RUBASAM

Yurt dışında 800’den fazla seçim sandığı açılacak

Dışişleri Bakanlığı Daimi Sekreteri İvan Kondov, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bakanlığın yaptığı analiz sonuçlarına göre, parlamento seçimlerde yurt dışındaki vatandaşların 800’den fazla sandıkta oy kullanabileceklerini kaydetti.

Kondov’un ifadesine göre, önceden belirlenen sandık sayısı 568 olacak.

Oy kullanma beyannamesi sayısının, olağan seçimlerde verilen beyannamelere göre çok daha az olduğunu belirten Kondov, olağan seçimlerden önce aynı dönemde yaklaşık 80 000 beyanname verildiğini, şu ana kadar ise 37 000 beyanname verildiğini belirtti.

Kondov, yurt dışındaki Bulgaristan vatandaşlarını başvuruda bulunmaya ve beyanname formlarını yerinde doldurmayı tercih etmemeye çağırdı. Seçimlerde yurt dışında oy kullanma işlemleri yapılmasını istedikleri her yerde buna izin verilmesini umduklarını söyledi.

Yurt Dışında Oy Kullanma Komisyonu Başkan Yardımcısı Kalin Anastasov, benzeri görülmemiş seçimlerin bizi beklediğini söyledi. Anastasov, “Bugün itibariyle 40’tan fazla beyanname verilmesi üzerine ve önceden belirlenen sandıksayısı 740’ın üzerinde” diye belirterek, olağan seçimlerde yurt dışında 644 sandık açıldığını anımsattı. Anastasov’un ifadesine göre, seçimlerde bir elektronik oy kullanma makinesi ile 400-450 civarında seçmen oy kullanabilecek. 740 sandıkta görev alacak 4 500 kişilik personele ihtiyaç var.

Yurt dışında açılacak 270-320 arası sandıkta elektronik oy kullanma makinesi ile oy kullanılacağını söyleyen Anastasov, sandıklarda gönüllü gözlemci olarak görev alacak kişileri bulmakta zorluk çektiklerini vurguladı.

Anastasov’un ifadesine göre, Almanya’da 105’in üzerinde, Yunanistan’da 29, İspanya’da 65, Moldova’da aynı zamanda parlamento seçimler yapılacak ve orada 6 sandık olacak. İngiltere’de açılacak 130 sandığın 48’i Londra’da olacak. ABD’de 53 sandık açılacak. Türkiye’de yapılan başvurulara göre yaklaşık 110 sandık açılacak.

Kaynak: Kırcaali Haber
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ