Search
Close this search box.

Türk Devletleri Teşkilatı Transformasyon Sürecinde KKTC Gözlemci Üye Olarak Yerini Almaya Hazırlanıyor

FIRAT KÖSE

Aydınlık Gazetesinin 22 Ocak 2022 tarihli haberinde gazetenin edindiği bilgiye göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’ nin Türk Devletleri Teşkilatı Gözlemci Devlet statüsünde olmaya hazırlandığı bilgisine kaynakları vasıtasıyla ulaştığı dile getirildi. 

12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Türk Konseyi 8. Zirvesi başarıyla tamamlanmıştı. Zirve öncesi yapılan açıklamalarda Türk Dünyası açısından çok önemli kararların alınacağı belirtilmişti. “Dijital Çağda Yeşil Teknolojiler ve Akıllı Şehirler” temasıyla düzenlenen zirvede liderler, yoğun gündem maddeleri üzerinde görüşmelerde bulunarak, Teşkilatın geleceğini ilgilendiren bir dizi önemli konuda kararlar aldı. Tarihi zirvede, Türkmenistan’ın gözlemci üye olarak Teşkilata katılımı, üçüncü ülkeler ve kurumlarla ilişkilerin ve gözlemci üyelik kriterlerinin belirlenmesi, Türk Yatırım Fonu’nun kuruluşunun tamamlanması ve Teşkilatın orta ve uzun vadeli hedeflerini ve programını içeren “Türk Dünyası 2040 Vizyonu”nun onaylanmasına ilişkin kararlar alındı.

Teşkilatın dönem başkanlığının Azerbaycan’dan Türkiye’ye geçtiği zirvede, devlet başkanları, Türk Konseyi 8. Zirvesi’nin sonuç belgesi olan İstanbul Deklarasyonu’nu ve bir dizi kararı imzaladı.

Teşkilatın transformasyonu ve Türkiye’nin dönem başkanlığını devralması sonrası Aydınlık Gazetesinin edindiği bilgi ve haberi sonrası anlaşılmaktadır ki Türk Dünyası ivme kazanmıştır. Türkiye’nin Kıbrıs konusunda dile getirdiği iki devletli çözüm yaklaşımı doğrultusunda bu karar çok önemli kazançların başlangıcını oluşturacaktır. 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin başta Türk Cumhuriyetleri olmak üzere tüm devletler tarafından tanınması, 1883 yılında “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” düsturunu amaç edinen Tercüman Gazetesi’nin Bahçesaray’ da başlayan ve 12 Kasım 2021 tarihinde İstanbul’da gerçekleşen Türk Konseyi 8. Zirvesi sonrası Türk Konseyi’nden Türk Devletleri Teşkilatına dönüşen, Türk Dünyası 2040 Vizyonu”nun onaylanması ile yapı “Türk Dünyasında Bütünleşme” hedefine emin adımlarla ilerlemekte olduğunu tüm dünyaya gösterecektir. 

Türk Konseyi-Türk Devletleri Teşkilatı Nedir?

Türk Konseyinin kurulmasına ilişkin ilk adım, 2009 yılında Nahçıvan’da yapılan Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 9. Zirvesi’nde atıldı.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın 3 Ekim 2009’da imzaladığı “Nahçıvan Anlaşması” ile ise süreç kurumsallaştı ve Türk Konseyi kuruldu. İstanbul’da 15-16 Eylül 2010’da düzenlenen 10. Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’nde ise Konsey resmen hayata geçirildi.

Türk dili ortak çatısı altında birleşen üye ülkelerin yanı sıra Türk dünyasının ve bölge ülkelerinin ekonomiden politikaya, turizmden eğitim ve spora kadar pek çok alanda işbirliğini ve etkinliğini artırmaya yönelik çalışmalar yürütüyor. Aynı zamanda Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA), Türk İş Konseyi, Türk Akademisi ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY), Türk Dünyası Ortak Odalar ve Borsalar Birliği gibi mevcut iş birliği mekanizmaları için de bir şemsiye kuruluş vazifesi görüyor. 

KAYNAKLAR 

https://www.aydinlik.com.tr/haber/turkiye-den-yeni-adim-kktc-gozlemci-uye-oluyor-272789

https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/turk-dunyasinin-stratejik-cati-kurulusu-turk-kenesi/1544776

https://turkdegs.org/icerik/turk-konseyinden-turk-devletleri-teskilatina-turk-dunyasi-transformasyonu

http://www.yenidunyagundemi.com/mobilHaberDetay.aspx?id=23118

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SREBRENİTSA SOYKIRIMI

1 Mart 1992’den 14 Aralık 1995’e kadar üç yıldan fazla

BOZKURT ve VAHŞİ BATI

UEFA, Euro 2024’ün 2. turunda Avusturya’ya karşı alınan galibiyetin ardından

ÇAMERYA SOYKIRIMI

Günümüzde “Güney Epir” olarak bilinen ÇAMERYA, Arnavutluk’un güneyi ve Yunanistan’ın