Search
Close this search box.

Sofya İstinaf Mahkemesi, Bulgarlaştırma süreci soruşturmasını sonlandıran kararı bozdu

Desebg’nin verdiği bilgilere göre, Sofya İstinaf Mahkemesi ‘nin (SAS) Kamen İvanov başkanlığındaki bir heyeti, Sofya Bölge Askeri Savcılığı’nın Bulgarlaştırma süreci soruşturmasını sonlandırdığı kararını iptal etti.

SAS, 22 Aralık 2022 tarihli kararıyla uygulamada usul ve soruşturma işlemlerinin devamı için dava dosyasını savcılığa iade ediyor. Mahkemenin kararı temyize tabi değildir.

Hatırlanacağı üzere Mayıs 2022’nin sonunda Sofya Bölge Askeri Savcılığı, ceza davasında son sanık olan eski komünist Başbakan Georgi Atanasov iki ay önce öldükten sonra davayı düşürmüştü.

Ondan önce davada yargılanan diğer sanıklar Bulgar Komünist Partisi’nin (BKP) eski Genel Sekreteri Todor Jivkov, dönemin İçişleri Bakanı General Dimitır Stoyanov, dönemin Dışişleri Bakanı Petır Mladenov ve eski BKP Politbüro Üyesi Penço Kubadinski de vefat ettiler.  

Dava, Todor Jivkov başta olmak üzere totaliter BKP rejimi tarafından yürütülen o zamanki Bulgaristan Halk Cumhuriyeti’ndeki Türk ve Müslümanların isimlerini zorla değiştirme kampanyasının sorumlularını belirlemek için 1991 yılında Askeri Savcılık tarafından açılmıştı.

Askeri Savcılık bu görevi yerine getiremedi ve davayı mahkemeye taşımaya yönelik iki girişimi, esas olarak yargılanmadan ve hüküm giymeden Belene toplama kampına hapsedilen Bulgarlaştırma süreci kurbanlarını tanık olarak sorgulama konusundaki isteksizliği nedeniyle başarısız oldu.

Merkezi Bursa’da bulunan Balkanlar’da Adalet, Haklar ve Kültür ve Dayanışma Derneği (BAHAD) üyeleri olan zorla asimilasyon politikasının mağdurları, bu yılın haziran ayı sonunda Adliye Sarayı önünde davanın sonlandırılmasını protesto ettiler.

SAS kararında Sofya Bölge Askeri Savcılığı’nın kararıyla mağdurların haklarını sınırlayan usul kurallarının önemli ölçüde ihlal edildiğini vurguladı.

Sofya İstinaf Mahkemesi heyeti, Sofya Bölge Askeri Savcılığının Bulgarlaştırma sürecine ilişkin soruşturmayı sona erdirme kararını başlangıçta onaylayan Sofya Şehir Mahkemesi’nin (SGS) kararını iptal etti.

SAS, SGS’nin, savcılık tarafından kapatılan davanın temyiz hakkı olan tüm mağdurlara gerektiği gibi bildirilip bildirilmediğini açıklama yükümlülüğünü yerine getirmediğini kabul etti.

SAS, iddia makamının mağdurların dava dosyalarına erişip erişemeyeceğini değerlendirme hakkına sahip olduğuna inanmanın doğru olmadığını belirtti.

SAS’ın vardığı en önemli sonuçlardan biri, savcılığın sözümona “Soya Dönüş Süreci” olarak adlandırılan Bulgarlaştırma süreci kapsamında suç işlediğine inanılan kişi kapsamına baştan itibaren getirdiği kısıtlama, yani sadece BKP’nin tepesindeki suçlu yetkililerin soruşturulmasıdır.

Bununla Sofya İstinaf Mahkemesi, 30 yılı aşkın bir süredir savcılığın Bulgarlaştırma sürecinin yürütülmesinde yer alan komünist totaliter rejim temsilcileri olan diğer kişilerin işlediği suçları soruşturmadığına karar verdi.

Komünist rejimin son yıllarında yürütülen zorla isim değiştirme kampanyasının mağdurları olan Türk asıllı Bulgaristan vatandaşları bu yıl haziran ayında 30 yılı aşkın bir süredir Bulgaristan savcılığının Bulgarlaştırma süreci davasını sonuçlandırıp suçluları cezaya mahkum etmemesini protesto ettiler.

O zaman BAHAD üyeleri, Bulgaristan Telegraf Ajansı (BTA) Basın Merkezi’nde düzenledikleri basın toplantısında savcılığın sadece Bulgarlaştırma sürecinin uygulanmasına ilişkin karar alanları değil, aynı zamanda bu kararı uygulayan eski istihbarat servisi DS ile İçişleri Bakanlığı yetkililerini, yerel makam ve savcılık temsilcilerini de soruşturmasında ısrar ettiler.

Ancak şimdiye kadar Başsavcı İvan Geşev’in yönettiği Bulgaristan savcılığı, son komünist Başbakan Georgi Atanasov’un ölümüyle 30 yıldan fazla süredir sorumsuz eylemsizliklerine son verebileceklerini umarak kulaklarını tıkıyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SUÇUMUZ TÜRK OLMAKMIŞ.

Bulgaristan‘da 1944-1989 yıllarında iktidarda kalan komünist rejimin ülkedeki Türk ve