Search
Close this search box.

Bale sanatının üstadı Prof. Hikmet Mehmedov’a devlet nişanı

Hikmet Mehmedov: Kırcali benim baharım.

Cumhurbaşkanı Rumen Radev 21 Aralık 2021 tarihinde ülkenin en önemli devlet nişanlarından olan birinci derece  “Stara Planina” nişanını bale sanatçısı, yönetmen ve bale koreografi ustası Prof. Hikmet Mehmedov’a takdim etti.

Çağdaş balenin en değerli üstadlarından ve bu sanat dalının gelişmesine değerli katkılarından dolayı Hikmet Mehmedov bu onurlu ödüle layık görüldü.

Kimdir Hikmet Mehmedov?

Hikmet Mehmedov 1950 yılı, Kırcali doğumlu değerli bir bale ustası.

Sofya Devlet Koreografi Akademisinden mezun oldu. Sofya milli balesinde ve “Arabesk” bale topluluğunda yıllar boyu bale sanatçısı olarak çalıştı.  1982 yılında Sankt Peterburg’ta Prof. Pötr Gusev ve Prof. Nikolay Boyarçikov’un sınıfında “Bale Yönetmenliği ve Koreografi” bölümünde altın madalya ile mezun oldu.

Ruse Operasında balet maister ve opera müdürü olarak görev aldı (1983-1995). 1995-1998 döneminde Ulusal Opera’nın müdürü oldu, 1998’den günümüze kadar ise Burgas Operasının bale koreografi sorumlusu olarak görev alıyor.

Hikmet Mehmedov Ruse ve Burgas’ta bale sınıflarının temelini atan sanatçıdır. Genç bale ustalarının ulusal sanat çalıştayı projesinin fikir babası da oldu.  

Profesör unvanına sahip Hikmet Mehmedov halen Plovdiv Müzik ve Dans Akademisinde  “Koreografi” dalında “Bale yönetmenliği” bölümünde eğitim görevlisidir.

Yıllar içinde yüzlerce ulusal ve uluslararası ödüle layık görüldü. Bulgaristan Müzik ve Dans Sanatçıları Birliği’nin “Altın lir” ve “Kristal lir” ödüllerini aldı.

Yurtiçi ve yurtdışında birçok temsile imza atan Mehmedov, yenilikçi ve kişisel imzasını taşıyan eserler ve doğaçlama gücüyle dikkatleri çekiyor.

“Kırcali benim baharım”

Hikmet Mehmedov doğduğu Kırcali’den hiç kopmadı. Yıllar boyunca oradaki tiyatro ile ortak çalıştı, “Kadriye Latifova” Müzik ve Dram Tiyatrosundan da yardımını esirgemedi.

Kırcali’nin “Fahri vatandaşı” unvanını onurla taşıyan bale ustası, “Kırcali benim ömrümün baharı” dedi.

“Sofya Radyosu bizim yuvamızdı”

BNR Türkçe Yayınlar Bölümündeki arşiv de Hikmet Mehmedov’un birçok eserine ev sahipliği yapıyor.

“1989 öncesi sık, sık Sofya Radyosu’na gelirdim. Asime Pasacova, Turgut Şinikarov, Osman Aziz ile beraber  çok güzel eserler yarattık” diyen Mehmedov, ülkenin en büyük devlet onur nişanı olan “Stara Palanina” nişanına layık görüldüğü bu günde duygularını ilk olarak Türkçe Yayınlar aracılığıyla paylaştı.

Sevda Dükkancı’nın özel röportajını aşağıdaki ses linkinde dinleyebilirsiniz: 

Söyleşi: Sevda DükkancıFotoğraflar: BGNES, özel arşiv

Kaynak: bnr

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

GELECEKTE BİR GÜN KIBRIS…

                                                       ‘’ Dünya kamuoyu bu sabahın erken saatlerinde Kıbrıs