Search
Close this search box.

Orta Çağda Değiliz, Toprak Değişimi Olmayacak

Kosova Başbakanı Albin Kurti, diyalogun vatandaşların hakları ve ihtiyaçları için gerçekleşmesini istiyor.

Hırvatistan’ın”Veçernji List” gazetesine verdiği bir demeçte Kurti, “Orta Çağ’da değiliz ve bunun için toprak değişimi olmayacak” dedi.

Hükümet Başkanı, “Bölgeleri kendi mülkleriymiş gibi değiş tokuş edebileceklerini düşünmek otokratların doğasında var. Devletin topraklarını babasının ya da hükümdarın ülkesi, halkı da yönetenin ailesi olarak gören hükümdarlarla Orta Çağ’da değiliz” şeklinde ifadeleri kullandı.

Kurti, diğerleri arasında, Kosova halkının toprak değişimini istemediğini, bunu sadece Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç’in istediğini belirtti.

Kurti, “Biz Demokratik bir Cumhuriyetiz ve Kosova halkı böyle bir şey iistemiyor bu da seçimleri kazanmamın nedeni. Bence Sırplar böyle bir şey istemiyor, sadece Sırbistan cumhurbaşkanı istiyor. Arnavutların da toprak değişimi için çözümleri var, ancak Kosova’nın bizi işlevsiz bir devlet haline getirmek için Cumhuriyetimiz içinde özerk bir Sırp varlığı şeklinde ‘Bosnalılaştırılmasını’ istiyor ve bu olmadı ve olmayacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: Kosova Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SREBRENİTSA SOYKIRIMI

1 Mart 1992’den 14 Aralık 1995’e kadar üç yıldan fazla

BOZKURT ve VAHŞİ BATI

UEFA, Euro 2024’ün 2. turunda Avusturya’ya karşı alınan galibiyetin ardından

ÇAMERYA SOYKIRIMI

Günümüzde “Güney Epir” olarak bilinen ÇAMERYA, Arnavutluk’un güneyi ve Yunanistan’ın