RUBASAM

Sofya’da protestocular ve polis arasında çatışma çıktı

Sofya’nın merkezinde gerginlik yaşandı. Eski Parti Evi binası önünde protestocular ve polis arasında çatışma çıktı. Ülke genelinde düzenlenen geniş katılımlı hükümet ve Başsavcı İvan Geşev karşıtı protestoların 6.gününde dün gece halk Sofya’da sokakları doldurdu.

Saat 22:30’dan sonra gerginlik arttı. Protestocular eski Parti Evi binasına saldırmaya çalıştılar, toplam beş pencere camlarını kırdılar, dış cephesine kırmızı boya püskürttüler. Binanın girişinin önünde protestocular tarafından atılan şişeler ve nesneler var. Bina bugün de kullanılmaya devam edilecek.

İlk bilgilere göre, altı şahıs gözaltına alındı, iki polis memuru yaralandı. Gece yarısı İçişleri Bakanlığı yetkileri tarafından basına yapılan açıklamada iki bomba patlatıldığı ve polis memurlarına cam şişeler atıldığı bildirildi. Organizatörler, uzun bir süre provokatif eylemleri durdurmaya çalıştılar. Onlar ve polis, barışçıl gösteri yapan vatandaşlar arasında kesinlikle provokatörlerin olduğunu söylüyor.

Dün akşam da ülke genelinde protesto eylemleri yapıldı. Varna’da insanlar bir kez daha derhal istifa talepleriyle sokakları doldurdu. Şumnu’da vatandaşlar, hükümetin ve Başsavcının istifasından başka Belediye Başkanı ve Valinin de istifasını istediler.

Rusçuk şehrinde Adliye Sarayı önünde toplanan vatandaşların gösterisi, yürüyüşle devam etti. Göstericiler, sahte euro banknotları fırlattılar. Haskovo (Hasköy) merkezine toplanan protestocular da şehrin sokaklarına döküldüler.

Bugün de ülkenin değişik yerlerinde protesto eylemleri ve gösteriler düzenleniyor.

Kaynak: Kırcaali Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ