Search
Close this search box.

Türk yolcu otobüsleri sınır kapısında saatlerce bekletildi

Türkiye’den Bulgaristan’a düzenli sefer yapan 30’dan fazla otobüs ve onlarca otomobil, Kapitan Andreevo Gümrük Kapısında denetlenmek üzere yaklaşık 18 saat durduruldu.

“Denetim Operasyonu” kapsamında İstanbul, Bursa, İzmir gibi şehirlerden Bulgaristan’a yolcu taşıyan otobüsleri, Kapıkule Sınır Kapısı’nın karşısındaki Kapitan Andreevo Gümrüğü’nde 18 saat bekletildiği iddia edildi. Binlerce Türk yolcunun saatlerce sınırda bekletildiği ileri sürülerek, söz konusu yolcuların pazar günü ülkede gerçekleştirilecek cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turu nedeniyle sınırda bekletildikleri öne sürüldü.

Bulgaristan’daki yetkililerin, Türkiye’de ikamet eden ve oy hakkı bulunan Türklerin Bulgaristan’a gelerek oy kullanmasını istenmediğini vurgulayan Türk yolcular, sorunun çözümü için Türk makamlarından gerekli girişimleri yapmalarını beklediklerini aktardı.

Bulgaristan Milli Radyosunun Ankara’dan diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre, Türkiye’den Bulgaristan’a giriş yapan yolcu otobüslerinin Türkiye-Bulgaristan sınırındaki kontrolleri için Türkiye Bulgaristan’a diplomatik nota verdi.

Dün gece geç saatlerde Türkiye’nin Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü, Kapitan Andreevo sınır kapısına giderek yetkililerle görüştü. Diplomat yolcularla da görüştüğü bildirildi.

Gece saatlerinde Kırcaali Milletvekilleri Bayram Bayram, Adlen Şevket ve Haskovo Milletvekili Mümün Mümün de sınır kapısına giderek yetkililer ile görüştükleri bildirildi.

Öte yandan, Bulgaristan’da Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşlarının dikkat çekici bir artışla sandığa gitmesi, ana tartışma konularından biri oldu. Tartışma bu Pazar günü yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu öncesi de hararetlendi.

Bazı kaynaklar, sınırda bekletilen Türk yolcularına seçim öncesi gözdağı verildiği şeklinde yorumladı.

Kaynak: Kırcaali Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER