Search
Close this search box.

Türk Tarih Kurumundan ‘Tripoliçe Katliamı’ paneli

Türk Tarih Kurumu, 1821 Mora İsyanı sırasında Türklere yönelik soykırım girişiminin anlatıldığı “Tripoliçe katliamı” konulu bir panel gerçekleştirdi.

Türk Tarih Kurumu, 1821 Mora İsyanı sırasında Türklere yönelik soykırım girişiminin anlatıldığı “Tripoliçe katliamı” konulu bir panel gerçekleştirdi.

“Yunan İsyanı ve Vahşet: Tripoliçe Katliamı Paneli”; Türkiye Cumhuriyeti Kültür Bakanlığı, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi, Türk Tarih Kurumu, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu ve Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliğinin ortaklığında 12 Aralık Pazartesi günü Türk Tarih Kurumu Konferans Salonunda yapıldı.

Panelin, 40 bin Müslüman Türkün katledildiği kanlı katliamın Türk ve dünya kamuoyunda daha fazla tanınmasına yönelik olarak gerçekleştirildiği belirtildi.

“40 BİN KİŞİ KATLEDİLMİŞ”

Ankara’da gerçekleşen panelin ilk bölümünde protokol konuşmalarında Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Birol Çetin, “Osmanlı’nın iç meselesi gibi algılanan 1821 Rum İsyanı, kısa sürede Avrupa’nın en önemli gündem maddelerinden biri olmuştur. Kin ve öfke dolu Rum çetelerinin yaptıkları katliamlarda 40 bin insan akıl almaz bir şekilde öldürülmüş, köle olarak satılmış ve daha türlü türlü işkencelere maruz kalmıştır. Asırlar boyunca Mora’yı yurt edinmiş Türkler de sistematik işkencelere maruz kalmış ve yok edilmişlerdir. Bu süreçte Mora Eyaleti’nin yönetim merkezi olan Tripoliçe ise bu vahşete tanıklık etmiştir.” dedi.

“Yunan İsyanı ve Vahşet: Tripoliçe Katliamı Paneli”ne Prof. Dr. Levent Kayapınar “Yunan İsyanı ve Tripoliçe Katliamı”, Prof. Dr. Ali Fuat Örenç “Mora’da Tripoliçe Katliamı”, Doç. Dr. İbrahim Alper Arısoy “Mora İsyanının Temel Dinamikleri”, Doç. Dr. Yiğit Anıl Güzelipek “Uluslararası Hukuk, Soykırım ve Tripoliçe Katliamı” başlıklı sunumlarıyla konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açılış kısmında, Türk Tarih Kurumunun danışmanlığında hazırlanan belgesel izlendi.

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

GELECEKTE BİR GÜN KIBRIS…

                                                       ‘’ Dünya kamuoyu bu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs