Search
Close this search box.

“Yunan Hükümetinden Baskıcı Uygulamaları Ortadan Kaldırmasını İstiyoruz”

Gümülcine’deki Medrese-i Hayriye Azınlık Ortaokulu – Lisesi’nin tabelası değiştirildi, tabeladaki “Azınlık” ifadesi kaldırıldı!

ABTTF Başkanı: “Okul yönetiminin, okul encümen heyeti ve aile birliğinin haberi olmaksızın gece yarısı bir oldu-bitti ile tabelanın değiştirilmesi Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğini hedef alan sinsi uygulamaların devam ettiğini göstermektedir.”

Batı Trakya Türk toplumuna ait tarihi dini okul olan Gümülcine’deki Medrese-i Hayriye Vakıf Azınlık Orta-Lisesi’nin tabelası Noel tatili olan 24 Aralık Perşembe sabahı “Gümülcine Müslüman Medrese-i Hayriye Orta-Lisesi” olarak değiştirildi. Batı Trakya Türk toplumuna ait okul tabelalarında yazılı olan “Azınlık” tanımı Medresenin tabelasından çıkartılarak yerine “Müslüman” kelimesi getirildi.

Gümülcine Medrese-i Hayriye Azınlık Orta – Lisesi Encümen Heyeti ve Okul Aile Birliği şu açıklamada bulundu: “Gece yarısı yapılan operasyonu, oldu-bittiyi asla kabul etmiyoruz. Yaptığımız istişare sonucu okulun müdürü de haberdar değil. Biz encümenler ve Aile Birliği de haberdar değiliz. Kesinlikle ve kesinlikle onaylamıyoruz. Asla tasvip etmiyoruz. Peki, şunu soruyoruz. Okul sahiplerinin ve idarecilerinin ASLA ONAYI OLMAYAN bir uygulamayı kim yaptırıyor, kimin talimatıyla uygulanıyor, maliyetin faturası kime ihale ediliyor?”

1948’e dek Softalar Medresesi olarak bilinen okul binasında 1949 yılında Gümülcine Müftülüğü tarafından din görevlisi yetiştirmek amacı Medrese-i Hayriye faaliyete geçmişti. Kavala’da bulunan Medrese-i Hayriye’nin adını yaşatmak amacı ile aynı isimle Gümülcine’de kurulan Medrese, üç yıllık okul olarak eğitimine başlamış, ancak resmi bir statüye kavuşturulması konusunda problemler yaşanmıştı.

Medrese-i Hayriye’nin 1999 yılında resmi gazetede statüsü ve dersleri belirlenmiş, Medrese altı yıl eğitim süresi ile orta-lise seviyesine yükseltilmişti. 2009 yılı yaz mevsiminde yaz mevsiminde tadilat yapılan Medrese-i Hayriye’nin tadilat sonrası asılan yeni tabelasından “Hayriye” kelimesi çıkartılmış, okulun ismi Gümülcine Medresesi olarak değiştirilmişti.

Son yıllarda 2018’de Medrese-i Hayriye’deki müfredat programında yer alan Türkçe dersler azaltılması nedeniyle boykot yaşanan okulda 2019’da devlet tarafından atanmış Müftü yardımcısının eğitim yılı açılış törenine katılmak istemesi üzerine öğrenciler protesto alkışı ile töreni terketmişler, tayinli müftü yardımcısının okula girişine izin vermemesinin ardından okul müdürü Üzeyir Ahmet, Doğu Makedonya-Trakya Eyaleti Eğitim Müdürü Konstandinos Bandikos’un kararı ile müdürlük görevinden alınmıştı.

Son olarak Ağustos 2020’de Yunanistan Milli Eğitim ve Din İşleri Bakanlığı’nca hazırlanan “Özel eğitimin iyileştirilmesi ve diğer acil hükümler” başlıklı yasa ile Gümülcine ve İskeçe’deki iki Medresenin encümen heyeti başkanlığına, devlet tarafından görevlendirilen ve Batı Trakya Türk toplumunun tanımadığı tayinli müftü naipler getirilmişti. Yeni yasaya göre tayinli müftü naiplerinin Gümülcine ve İskeçe’deki Medreselerin encümen heyeti başkanlığına getirilmesine karar verilmiş, medreselerde görev yapan öğretmenlerin 31 Ağustos 2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmelerinin sonlandırılmasına karar verilmişti.
“Yunan hükümetinden dini okullarımıza yaptığı baskıcı uygulamaların ortadan kaldırılmasını istiyoruz”.

Konu ile ilgili olarak Avrupa Batı Trakya Türk Federasyonu (ABTTF) Başkanı Halit Habip Oğlu, “Gümülcine’deki Medrese-i Hayriye’nin tabelasında okulun Batı Trakya Türk toplumuna ait olduğunu gösterir “Azınlık” ifadesinin kaldırılarak yerine “Müslüman” ifadesinin getirilmesi kabul edilemez. Okul yönetiminin, okul encümen heyeti ve aile birliğinin haberi olmaksızın gece yarısı bir oldu-bitti ile tabelanın değiştirilmesi, Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğini hedef alan sinsi uygulamaların devam ettiğini göstermektedir.

Unutulmamalıdır ki, Lozan Barış Antlaşması’na göre Batı Trakya Türk toplumu kendi okullarını kurma, yönetme ve denetleme hakkına sahiptir. Gümülcine ve İskeçe’deki Medreseler de özerk statüde dini eğitim veren okullardır.

Yunan hükümetinden Batı Trakya Türk toplumunun eğitim özerkliğini ortadan kaldırmaya yönelik olarak dini okullarımız olan Medreselerin statüsü, işleyişi ve yönetimine yaptığı müdahalelere ivedilikle son vermesini talep ediyor, devletin dini okullarımıza yaptığı baskıcı uygulamaların ortadan kaldırılmasını istiyoruz”.

Kaynak: Birlik Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

BAĞIMSIZ  KOSOVA 

Ortaçağ Sırp Krallığı’nın kurulduğu ve yıkıldığı yer olan Kosova, 1389’da