Search
Close this search box.

Son ankete göre, bugün seçim olsa Meclise 7 parti girerdi

Mediana Sosyolojik Araştırma Ajansı tarafından 26 Haziran-2 Temmuz 2021 döneminde yüz yüze görüşerek 18 yaş üstü 920 vatandaşın katılımıyla yapılan son anket sonuçlarına göre, 11 Temmuz’da yapılacak erken genel seçimlerine bir hafta kala GERB-SDS İttifakı, Böyle Bir Halk Var (İTN) partisi ve Bulgaristan İçin BSP İttifakı neredeyse eşit oranda destek alıyor.

Anket sonuçlarına göre bugün seçim olsa GERB-SDS İttifakı yüzde 22,5, İTN yüzde 21,7 ve BSP İttifakı yüzde 20,6 oranında oy alırdı.

Birincilik mücadelesi iki parti arasında değil, üç parti arasında olacak ve seçimden önceki hafta içinde belli olacak.

Anket sonuçlarına göre bugün seçim olsa Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) partisi yüzde 11,1 oyla dördüncü, Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı yüzde 10 oyla beşinci, Ayağa Kalk! Magandalar Dışarı! İttifakı yüzde 5,1 ile altıncı ve Bulgar Vatanseverleri- VMRO, Volya (İrade) ve NFSB İttifakı yüzde 4,8 oyla Meclise giren yedinci siyasi oluşum olurdu. Yüzde 2,2 oranlı oyla Vızrajdane (Diriliş) partisi Meclise girmek için yüzde 4’lük seçim barajını aşamıyor.

HÖH ve Demokratik Bulgaristan Birliği İttifakı yakın seviyelerde destek alıyor ve dördüncü olmak için mücadele ediyor. Muhtemelen yeni Meclise 7 parti ve ittifak girecek. Şimdilik Ayağa Kalk! Magandalar Dışarı! İttifakı ve Bulgar Vatanseverleri İttifakı Meclise girmek için yüzde 4’lük seçim barajını aşıyor. Diğer partiler arasında en yüksek oranda destek alan Vızrajdane partisinin seçim sonucu sürpriz olabilir.

Ülkede genel olarak siyasal değişim arzusu hakimdir. Ankete katılanların %58’i, GERB’nin tekrar iktidara gelmemesini ve GERB’nin katılımı olmadan yeni bir hükümet kurulmasını istediğini söylüyor. Sorun, bu arzunun gerçek bir siyasi eylemle ne ölçüde ifade edileceğidir. Şimdiye kadar anket sonuçları, GERB seçmenlerinin azalmasına rağmen oy kullanmaya son derece motive olduklarını gösteriyor.

Diğer partilerin destekçileri için durum böyle değil. Onların birçoğu hala kime oy verecekleri konusunda kararsız olduklarını, bazıları ise devleti kimin yöneteceğini (GERB olmadığı sürece) umursamadıklarını söylüyorlar. Aşağıdaki tablo ortaya çıkıyor – GERB destekçileri arasında güçlü bir motivasyon ve rakiplerinin seçmenleri arasında nispeten zayıf bir motivasyon. Bu durumda seçimler ve birincilik mücadelesinin sonucu önceden belirlenmiş olmaktan uzaktır.

Şu anda anket verileri, önde gelen üç siyasi oluşumdan herhangi biri etrafında, hangisi birinci, ikinci veya üçüncü olacak olursa olsun, Mecliste çoğunluk (koalisyon) sağlanmasının imkansız olacağını gösteriyor. Bu durumdan çıkmanın olası yolu, kabul edilemez statükocu partilerin duruma göre vereceği desteğine dayanan bir azınlık hükümeti kurulması veya yeniden erken seçime gidilmesidir.

Şu anki tablo (seçimlere bir hafta kala) bu ve bu tabloyu değiştirmek seçmenlerin hakkı ve elindedir. Şimdilik katılım oranının, önceki seçimlere yakın, hatta daha düşük seviyede olacağı ve yaklaşık 3,1 – 3,3 milyon seçmenin oy kullanacağı gibi görünüyor.

Kaynak: KIRCAALİ HABER

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

T E Ş E K K Ü R L E R

 K. Makedonya Kalkandelen ALACA CAMİ Maketinin yapım aşaması ve Miniatürk’te