Search
Close this search box.

Uzmanlar uyarıyor, Bulgaristan’da giderek artan sıcak hava dalgalarına dikkat!

Kuraklık bir sonraki “pandemi” olabilir.

Bulgaristan’nı son günlerde aşırı sıcaklar vurdu. Bazı yerlerde, sabahın erken saatlerinde 30 derecenin üzerinde sıcaklıklar ölçülürken, gün içinde sıcaklıkların 38-40 derecenin üzerine çıkma ihtimali çok yüksek. Meteoroloji uzmanlarına göre yüksek dereceler Temmuz ayı başında da devam edecek.

BNR’ye konuşan iklim bilimci Antoaneta Yotova, iklimin değiştiğini ve Bulgaristan için bu değişimlerin olumsuz etkisi olacağını söyledi. Birleşmiş Milletlerin son iklim değişiklikleri değerlendirme raporunda, Bulgaristan’ın gelecekte kuraklıktan en çok etkilenen ülkeler arasında olacağı ve kuraklığın ülkemiz için aşısı olmayan yeni bir salgına dönüşebileceği konusunda uyarı yapıldı.

Hava koşullarındaki anormallikler, şiddetli yağmur dönemlerinden bunaltıcı sıcaklıklara girmek, normalleşti mi?

BNR’ye konuşan Ulusal Halk Sağlığı ve Analiz Merkezi’nde Baş Asistan ve Tıbbi Coğrafya Şirketi Bilimsel Sekreteri Dr. Zornitsa Spasova „ Bulgaristan’da son yıllarda hava koşullarında yaşanan ani değişikliklerde % 30 oranında artış kaydedildi. 2050 yılına kadar bu değişikliklerin iki kata çıkması bekleniyor. Yaz aylarında ortalama sıcaklıkların 2-3 derece artışının, sağlık açısından tehlikeli olan sıcak hava dönemlerinin iki kat artışına yol açtığı tespit edildi. Sıcaklıklardaki bu artışların ölüm ve kalp hastalıkları oranlarında artışa yol açarken, aynı zamanda solunum rahatsızlığı, astım, diyabet ve zihinsel rahatsızlıkları olan kişiler için de risk oluşturmakta. Sıcak havanın etkilerini hemen değil, art arda üç günden fazla bir süre sıcaklıklara maruz kaldıktan sonra ortaya çıktığını bilmek önemli” dedi. Dr. Spasova’ya göre Bulgaristan vatandaşları bulutsuz, sıcak havanın tadını çıkarıyor ve dikkatsizce riskleri hafife alıyor.

“Şu anda sezon için ilk olan sıcak hava dalgamız var. Soğuk hava döneminin hemen ardından gelmesinden dolayı en ölümcül ısı dalgası olduğu tespit edildi. Davranışlarımızı bu koşullara uygun adapte etmediğimizden dolayı, dışarı çıkmaya devam ediyoruz ve yeterince su içmiyoruz. Sağlığı kötü olan kişiler tam bu ilk sıcak hava dalgasında hayatını kaybediyor. Daha birkaç gün sürecek olan bu sıcak hava dalgası son derece tehlikeli” dedi Dr. Spasova.

Güneş ışığına maruz kalma kurallarına uyulmaması durumunda, aşırı ısınma ve güneş çarpması gibi tehlikelerle karşı karşıya kalınabilir. Dışarıda çalışan insanlar için risk daha yüksek. “Su sporları hariç, bu sıcaklarda açık hava sporlarını erteleyin. Daha soğuk suyu tercih ediyorsanız, vücutta şok etkisi yaratmamak için sıcaklığı keskin bir şekilde düşürmemeye dikkat edin” uyarısında bulundu Dr. Spasova.

Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan bilgiye göre, Bulgaristan’ın bulunduğu Güneydoğu Avrupa, Avrupa’daki sıcak hava dalgalarına karşı en savunmasız bölgelerden biri.

“Bulgaristan halkı, sıcak hava dalgalarına daha zor uyum sağladığından dolayı daha savunmasız. Mesela diğer ülkelere kıyasla evlerine klima alabilen daha az insan var ve aynı zamanda sağlık durumumuz daha kötü. Bulgaristan’da bir yandan daha fazla sıcak hava dalgası var, diğer yandan sayıları yüksek olan savunmasız yaşlı bir nüfusumuz var”dedi Dr. Zornitsa Spasova.

Editör: Е. Karkalanova / BNR – Horizont Programı, D. Donçeva’nın röportajından uyarlanmıştır/

Çeviri: Bedriye Haliz

Foto: BGNES, arşiv

Kaynak: bnr

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER