Search
Close this search box.

Yurtdışından Bulgaristan vatandaşlarının oy verme kuralları belli oldu

Seçim günü yerel saat ile saat 07.00’da seçim komisyonu üyelerinin yarısından fazlasının hazır bulunması halinde başlayacak.

Merkez Seçim Komisyonu oy verme işleminin sonunu saat 20.00 olarak bildirdi ve en geç 21.00’de sona erebileceğini ilan etti.

Bazı ülkelerde Covid-19 önlemi olarak uygulanan gece saati çıkma yasağından dolayı seçim günü saat 20.00’den önce sona erecek.

Seçim salonunda hazır bulunanların Bulgarcadan farklı bir dilde konuşmalarına izin verilmeyecek.

Bölge Seçim Komisyonları parti, koalisyon veya girişim komitelerine ait semboller taşıyamaz ve seçim ajitasyonunda yer alamaz.

Seçmen oy tercihini sadece “X” veya “V” işareti ile mavi yazan tükenmez kalem ile işaretleyebilir.

Kimlik kartı veya pasaportun geçerlilik süresinin 13 Mart 2020’den seçim gününe kadar dolmuş olan vatandaşların seçimlerde oy kullanmalarına izin verilecek.

Seçmen listelerinde adı bulunmayan Bulgaristan vatandaşları Bölge Seçim Komisyonları tarafından el yazısıyla listelere dahil edilebilir ve kimlik belgesi ile 22 No’lu beyanname sunarak oy hakkını kullanabilir.

Seçmen işaretlediği oy pusulasını gösterirse veya fotoğrafını çekerse, pusula seçim sandığına alınmayacak ve kişi yeniden oy kullanamayacak.

Okuma yazma eksikliği, seçmene eşlik edecek birine izin verilmesi için yeterli delil sayılmayacak.

Kaynak: bnr

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

BAĞIMSIZ  KOSOVA 

Ortaçağ Sırp Krallığı’nın kurulduğu ve yıkıldığı yer olan Kosova, 1389’da