RUBASAM

PONTUS FİTNESİ – 2020

Süheyl ÇOBANOĞLU


Bağımsızlığını Avrupalı büyük güçler sayesinde elde eden ve Megalı İdea paralelinde yayılmacı politikalar izleyen ve “TÜRK DÜŞMANLIĞINI” ulusal kimlik haline getiren Yunanistan, 1919’da Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla başlatılan “MİLLİ MÜCADELE’nin 100.ncü Yılı” nedeniyle, geçen yıldan bu yana Türkiye’nin aleyhinde yalan ve iftiralarla örülü PONTUS kampanyasını azdırmıştı.
Türklerle ile girdiği savaşları kaybetmesine rağmen, büyük devletlerin desteği ile hep karlı çıkan geçimsiz komşumuz, kuruluşundan itibaren sürekli bizden toprak alarak yüzölçümünü üç katına kadar büyütmüştür. Yunan yayılmacılığı için formüle ettikleri “MEGALİ İDEA’YI” gerçekleştirebilmek amacıyla, her dönem için kurduğu örgütleri başarıyla kullanmıştır.
1814’te kurulan “FİLİKİ ETERYA” derneği 1876’ya kadar önemli mesafeler almış ve 1894’te yerini “ETNİKİ ETERYA’YA” bırakmıştır. 1919-1922 arasında faaliyet gösteren “MAVRİ MİRA” ile 1954-1977 arasında Kıbrıs için faaliyet gösteren “EOKA” örgütü, Yunan yayılmacılığının icra organı olarak görev yapmıştır. Şimdi de kurdukları yüzlerce pontus derneği ile tüm dünyada yalanlarla örülmüş Pontus iftiralarını yaymakta, Ermeniler gibi tanıma, tazminat ve toprak taleplerini içeren çalışmalar yapmaktalar.
Tarihi süreçte Kelkit havzasından Sinop’a kadar uzanan, Sivas, Tokat ve Trabzon, Giresun, Ordu, Samsun, Sinop, Gümüşhane, Şarkî Karahisar, Tokat, Amasya, Çorum, Yozgat, İspir, Bayburt, Refahiye, Sivas, Koçgiri, Hafik, Yenihan, Tosya, Taşköprü, İnebolu’yu da içine alan bölgenin Pontus olduğu iddiaları bulunmakla birlikte; 200 yıllık tarihî süreçte “Pontus ve Pontusçuluk” yaklaşımlarında Samsun-Merzifon-İnebolu merkez olmuştur. Son 50 yılda ise Pontusçu çalışmalarda Trabzon ve Doğu Karadeniz’in hedef alındığını görmekteyiz.(1)
Bu hayali ülkenin başkenti olarak da Samsun gösterilmekte ve yüzölçümü 70.000 km2 olarak kabul edilmektedir. Rum ve Yunan kaynakları her zaman olduğu gibi yalanlara dayanarak 20. yy’ın başında bölgede, 700.000 Rum ve 422.000 Türk bulunduğunu iddia etmelerine karşın; 1914’te yapılan nüfus sayımında Sivas, Kastamonu ve Trabzon vilâyetlerindeki Rum nüfus sayısının 361.656; Türklerin ise 3.263.396 kişi olduğu tespit edilmiştir. (Bölgedeki Rum nüfusun genele oranı % 9.97’dir.)(2)
1897 tarihli Vital Cuinet’in “Sarı Kitap”ında verilen rakamlar da buna yakındır. Bu nüfustan önemli bölümü Yunanistan’a göç etmiştir. Nitekim 1928 Yunanistan nüfus sayımı istatistiklerine göre Karadeniz’den göç edenlerin sayısı 182.169’dur. Ek olarak, 1922-1928 yılları arasında ABD, Kanada ve Avustralya gibi ülkelere göç edenler de eklendiğinde rakam 210.000 ulaşmaktadır. (3)
Pontus’çuluk politikaları, Türkiye’ye yöneltilen “Sosyal Mozaik” politikalarının bir parçası olup Türkiye’nin toplumsal/millî birliğine ve toprak bütünlüğüne yönelik düşmanca bir hareket olup düşünce hürriyeti, özgür tartışma ortamı gibi talep ve temennilerle alâkası yoktur. (4)
Yunanistan son yıllarda mesnetsiz, asılsız iddialar ve gerçekleştirdiği birtakım faaliyetler ile tarihe objektif bir gözle bakabilenler nezdinde gülünç bir vaziyete düşmesine rağmen Doğu Karadeniz bölgesinde bir “Pontus Devleti” kurmak gibi olmayacak hayaller peşinde koşmaya başlamıştır. (5)
EĞER SOYKIRIM ARIYORLARSA KİRLİ GEÇMİŞLERİNE BAKMALARI GEREKMEKTEDİR
Mora İsyanı ve sonrasında, Ege adalarında, Doğu ve BatıTrakya’da, Anadolu’yu işgal teşebbüsünde, Karadeniz bölgesinde ve Kıbrıs’ta Türkler’e yaptıkları SOYKIRIMLARIN acı hatıraları henüz hafızalarda duruyorken, başkasını olmamış soykırımla suçlamak yüzsüzlükten başka bir şekilde izah edilemez…
Sürekli fitne tohumlarını eken Yunanistan’ın hak ve hukuklarını çiğnediği Batı Trakya Türklerinin çileleri, antlaşmalara aykırı bir şekilde silahlandırdığı ve işgal ettiği Ege adaları ile kıta sahanlığı, karasuları, hava sahası,Doğu akdenizde Türkiye’yi dışlama ve Kıbrıs’ı kendi çıkarlarına göre çözümleme çabalarının yanında, yürüttüğü PONTUSÇULUK faaliyetlerine karşı uyanık ve duyarlı olmak ve derhal gereğini yapmak zorundayız…
19 Mayıs ATATÜRK’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı ile Mübarek Ramazanın sonuna geldiğimiz Şeker Bayramınızı kutlar, virüsten arınmış, sağlıklı günler dilerim.
Süheyl ÇOBANOĞLU
RUBASAM Bşk.V.

K A Y N A K……………………:
(1) http://www.beskoyluyuz.biz/h_2200/yeni-fitne-pontusculuk.html
(2) “ “ “ “ “ “
(3) “ “ “ “ “ “
(4) https://www.turkyurdu.com.tr/yazar-yazi.php?id=3625
(5) Mustafa Balcıoğlu “Yoktan var edilen bir sorunun anatomisi: örgütlenmeden eyleme pontusçuluk” https://www.academia.edu.tr

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ali KURALAY dedi ki:

  Tebrikler.
  Nufus sayimi ile goc edenler arasinda 100 000 in
  Uzerinde fark var. Bunlar ve cocuklari halen Bolgede kimlik degistirerek yasiyorlar diyebilirmiyiz?
  Doguda bu sekilde yasayan ermenilere tanik oldum
  Bir keresinde de Heybeli Ada Papaz okulunun acilmasi icin devlette kulis ve rusvet calismalarinda bulunan bir Hemsin li ile karsilastim.
  Bence gunumuzde incelenmesi ve tespiti gereken bir konu. Umarim devletin ilgili organlari tarafindan yapiliyordur. ( Kozmik Oda yi unutmayalim )

BİR YORUM YAZ