nin müzakere sürecine dahil olması gerektiğini bir kez daha vurgulayan AAK Lideri Ramush Haradinaj ise; Başbakan Kurti ile yapmış olduğu görüşmenin ardından, şunları söylemişti:
“ Müzakerelerde, ABD’nin eksikliğini hissediyoruz. Bu eksiklik, Kosova için kötü bir durumdur. ABD Başkanı Joe Biden’ın Kosova-Sırbistan Müzakereleri için bir elçi ataması faydalı olacaktır.”

Kaynak: Kosova Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ