RUBASAM

Tarihte Bugün: 13 Ocak Rauf Denktaş’ın 9. Ölüm Yıl Dönümü (Dr. Fatma ÇALİK ORHUN)

Konuk Yazar

Türk Dünyasının abide şahsiyetlerinden, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş, vefatının 9. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyoruz.

Denktaş’ın 1957 yılında başlayan “toplum temsilciliği” rolü, 1973’te Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonuna başkan seçilmesiyle “toplum liderliği” rolüne dönüşmüştür. Rauf Denktaş 1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi başkanlığına seçilmiş, 1973’e kadar Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı olmuştur. Denktaş, 1974 Kıbrıs Harekâtı’nın ardından 13 Şubat 1975’te Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilan edilmesiyle Devlet ve Meclis Başkanlığı görevini üstlenmiş ardından da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurulduğu tarihten 17 Nisan 2005’e kadar ülkenin Cumhurbaşkanı olmuştur.

Şubat 1973’ten Nisan 2005’e kadar Kıbrıs Türklerinin toplum lideri olarak kesintisiz bir şekilde 32 yıl görev başında kalan Denktaş Nisan 2005’ten sonra siyasetten ayrılmıştır. 2005 yılında emekliye ayrılmış olsa da Denktaş Kıbrıs meselesine olan bağlılığından asla vazgeçmemiştir.

Hayatı, bir dava adamı ve halk kahramanın hayatına özgü mücadelelerle dolu olan Denktaş, aktif siyaset içerisinde yer aldığı süre boyunca Kıbrıs Davası’nın gidişatını belirleyen en önemli aktör olmuştur. Türklerin ve Türkiye’nin adadaki varlığını koruma girişiminin bir parçası olarak Kıbrıs’ta Türk Mukavemet Teşkilatı kurulmuştur. Teşkilat’ın kurucularından Avukat Raif Rauf Denktaş, bir dönem yaptığı silahlı mücadelenin yanında Kıbrıs Davası’nın masa başında savunulmasında da en büyük aktör olmuştur.

Diplomasi masasında Kıbrıslı Türklerin temsilcisi olarak Dehası, kıvrak zekâsı ve güçlü ikna kabiliyetine, iyi bir hukukçu ve hedefi tutturan uslubu eklenince, müzakere masalarında oynanmak isteyen oyunları sezinleyip, oyunun kurallarını yeniden yazarak karşı strateji geliştirebilen, hukuk bilgisi ile metinleri lehine çeviren başarılı bir diplomat olan Denktaş, 36 yıl boyunca Kıbrıs Türkü’nün var olma mücadelesini silahsız bir savaşı andıran müzakere masalarında, Rum liderler, Glafkos Kleride, Sprios Kiprianu, Yorgos Vasiliu ve Tasos Papadopulos’la çarpışmıştır. Yunanistan ile GKRY’nin sorunu AB içine çekmesiyle birlikte Denktaş, BM’eek olarak AB ile de mücadele içine girmiş, yani mücadelesini tek başına dünyaya karşı vermiştir.

Kuzey Kıbrıs Türkleri toplumdan cemaate, cemaatten devlete kavuşturan Rauf Denktaş, tanınmayan, küçük bir devletin lideri olan Denktaş, diplomasi mücadelesindeki direnci sayesinde büyük devletlere karşı kendi argümanlarını savunmayı başarmış ve dünyanın tanımadığı devletin, dünyaca tanınan lideri olmuştur. Hayatını Kıbrıs Türklerine, bağımsız Kıbrıs Türk Cumhuriyetine adayan, ismi Kıbrıs ve Kıbrıs davasıyla özdeşleşmiş olan Rauf Denktaş Kıbrıs meselesine ait olan inancı, bağlılığı ve en ince ayrıntıya kadar olan hakimiyeti ömrü boyunca sürmüştür.

Son sözü de Rum Cumhurbaşkanı’na gönderdiği “Söyleyin ona burası bağımsız bir cumhuriyettir.” mesajı olmuş ve 13 Ocak 2012 de hayata veda etmiştir. Türk dünyasının son milli kahramanı Rauf Denktaş’ı bir kez daha anarken, Denktaşsız çözüm arayışlarında Kıbrıs sorununda gelinen noktada pek çok konuda haklılığı kabul edilen Denktaş’ın tezlerinin anlaşılması, gelecekteki çözüm arayışlarında Türklerin hak kayıplarının önüne geçilmesi açısından son derece önemli olduğunu göstermiştir.

Dr. Fatma ÇALİK ORHUN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ