Search
Close this search box.

Yunanistan’da Seçim senaryoları yine gündemde

Başbakan Kiriakos Miçotakis’in “Havada seçim kokusu var” sözleri erken seçim söylentilerini yeniden alevlendirdi.

Başbakan Kiriakos Miçotakis’in “Havada seçim kokusu var” sözleri erken seçim söylentilerini yeniden alevlendirdi.

Miçotakis’in hafta sonu Kalithea’ya yaptığı ziyaret sırasında kullandığı ifadeler, “hükümet ocak ayında erken seçime mi gidiyor” sorularını gündeme getirdi.

Hükümet ve parti kaynakları ise erken seçim ihtimalini yalanlıyor. YDP’nin aday listelerinin tamamlanmadığını belirten çevreler, ocak ayında yapılacak bir erken seçim için yeni adayların bulunmasının zor olduğuna dikkat çekiyorlar.

Hükümet çevreleri erken seçim ihtimalini yalanlasa da, siyasi çevreler yeni yıldan itibaren ülkenin seçim havasına gireceğini belirtiyor.

Siyasi çevreler seçim için en uygun tarihin nisan ayının başı olduğunu, gerekli görülürse ikinci seçimlerin de Paskalya’dan hemen sonra, yani mayıs başında yapılabileceğini ifade ediyor.

ANA MUHALEFET SEÇİM TARİHİ İSTİYOR

Ana muhalefet partisi SİRİZA Miçotakis’in bu sözlerinin ardından “Madem Miçotakis seçim kokusu alıyor, (seçimleri) hemen ilan etsin ki toplum kurtulsun.” açıklamasında bulundu.

Miçotakis’in modern tarihe “başarısız bir siyasetçi” olarak geçeceği ileri sürülen açıklamada, başbakanın ekonomi politikaları eleştirildi.

SEÇİMLERE YAKLAŞILIYOR

Hükümet Sözcüsü Yannis İkonomu, haftalık olağan basın toplantısında, Miçotakis’in söz konusu sözleri için yöneltilen soruya, “2023 seçim yılı. 2023’e yaklaşık bir ay kaldı. Seçimlerin 4 yıllık görev süresinin sonunda 2023’te yapılacağını söylemiştik. Yaklaşıyoruz.” yanıtını verdi.

Yunan Devlet Televizyonu ERT’ye konuşan İçişleri Bakan Yardımcısı Stelyos Peças da şu ifadeleri kullandı:

“En başından beri hep seçimlerin 2023’te olacağını söyledik. 2023 yaklaşıyor. Ben olası tarihleri söyleyemem. Ajandayı açan biri birçok pazar bulabilir. Mesele bu değil. Başbakan, ilkbaharda yapılacağını söylemişti. O halde yakınız, dolayısıyla vatandaşlara neler yaptığımızı ve neler yapacağımızı anlatmaya başlayabiliriz.” (29.11.2022)

Kaynak:Gündem Gazetesi

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

SREBRENİTSA SOYKIRIMI

1 Mart 1992’den 14 Aralık 1995’e kadar üç yıldan fazla

BOZKURT ve VAHŞİ BATI

UEFA, Euro 2024’ün 2. turunda Avusturya’ya karşı alınan galibiyetin ardından

ÇAMERYA SOYKIRIMI

Günümüzde “Güney Epir” olarak bilinen ÇAMERYA, Arnavutluk’un güneyi ve Yunanistan’ın