RUBASAM

Sırbistan’la Kosova Arasında “Görevden Alma Krizi”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic, Kosova Başbakanı Kurti’ye “Sırplara saldırmaya karar verdi” şeklinde tepki gösterdi.

Sırbistan'la Kosova arasında 'görevden alma' krizi: 'Başbakan, Brüksel Anlaşması'nı çiğnedi'

Google Haberlere Abone ol

DUVAR – Sırbistan, Kosova yönetiminin bir mahkeme başkanını hükümet yetkilileriyle görüştüğü için görevden almasına tepki gösterdi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti’yle ilgili “Sırplara saldırmaya karar verdi” ifadelerini kullandı.

Kosova’nın Mitrovica Mahkemesi Başkanı Sırp asıllı Ljiljana Stevanovic’i görevden uzaklaştırmasına tepki gösteren Vucic, “Kurti, Sırplara saldırmaya karar verdi. Bu eylemiyle barışı yıkmak istiyor. Kosova Başbakanı Kurti, Brüksel Anlaşması’nı çiğnedi. Kosova’daki huzur ve barışa zarar vermek istiyor” ifadesini kullandı.

‘BRÜKSEL ANLAŞMASI ÖLDÜ’

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic de yaptığı açıklamada, Kosova hükümetini eleştirerek, “Kosova ve Metohiya’da Sırplara yönelik şiddet devam ediyor. Kurti, aldığı her yeni kararla barış ve istikrarı baltalıyor. Uluslararası anlaşmalar ihlal ediliyor. Buna göre, Brüksel Anlaşması öldü.” paylaşımında bulundu.

Kosova hükümeti, 3 Nisan’daki Sırbistan cumhurbaşkanı ve parlamento seçimlerinde Kosova’daki Sırbistan vatandaşlarının oy kullanamayacağını açıklamıştı. Mitrovica Mahkemesi Başkanı Sırp asıllı Ljiljana Stevanovic, 22 Mart’ta Sırbistan’da düzenlenen Milli Güvenlik Konseyi’ne katılmış ve Vucic ile bir araya gelmişti. Kosova hükümeti, Sırbistan’daki konsey toplantısına katılan Stevenovic’i görevden uzaklaştırma kararı aldığını açıklamıştı. (AA)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ