RUBASAM

YÖRÜK TÖRESİ ÜZERİNDE OYNANAN OYUN!/ E.Komd.Kur.Yb.Sabri Sipahioğlu

Konuk Yazar

Savaşın 78. gününde, Ukrayna’dan hepinize iyi günler diliyorum.

Bu gün , sizlerle TOROS YÖRÜKLERİMİZ konusunda konuşalım istedim.

Milletçe, son dönemde üzerinde SİYASET ÜSTÜ bir yaklaşımla sahip çıkmamız gereken en stratejik konu , İÇ CEPHE’nin PEKİŞTİRİLMESİDİR.

Bu MİLLİ DOKU’nun ölçüm birimi; Son Başbuğumuz Gazi Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK ‘ün de belirttiği gibi TOROS YÖRÜKLERİMİZDİR!

Yörüklerimizin tek bir çadırında duman tütüyorsa , TÜRK İNSANI GÜVENDEDİR ! TOROSLAR, SON KALEDİR!

Önce ;Toros Dağ Köylerindeki Yörük Çocuklarımızın eğitimi üzerinden oyunu başlattılar! Köy okulları kapatılıp, TÜRK MEDENİYETİ’nin LAİK YAPISI , KIZ ÇOCUKLARIMIZ ve Anneleri üzerinden KÖKÜNDEN KOPARILDILAR!
Ağırlıklı olarak,Köy İmamları marifeti ile ERKEK EGEMEN BİR KÜLTÜR DAYATTILAR! ANTALYA Merkezli KÜLTÜR ETKİNLİĞİ’ni KÖKÜNDEN UZAKLAŞTIRDILAR! Her yıl aynı dönemde düzenlenen YÖRÜK FESTİVALİ ‘nde çok büyük bütçelerle, YÖRÜK TÖRESİ ‘ni dejenere ettiler! Bin yıllara dayanan bir kültürün içini boşalttılar… Yapay bir turizm etkinliğne dönüştürdüler…. Siyasi rant öne çıktı!

Sanal bir YÖRÜK GÖÇÜ uygulaması gerçek kostüm ve malzemeye uymayan amatör bir tiyatroya dönüştürülürken ; halen yaşanan büyük kültür uygulamasını engelleyecek uygulamalarlada, her türlü izni alınmış bu hakkı yok saymaya başladılar!

Bu insanlarımız için, KONAR GÖÇERLİK bir YAŞAM BİÇİMİDİR! Her sene aynı zamanlarda, her türlü yasal izinleri alıp, hayvanlarıyla birlikte , belirli güzergahları kat ederler . Belirlenen yerlerde çadırlarını kurup, doğa ile bütünleşirler. Bereket ve üretimi taşırlar. Kurdun, kuşun, ağacın , çiçeğin dahi güvenliğini sağlarlar!. Dostluğu , kardeşliği yanlarında götürürler!

Aslında ;bu kültürü , canlı uygulamayı destekleyerek, misafir insanları da programın belli bölümlerine dahil edebilecek bir uygulama ile DÜNYA ‘ya TANITMAK hedef olmalıdır! Esas düşündürücü olan, bu büyük zenginliğin DOĞAL BİTKİ ÖRTÜSÜNÜN BİR YANGINLA YOK EDİLMESİ’nin ÖNLENEMEMESİDİR. Yangın sonrası , YÖRÜKLERİMİZ’in arazilerinin yok pahasına alınma baskılarına maruz kalmaları üzerinde düşünmemiz ve tedbir almamız gereken bir diğer konudur.

Yönetimin birinci öncelikle destek olması gereken YÖRÜKLERİMİZ’e , KÖSTEK OLMASI KABUL EDİLEMEZ!… TOROSLARDA, YÖRÜK ÇADIRLARI ÇOĞALACAK, DUMANLAR TÜTECEK, Hayvan ve türkü sesleri AKDENİZ’e GÜVEN ve HUZUR YAYACAKTIR!

BİLEMEZSEN
 
 
Dil bilmezsen,
Mana bilemezsin.
 
Gönül bilmezsen,
Hatır bilemezsin.
 
Hak bilmezsen,
Hakk’ı bilemezsin.
 
Küçük bilmezsen,
Saygıyı bilemezsin.
 
Sevgiyi bilmezsen,
Canı bilemezsin.
 
Okumayı bilmezsen,
Cehlini bilemezsin.
 
Dinlemeyi bilmezsen,
Öğrenmeyi bilemezsin.
 
Dert bilmezsen,
Başkasını bilemezsin.
 
Nefsi bilmezsen,
İnsanı bilemezsin.
 
Dost bilmezsen,
Zil sesini bilemezsin.
 
Fırtına bilmezsen,
Limanı bilemezsin.
 
Toprağı bilmezsen,
Vermeyi bilemezsin.
 
Şiir bilmezsen,
Kendini bilemezsin.
 
 
Bir Cahil
11.05.2022, Çarşamba
SİPAHİLİ/MERSİN

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ