RUBASAM

Parlamento seçimleri karar vermek yerine, sorular getirdi

Şimdi istikamet nereye? 4 Nisan parlamento seçimleri ardından siyasi bilimciler ve analizatörler bu soru üzerinde kafa yormaya başladı. Covid-19 pandemisinden dolayı sıra dışı ve ağır seçim tahminleri yaygın iken, seçmenlerin sakıncalı davranacağı endişeleri yersiz oldu. Çünkü seçimlerde vatandaşların % 46.9’u sandık başına geçerek, oyunu kullandı. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız ise, şimdiye kadar görülmedik bir rekor katılım sergiledi. Yurtdışından oyların etkisi bundan sonra değerlendirilecek.

“Yurtdışındaki Bulgaristan vatandaşlarına bravo! Salgınla ilgili tüm endişelere rağmen, emek sarf ederek sandık başına geldiler ve kendi oyunu verdiler” diyor Merkez Seçim Komisyonuna bağlı içinde 14 STK’nın yer aldığı Kamu Kurulu Başkanı Yardımcısı Rumyana Deçeva.

BNR’ye konuşan Deçeva sözlerine devamla: “Benim için bu olağanüstü bir şey. Sonuçları uzun zaman yorumlayacağız, fakat bu seçimlere yurtdışından vatandaşların seferberliği damgasını vurdu”.

Seçim sonuçları ülkeyi yeni bir politik durum içine koyacak. Gözlemcilerin büyük kısmı bu yeni durumda iki büyük partinin fiyaskoya uğradığını öne srüyor. Şimdiye kadar iktidar olan GERB ve muhalefetteki BSP bu seçimlerin mağlubu oldu, denilebilir.

Tarihçi Prof. İskra Baeva BNR’ye verdiği mülakatta, kendi fikirlerini öne sürdü:

“2020 yılı yaz aylarında çıkan krizin hala devam ettiği sonucunu belirginelştirdi seçim neticeleri. Elbette sürprizler de var. Mesela GERB aldığı ağır darbeden sıyrılarak, yine seçimlerde birinci parti olmayı başardı. Ama bu yıkıcı büyüklükte kayıplar pahasına kazanılan bir zafer-  Pirus zaferine benziyor”.

Prof. Baeva seçim sonuçlarının belirsizliğe neden olduğuna dikkatleri çekti. ”Liderlerin açıklamalarına bakacak olursak, koalisyon hükümet kurulmasının ve normal çalışacak kabine oluşmasının imkansız olduğunu anlarız” dedi.

Bulgaristan Sosyaldemokrat Partisi lideri Yordan Nihrizov, seçim gününden sonra yeniden “düşünme gününe” gidildiğini vurguladı. Sözlerine göre bu seçimler “yeni seçimlere başlangıç” teşkil ediyor. Ana soru ise parlamenter cumhuriyette mi yaşadığımız, yoksa cumhurbaşkanlık sisteminde mi olduğumuzla ilgili.

GERB 12 yıldan beri iktidarda ve özellikle sağlık ve ekonomik kriz döneminde yönetimin bütün eksilerini üzerinde topluyor. Sağ Politika Enstitüsünden uzman Georgi Harizanov bu görüşü paylaştı:

“Eğer seçmenler GERB partisinin izdivaya çekilmesini isteseydi, onu oylarıyla gösterecekti. Parlamentoda gerekli çoğunluğu oluşturma Boyko Borisov’a ve ülke gündeminde önemli noktalar üzerinde temasa oturmaya hazır olanlara bağlı olacak. Burada GERB’in muhalefette kalması veya yeni seçimlere gidilmesi arzusundan ziyade, ülke açısından önümüzdeki birkaç ayda acil çözüm gerektiren konuları düşünen partilere bağlı olacak yeni kabine oluşturma konusu. “İma takav narod” partisinin bundan sonraki çizgisinin nasıl gelişeceğini takip edeceğiz. Esrarengiz bir sırra bürünen siyasi oluşumdan çıkan Slavi Trifonov’un partisi, artık parlamentoda temsil edilecek ve onun duruşu önemli etken olacak” dedi Georgi Harizanov.

Sosyoloji uzmanı Kanço Stoyçev de “Ülkede muhalif oy hakim oldu” açıklamasında bulundu.

Haber: Elena Karkalanova

Çeviri: Sevda Dükkancı

BNR

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ