Search
Close this search box.

Skandal: Bosna Hersek’in BM Büyükelçisi Bojan Vujić; Bosna Hersek’in Avrupa’daki en tehlikeli terör kaynağı olduğunu iddia ederek Boşnakları suçladı!

BH’nin Cenevre’deki BM Büyükelçisi Bojan Vujić, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi’nin oturumunda konuşma yaparak BH ve Boşnaklara yönelik skandal suçlamalarda bulundu.

Vujić, 30 yılı aşkın süredir Avrupa’nın en tehlikeli terör kaynağı olan ülkenin temsilcisi olarak Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi huzurunda konuşmaya geldiğini söyledi.

BH Büyükelçisi sırp kökenli Vujić’in; Boşnakları, İslam alimlerini aşağıladığı suçladığı sözleri aktarıyoruz.

  • Ne yazık ki BH, AB’ye katılım yolunda çalışırken bile Batılı hükümetler, BH’nin terör tehditlerinin temel kaynağı olmaya devam ettiğini belirtiyorlar.
  • ABD’deki 11 Eylül saldırıları, 2004 Madrid tren bombalaması ve 2015 Paris saldırıları da dahil olmak üzere, son yıllardaki en kötü terör saldırılarının çoğunun faillerinin BH ile önemli bağları vardır.
  • Bosna Hersek’ten gelen terör tehdidini azaltmak için öncelikle ılımlı demokratik cepheyi radikal İslamcı ideolojiyi temsil eden bazı Boşnak alim, din adamı ve siyasetçilere karşı dikkatli olmak gerekiyor.
  • ⁠Vujić, bu tür radikallerin diplomatik salonlarda saygın temsilciler olarak kabul edilmemesi gerektiğini söyledi.

Bu açıklamalarla Boşnak karşıtılarının nefret söylemlerinin uyumlu hale geldiği görünüyor, bu nedenle bugünlerde İslamcı terörizme sempati duymakla suçlanan Boşnak halkına yönelik ağır iftiralar yapılıyor. Açıkçası, bu tür söylemlerin senkronize halde yapıldığı bellidir, çünkü Journal’ın editörü SDA, DF ve SDP’nin bir kısmını bir IŞİD devleti kurmaya çalışmakla suçladığında aynı gün, BH’nin BM Büyükelçisi Bojan Vujić de aynısını yaptı. Büyük Sırp yalan çılgınlığına yönelik sözlü saldırıda Vujić, tüm Boşnak siyasi sahnesini suçladı ve hem SDA’dan hem de “demokratik cepheye” sahip politikacıları gizli “İslamcı” terörizmle suçladı ve onları tüm Avrupa için bir tehlike olarak sundu. ve Sırp ve Hırvat’ın Bosna-Hersek üzerindeki siyasi kontrolünü güçlendirme şeklinde bir çare önerdi.

Bosna Hersek’e ve Boşnaklara yönelik böylesine skandal bir konuşma ve suçlamaların ardından, Dışişleri Bakanlığı ve Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı’nın bu rezalete katılıp katılmadığı sorusu gündeme geliyor.

Öte yandan (SDA- Demokratik Eylem Partisi) bugün yaptığı açıklamada, Bosna-Hersek Cumhurbaşkanlığı’nın, BM İnsan Hakları Konseyi’nde yaptığı skandal devlet karşıtı, şovenist ve İslamofobik konuşması nedeniyle Birleşmiş Milletler Büyükelçisi Bojan Vujić’in görevden alınması gerektiğini duyurdu.

Son Dakika gelişmesi olarak; Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Başkanı Zeljko Komsic, Bosna Hersek’in BM Daimi Temsilcisi Bojan Vujic’in utanç verici konuşmasına tepki gösterdi. Vijesti/ba’ya konuşan Komsic, Büyükelçi Vujic’in ülkesi hakkında bu kadar asılsız ve iftira açıklamalardan sonra istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum dedi ve şunları ekledi: Bunu kendisinin yapmaması durumunda, görevden alınması prosedürünü başlatmak zorunda kalacağız.

Kaynak: M.T.Y / raport.ba / saff.ba / rubasam

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

GELECEKTE BİR GÜN KIBRIS…

                                                       ‘’ Dünya kamuoyu bu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs