RUBASAM

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINA YUNANİSTAN’A GİRİŞ YASAĞI DEVAM EDİYOR.

 

TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINA YUNANİSTAN’A GİRİŞ YASAĞI DEVAM EDİYOR.

 

 

T.C.Atina Büyükelçiliği Duyurusu

 

 

Yunanistan’in Uyguladiği Uluslararasi Seyahat Kisitlamalari

 

 

Atina Büyükelçiliği 08.06.2021

 

Değerli vatandaşlarımız,

 

Yunanistan ülkemize yönelik seyahat yasaklarını son olarak 14 Haziran 2021 tarihine kadar uzatmıştır. Bu çerçevede, 20 Mart 2020 tarihinden itibaren İpsala-Kipi hudut kapısı vatandaşlarımızın geçişine kapalıdır. Keza, Ülkemiz limanları ile Ege adaları arasında tarifeli deniz seferleri yapılamamaktadır.

 

Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun, 31 Mayıs 2021 tarihinde Atina’ya gerçekleştirmiş olduğu ziyaret sırasında, KOVID-19’a karşı aşılanmış veya son 72 saat içinde gerçekleştirilmiş PCR test sonucu negatif olan kişilerin iki ülke arasında seyahatine imkan verilmesi konusunda ilke mutabakatına varılmıştır. Sözkonusu kararın uygulanmasına yönelik teknik çalışmalar devam etmekte olup, henüz tamamlanmamıştır.

 

Bu çerçevede, zorunlu ve istisnai koşullar haricinde, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Yunanistan’a giriş yapması mümkün değildir.

 

Zorunlu ve istisnai nedenlerle Yunanistan’a giriş yapması gerekecek vatandaşlarımızın hamili bulundukları pasaportun türünden (diplomatik, hususi, hizmet, umuma mahsus) bağımsız olarak ve geçerli vizesi olsa dahi, Yunanistan’ın Türkiye’deki diplomatik ve konsüler misyonlarından özel izin almaları gerekmektedir.

 

Bu şekilde, Yunan makamlarından izin alarak ülkemizden Yunanistan’a seyahat edecek kişilerin, Yunanistan’a girişle ilgili Yunan makamlarınca açıklanan diğer gerekli prosedürleri (Yolcu Tespit Formu doldurulması, PCR test sonucu ibrazı dahil) de karşılamaları Yunan makamlarınca beklenmektedir.

 

 

Ülkemize yönelik seyahat kısıtlamalarının sürdüğü mevcut koşullarda, Yunanistan haricindeki AB ülkeleri vatandaşları ile bu ülkelerle resmi ikamet sahibi kişilerin de karayoluyla Türkiye’den Yunanistan’a geçerek diğer AB ülkelerine seyahatleri mümkün değildir.

 

 

Saygılarımızla.

 

 

Kaynak: http://atina.be.mfa.gov.tr/Mission/ShowAnnouncement/385095

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ