RUBASAM

Bati Trakya Türklerinin savunucusu Sadik Ahmet

Yunanistan´da uzun yillar maruz kaldigi zulümlere ragmen Bati Trakya Türklerinin haklarini sonuna kadar savunan Dr. Sadik Ahmet, ölümünün 24´üncü yilinda aniliyor.

Yunanistan´da uzun yillar maruz kaldigi zulümlere ragmen Bati Trakya Türklerinin haklarini savunmak için bir parti kuran ve sonuna kadar mücadele eden Dr. Sadik Ahmet, ölümünün 24´üncü yilinda aniliyor.

24 Temmuz 1995´te trafik kazasinda yasamini yitiren Dr. Sadik Ahmet, Bati Trakya´da, Yunanistan devletinden 1970 ve 1980´ler boyunca baski gören 150 bine yakin Müslüman-Türk halkinin liderligini üstlendi.

Bati Trakya´daki Gümülcine vilayetinin Küçük Sirkeli köyünde 1947 yilinda dünyaya gelen Dr. Sadik Ahmet, Ankara ve Selanik´teki tip ögreniminin ardindan, yaklasik 3 yil Yunan ordusunda zorunlu askerlik görevini yapti.

Baba ocagina 1978´de hekim olarak dönen Ahmet, 1985´te Bati Trakya´daki hak ihlallerine dikkati çekmek için imza kampanyasi baslatti ancak 1988´de kampanya nedeniyle 30 ay hapis cezasina çarptirildi.

Ahmet, Bati Trakya Türkleri´ne “Türk” diye hitap ettigi için 1990´da yine hapis cezasina çarptirildi.

Hapse girmeden önce, “Sadece Türk oldugum için hapse götürülüyorum. Eger Türk olmak suçsa, sunu tekrarliyorum Türk´üm ve öyle kalacagim.” seklindeki en bilinen yorumlarindan birini yapan Dr. Ahmet´in Gümülcine´de görülen mahkemesine binlerce kisi akin ederek, Ahmet´e destek için binanin disinda “Biz Türk´üz” sloganlari atti.

Seçimlere katilmasini engelleme çabalari

Yunanistan´da 1989 yazi ve 1990 baharinda düzenlenen genel seçimlerde aldigi yüksek oranda oylarla, bagimsiz milletvekili olarak meclise giren Dr. Sadik Ahmet, 1991´de Bati Trakya Türklerinin ilk ve tek siyasi partisi, Dostluk, Esitlik ve Baris Partisi´ni (DEB) kurdu.

Ahmet´in seçilmesini engellemek için hem siyasi partilere hem de bagimsiz adaylara seçim baraji koyan Yunanistan, yüzde 3´lük bu baraji bugün de yürürlükten kaldirmadi.

Sadik Ahmet, Bati Trakya´daki azinligin haklarini koruyan Lozan Baris Anlasmasi´nin 73. yil dönümünde 24 Temmuz 1995´te henüz 48 yasindayken süpheli bir trafik kazasinda yasamini yitirdi.

1990´larin basindan bu yana, Bati Trakya´da Türklerin gördügü baski giderek azaldi ve vatandaslik haklarinin eski hale getirilmesinde kayda deger gelismeler oldu.

Bununla birlikte Yunanistan, Bati Trakya´daki Türklerin etnik kimligini halen reddediyor. Ülkede, adinda “Türk” kelimesi bulunan derneklerin kurulmasi halen yasak.

Avrupa Insan Haklari Mahkemesi´nin 2008´de Yunanistan aleyhine verdigi kararda, derneklerin isimlerinde “Türk” sözcügünü tasima haklari bulundugunu hükme baglamasina ragmen Yunanistan bu hakki Türklere tanimamakta direniyor.

AA

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ