Search
Close this search box.

TBMM Başkanı Şentop Batı Trakya’da ziyaretlerde bulundu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Batı Trakya ziyareti kapsamında Gümülcine ve İskeçe’de temaslarda bulundu.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, Batı Trakya ziyareti kapsamında Gümülcine ve İskeçe’de temaslarda bulundu.

Şentop, bir grup milletvekili ile çıktığı Balkan ülkeleri ziyaretine Batı Trakya’dan başladı.

TBMM Başkanı Şentop, programına Gümülcine Müftüsü İbrahim Şerif’i makamında ziyaret ederek başladı.

Daha sonra Gümülcine Türk Gençler Birliği’ni (GTGB) ziyaret eden Şentop başkanlığındaki heyeti, GTGB Başkanı Sedat Hasan karşıladı.

Şentop ve beraberindekiler, burada Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. Mustafa Şentop, daha sonra DEB Partisi Genel Merkezi’ne geçti. DEB Partisi Genel Başkanı Çiğdem Asafoğlu’yla görüşen Şentop’a partinin kurucusu Dr. Sadık Ahmet’in kitabı hediye edildi.

Gümülcine’deki programını tamamlayan heyet daha sonra İskeçe’ye hareket etti.

Şentop ve beraberindekiler, Temmuz ayında vefat eden merhum İskeçe Müftüsü Ahmet Mete’nin kabrini ziyaret ederek dua etti.

Mustafa Şentop burada yaptığı konuşmada, “Batı Trakya’da soydaşlarla hasbihâl etmenin, onlara selam vermenin, vefat edenlerin kabrini ziyaret etmenin çok kıymetli” olduğunu söyledi.

Rahmetli Ahmet Mete’nin büyük hizmetleri olduğunu ifade eden Şentop, “Kendisine tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Büyük hizmetleri geçmiş bir kardeşimiz, arkadaşımız, dostumuzdu.” dedi.

Bu toprakların Türkiye’de yaşayanlarca da yakından takip edildiğini vurgulayan Şentop, “Yüzyıllarca bir arada yaşamışız. Aynı kültürü, aynı dini, aynı medeniyeti paylaşmışız. Ayrıca üstelik 100 yıl önce yapılan anlaşmalarla bir hukuki durum, bir statü var. O çerçevede burada yaşayan kardeşlerimizin hakları, özgürlükleri, yaşamış oldukları sıkıntılar ve mahrumiyetler, Türkiye’de yaşayan 85 milyonun takibindedir. Biz Türkiye olarak burada yaşayan, başka coğrafyalarda da yaşayan bütün soydaşlarımızın, dindaşlarımızın, aynı kültürü, medeniyeti, tarihi paylaştığımız bütün insanların hakları ve hukuklarıyla ilgili olarak bir hassasiyet içerisindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Şentop şöyle devam etti:

“Sadece Türkiye’nin hassasiyeti değil, dünyanın gittiği nokta da odur. Uluslararası sözleşmeler, insan hakları sözleşmeleri, medeni ülkelerin vatandaşlarına uyguladıkları, tanımış oldukları statüler, haklar, bunların hepsi yaşadığımız dünyada, bilhassa Avrupa kıtasında önemli bir husus ve durum. Türkiye’de yaşanan durumlarla ilgili olarak hiç alakası olmayan Avrupa ülkeleri, Belçika’dan, İngiltere’den, Hollanda’dan gelen milletvekilleri, parlamenterler ‘Türkiye’de o niye böyle oluyor, bu niye böyle oluyor’ diye soruyor. Niye?

Çünkü insan hakları, demokratik haklar, özgürlükler, hürriyetler artık günümüz dünyasında hangi ülkede yaşıyorsa yaşasın herkesin alakasını çeken, dikkatini çeken, standartlarının yükselmesini talep ettiği bir husustur. Dolayısıyla bizim de hiçbir anlaşma vesaire olmasa bile, tarih boyunca yüzyıllarca beraber yaşamış olduğumuz insanların durumunu takip etmek bizim içinde çok önemli kıymetli.”

İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa da bugünkü ziyaretlerin bayram havası yaşattığını ifade etti.

Merhum Ahmet Mete’yi bir kez daha dualarla andıklarını ifade eden Trampa, “Bu kabristanda Batı Trakya Müslüman Türk toplumunun değerlerinin muhafazası noktasında gerek eski müftülerimiz Sabri Efendi, Mustafa Hilmi Efendi, Mehmet Emin Aga ve en son Ahmet Mete hocamız burada. Tabii ki onların yanında ve etrafında eski milletvekillerimizin, eski öğretmenlerimizin bu uğurda mücadele vermiş insanların yatıyor olması, bu mekan bizim İskeçe Müslüman Türk Toplumu açısından önem arz etmektedir. Bu vesileyle herkese bugün burada dua etmiş olduk, Rabbim dualarınızı kabul eylesin. Sizleri de aramızda görmek, sizleri selamlamak, sizlerle bugün burada bir ve beraber olmak aynı şekilde bizim için bir onur ve şeref meselesidir. ” diye konuştu.

Ardından İskeçe Müftüsü Mustafa Trampa’nın makamına geçen Şentop yeni seçilen müftüye görevinde başarılar diledi.

Şentop daha sonra İskeçe Türk Birliği’ni (İTB) ziyaret etti. Şentop ve beraberindeki heyet burada İskeçe Türk Birliği Başkanı Ozan Ahmetoğlu, dernek yöneticileri ve çocuklar tarafından çiçeklerle karşılandı.

Ahmetoğlu, Şentop’a adında “Türk” ismi geçtiği için sökülen dernek tabelasının yerini göstererek hukuki mücadelelerinin yıllarca sürdüğünü söyledi.

Ozan Ahmetoğlu, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu uygulama nedeniyle aleyhine karar vermesine rağmen Yunanistan’ın AİHM kararını uygulamadığını ifade etti. İTB Başkanı, Batı Trakya Türklerinin en eski sivil toplum kuruluşu olarak 14 yıldır AİHM kararının uygulanmasını ve mağduriyetin sona ermesini beklediklerini vurguladı. Yunanistan vatandaşları olarak bu ülkeye sevgi ve saygıyla bağlı olduklarını belirten Ahmetoğlu, “Ancak bizler de kendi kimliğimize, Türklüğümüze, Müslümanlığımıza saygı bekliyoruz. Kimliğimizin inkar edilmesi bizleri derinden yaralıyor.” dedi.

İskeçe Türk Birliği’nin mücadelesini yakından takip ettiklerini ve desteklediklerini belirten TBMM Başkanı Mustafa Şentop, soydaşların ilgisine teşekkür etti. 85 milyonluk Türkiye Cumhuriyeti’nin Batı Trakya Türklerinin yanında olduğunu ifade eden Şentop, “Türkiye’nin siz Batı Trakya Türkleriyle gönül bağı var.” diye konuştu.

Şentop ve beraberindeki heyet daha sonra Kuzey Makedonya’ya gitmek üzerek İskeçe’den ayrıldı.

Şentop’a Batı Trakya ziyaretlerinde milletvekillerinin yanı sıra Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin ve Türkiye’nin Gümülcine Başkonsolosu Murat Ömeroğlu eşlik etti.

Kaynak:gündem

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER