RUBASAM

Bati Trakya Türklügünün savunucularindan Dr. Sadik Ahmet kabri basinda anildi

Yunanistan´da uzun yillar maruz kaldigi zulümlere ragmen Bati Trakya Türklerinin haklarini sonuna kadar savunan Dr. Sadik Ahmet, vefatinin 24´üncü yilinda Gümülcine´deki kabri basinda anildi.

 

Sadik Ahmet, Bati Trakya´daki azinligin haklarini koruyan Lozan Baris Anlasmasi´nin 73. yil dönümünde 24 Temmuz 1995´te henüz 48 yasindayken süpheli bir trafik kazasinda yasamini yitirmisti.

Dr. Sadik Ahmet´in kabri basinda düzenlenen anma törenine Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsilen Türkiye Büyük Millet Meclisi Baskani Prof. Dr. Mustafa Sentop, IYI Parti Genel Baskani Meral Aksener, Saadet Partisi Genel Baskani Temel Karamollaoglu, Büyük Birlik Partisi Genel Baskani Mustafa Destici, CHP Grup Baskan Vekili Engin Altay, T.C. Atina Büyükelçisi Burak Özügergin, milletvekilleri, T.C. Gümülcine Baskonsolosu Murat Ömeroglu, BTTADK Baskani ve Gümülcine Müftüsü Ibrahim Serif, Iskeçe Müftüsü Ahmet Mete, DEB Partisi Baskan Çigdem Asafoglu, Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. erhan Tabakoglu, Belediye Baskanlari, Sivil Toplum Kuruluslarinin baskan ve yöneticileri ile Bati Trakyali soydaslar istirak etti.

Büyük katilimin gözlendigi anma programi Edirne Selimiye Camii Imam Hatibinin okudugu salâ ve Kur´ân-i Kerim ile basladi. Ardindan Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm yaptigi dua ile eller semaya kalkti. Duanin ardindan selamlama konusmalarina geçildi.

Ilk olarak anma programina ev sahipligi yapan Dostluk Esitlik Baris Partisi Baskani Çigdem Asafoglu açilis konusmasini yaparak programa iistirak edenlere tesekkür etti. Ardindan CHP Grup Baskan Vekili, Büyük Birlik Partisi Genel Baskani, Saadet Partisi Genel Baskani, Iyi Parti Genel Baskani ve son olarak Türkiye Cumhuriyeti Devletini temsilen Türkiye Büyük Millet Meclisi Baskani Prof. Dr. Mustafa Sentop selamlama konusmalarini gerçeklestirdiler.

Dr. Sadik Ahmet´in kabrinin bulundugu Gümülcine Kahveci mezarligindaki program, merhumun ailesi adina kizi Funda Ahmet tarafindan yapilan tesekkür konusmasi ile sona erdi.

Kabri basindaki program sonrasi Dostluk Esitlik Baris Partisi Genel Merkezinde soydaslara yemek ikram edildi ve anavatan Türkiye´den gelen heyetler Bati Trakya Türkleri ile kucaklasma ve hasbihal etme firsati buldular.

Kaynak: milletgazetesi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ