RUBASAM

Yunanistan Birleşik Arap Emirlikleri İle Ortak Tatbikatla Akdeniz’de Suları İyice Isıtıyor

Yunanistan Akdeniz’de Oruç Reis’in araştırmaları için NAVTEX’in genişletilmesine anti-NAVTEX ile yanıt veriyor.

Yunanistan Akdeniz’de Oruç Reis’in araştırmaları için NAVTEX’in genişletilmesine anti-NAVTEX ile yanıt veriyor.

İsrail ile normalleşme kararı alarak Türkiye’nin tepkisini çeken Birleşik Arap Emirlikleri, bu kez Doğu Akdeniz’de Yunanistan ile ortak tatbikata hazırlanıyor. Yunanistan, Fransa’dan sonra Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile de Doğu Akdeniz’de askeri tatbikata hazırlanıyor.
25-27 Ağustos tarihleri arasında Yunanistan, Birleşik Arap Emirlikleri’nin de 4 adet F-16 savaş uçağı ile katılacağı Girit’in Güneydoğu bölgeleri, Karpathos, Rodos ve Kızılhisar’ın (Kastellorizo) güneyinde deniz alanında gerçek ateşli silahlarla tatbikat gerçekleştirecek. Yunanistan şlan ettiği bu anti-NAVTEX ile Oruç Reis’in araştırmaları için Türkiye tarafından NAVTEX’in genişletilmesine yanıt veriyor.

Söz konusu tatbikat, Girit’in güneyinde ve Türkiye-Libya arasında imzalanan Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) Andlaşması’nın bölgelerinde gerçekleştirilecek.

Doğu Akdeniz’deki yetki bölgeleri nedeniyle Türkiye-Yunanistan arasında kriz sürerken pazartesiden itibaren ise kritik bir haftaya giriliyor.
Yunanistan’ın 6 Ağustos’ta Mısır ile imzaladığı deniz yetki sınırlarının belirlenmesine ilişkin anlaşma, Çarşamba günü Parlamentoda onaylanacak. 28 Ağustos günü de Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları gayriresmi toplantısı gerçekleştirilecek. Atina ve Rum Yönetimi, AB’den Türkiye’ye karşı yaptırım istiyor.
Kaynak: Birlik

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ