RUBASAM

Poklek, Kosova’nın Holokostu

 

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani aralarında 24 çocuğun bulunduğu Poklek Katliamı’nda öldürülen 54 sivilin kan izlerinin, ilk öldürüldükleri evin bodrum katında hala taze olduğunu ve ardından cesetlerin iki kez yakıldığını söyledi.

Vjosa Osmani konuyla ilgili sosyal medyadaki paylaşımında, aralarında Sırp soykırım rejiminin polis ve askeri güçleri tarafından öldürülen ve hayatının daha başında olan altı aylık Lirie (Özgürlük) Muqolli’nin ismi özgürlük olmasına rağmen özgürlüğe kavuşamadığını yazdı.

Cumhurbaşkanı Osmani, bu paylaşımında şu ifadelere yer verdi:
“O ve diğer çocuklar Arnavut oldukları için öldürülürken, diğer kadın ve erkeklerle birlikte ortak bir mezarlıkta istirahat ediyorlar. Aileleriyle birlikte çocukların nemli bedenleri de kül olmuş, bu da ağır zulmün tespit edilmesini ve gizlenmesini imkansız hale getirmişti. Bu suçun açık bir amacı vardı: Halkımızın yeryüzünden imha edilmesi ve yok edilmesi. Bu nedenle, bu katliamın kurbanları ve kurtulanları, 17 Nisan 1999’da bu köyde Kosova Holokostu’nun gerçekleştiğinin güçlü kanıtıdır. Öldürülen çocuklar altı aylık ve 17 yaş arasındaydı. Öldürülenlerle beraber çocuk şairi Ymer Elshani, karısı, dört oğlu, annesi ve yengesi de öldürüldü. Poklek’te ve 17 Nisan’da 24 Arnavut sivilin öldürüldüğü Eski Çikatova’daki katliamda tanıklıklar ve hayatta kalan bazı şahitler, Sırbistan’ın katliamının amacını açıkça gösteriyor. Bugün Meclis Başkanı Glauk Konjufca ile birlikte şehitleri andık ve aileleri ile birlikte acıyı paylaştık. Bugün, Özgürlüğün ve çocukların sesleri, bu katliamlarda öldürülen kadın ve erkekler, güçlü bir adalet çağrısı olarak vicdanımıza vuruyor. Özgürlüğü bugün ulaşan bizler, bu korkunç eylemin faillerini adalete teslim etmek için elimizden gelenin en iyisini yapma misyonumuz var. Özgürlük ve barış Eski Çikatova ve Poklek’te katledilenlerin aileleri, adalet tecelli ettiğinde ve huzuru bulduğunda anlam kazanacak. Ve her zaman ve her yerde bu katliamlarla ilgili gerçeği söylemekten vazgeçmeyeceğiz. Poklek ve Eski Çikatovo katliamının kurbanlarının anıları kalıcı olsun.”

Cumhurbaşkanı Osmani paylaşımında olayla ilgi bazı fotoğraflara da yer verdi.

Kaynak: Kosova Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ