Search
Close this search box.

Seçim sandıklarında video gözetim uygulaması sadece ülkede geçerli olacak

Merkez Seçim Komisyonu (MSK), 2 Nisan’da yapılacak erken genel seçimlerde gerçek zamanlı olarak kamerayla izleme ve video kaydı almanın oy sayımının ve sandık sonuç tutanaklarının doldurulması sırasında sadece ülkede yapılmasına karar verdi. Seyyar seçim sandıkları bulunan oy verme istasyonları, sağlık tesislerindeki oy kullanma istasyonları, yaşlı bakım evleri, hapishane ve gözaltı yerleri ve sosyal hizmetlerin sağlanması için diğer özel kurumlar ile Bulgar bayrağı altında bulunan gemilerde kurulacak oy kullanma istasyonlarında video gözetim yapılmayacak. Yurt dışındaki seçim sandıklarında da seçim günü kameralı izleme ve video kaydı yapmak için teknik olarak imkan sağlanamayacak.

Karar, Seçim Kanunu’nun 57. maddesine istinaden alındı.

MSK’nın kararında ayrıca teknik ekipman temin etme yükümlülüğünün Bakanlar Kurulu’na verildiği belirtilmektedir. Karar metninde kameraların çözünürlüğünün, kağıt oy pusuladaki numaraların, makineli oylamada kullanılan oy pusulasındaki numaraların ve oy kullanma şeklinin okunmasına ve tanınmasına izin vermesi gerektiği belirtilmektedir. Ekipmanların siber saldırılara ve video kayıt sürecinin tehlikeye girmesine karşı yüksek düzeyde koruma sağlaması gerektiği ve video gözetim ve kayıt için kullanılan cihazların ek yazılımlar gibi başka riskli işlevlere sahip olmaması gerektiği açıkça belirtilmektedir.

Kararda, çevrimiçi yayının teknik nedenlerle kesintiye uğradığı durumlarda dahi kayıt yapılması gerektiği belirtilmektedir. Kameralar ve flaş bellek daha sonra bölge seçim komisyonlarına (RİK) teslim edilmelidir.

Kaynak: Kırcaali Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER