RUBASAM

“Utanç Kampı”ndan Daha İyi Bir Geleceğe Uçtular

Avrupalıların medeniyet diye sattığı Midilli’deki “Utanç Kampı”ndan kurtularak özgürlük ve daha iyi yarınlara uçtular.

Midilli adasındaki Avrupalıların “Utanç Kampı” kış kıyamet gününde binlerce mülteciyi zor koşullar altında ağırlamaya devam ediyor. Oldukça zor hava koşulları altında yaşam mücadelesi veren aileler vede küçük çocuklar, bir gün buradan ayrılmanın hayallerini kuruyor. Ancak bunların içinden belirli aralıklarla bazılarına şans kapısı açılıyor.

Midilli adasında bulunan Moria Mülteci Kampı’ndan 162 mülteci Çarşamba günü Midilli havaalanından charter uçuşuyla Almanya’ya hareket etti.

Yunanistan Göçmenlik ve İltica Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Avrupa komisyonu tarafından finanse edilen ve Uluslararası Göç Örgütü ile işbirliği içinde, resmi belgelerle tanınmış mültecilerin yer değiştirme programının bir parçası olarak Midilli’den Hannover’e altıncı kez gerçekleştirilen doğrudan bir uçuş olduğu belirtiliyor.

Midilli’den Almanya’ya direkt uçuşlar, Moria’da meydana gelen yangın felaketinin ardından Başbakan Kiriakos Miçotakis ile Almanya Şansölyesi Bayan Angela Merkel arasındaki anlaşmanın ardından gerçekleştiriliyor.

Şimdiye kadar, pandeminin getirdiği seyahat kısıtlamaları nedeniyle, 734’ü Midilli’den, 481’i ülkenin iç kesimlerinden olmak üzere toplamda 1.215 mülteci Almanya’ya gitti.

Kaynak: Birlik Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ