Search
Close this search box.

EKONOMİ ANALİZİ/ 7 Haziran 2021

Mert Ünsal

 

Bu çalışma, 07 Haziran 2021 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yi ilgilendiren bazı politik ve ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

 

Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta – yeni ayın ilk haftası olması nedeniyle- veri akışlarının oldukça yoğun olduğu bir hafta oldu. Her ne kadar Avrupa piyasalarında enflasyon endişeleri devam etse de küresel piyasalar geçtiğimiz hafta da bir önceki hafta gibi yatay bir seyir izledi. Piyasalarda ABD Başkanı Biden’ın devasa teşvik paketi teklifi yankı uyandırırken, 10 yıllık faizler %1,62’lere kadar yükseldi.

 

Geçen haftaya 19,18 seviyesinden başlayan VIX (Korku Endeksi) yaklaşık 1 puanlık düşüşle haftayı 18,12 ile kapattı.

 

Bunun yanı sıra, Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Lagarde, güçlü ekonomi destek politikalarının pandemi ile ekonomik toparlanma arasında köprü olacak şekilde devam edeceğini söyledi.

 

Öte yandan İsrail Parlamentosu, Yahudi Ajansı Başkanı ve eski İşçi Partisi lideri Isaac Herzog’u ülkenin yeni Cumhurbaşkanı seçti. Buna ilaveten ülkede Başbakan Netenyahu’nun 12 yıllık iktidar dönemi, kurulmakta olan yeni koalisyon hükümeti ile sona eriyor.

 

Diğer taraftan; AB, Türkiye’yi ‘seyahat kısıtlamalarının kaldırılacağı ülkeler listesine almadı.

 

Yurt içinde ise, haftanın en önemli verisi olarak ön plana çıkan enflasyon verisinde gelen sonuç kısmen pozitif oldu. Enflasyon, piyasa beklentilerinin altında kaldı. Yıllık enflasyonda düşüşe işaret eden Mayıs verileri sonrasında piyasalarda ‘faiz indirimi’ kaygıları yeniden gündeme geldi. Böyle olunca da Dolar/TL kuru yeniden yükselişe geçti. Kur 8,70’i de geçerek haftayı zirvede tamamladı.

 

Önceki haftayı 10,44 TL’den tamamlayan Euro/TL ise geçen hafta yeni bir rekorla 10,55 TL seviyesinden haftalık kapanış yaptı.

 

Geçen hafta başında 407 seviyesinde olan Türkiye’nin risk primi (CDS) ise 7 puanlık bir düşüşle haftayı 400 ile tamamladı.

 

ABD’de Tarım Dışı İstihdam Beklentinin Altında Kaldı: ABD ekonomisinde tarım dışı istihdam artışı Mayıs ayında 559 bin oldu. Piyasa beklentisi Mayıs ayında ülkede tarım dışı istihdam artışının 675 bin olması yönündeydi

 

ABD-Çin İş birliği Artık Bitti: Biden yönetimi Çin ordusu ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle borsa işlemleri yasaklanan Çinli şirket listesini genişletme kararı aldı. Yeni listede ABD’den yatırım alması yasaklanan şirket sayısı 59 olacak.

Değerlendirme: Bu durum, iki ülke arasındaki iş birliği döneminin artık sona ermekte olduğunu ilan etmektedir. Burada akla ilk gelen soru elbette mevcut konjonktürün piyasaları nasıl etkileyeceği sorusudur. Bu bağlamda, ABD artık Çin’den teknoloji transferi yapmayacak demektir. ABD’nin teknolojik yatırımını bundan böyle Hindistan ve Wietnam gibi ülkelere kaydıracağı ve böylece de küresel anlamda tedarik zincirinin yeniden şekilleneceği, bunun yanı sıra başta teknolojik ürünler olmak üzere savunma sanayi alanı da dahil olmak üzere rekabetin çok ciddi hız kazanacağı değerlendirilmektedir.

 

Dünya Bankasına Göre Lübnan Batışa Gidiyor: Dünya Bankası, “Lübnan batıyor.” başlığıyla bir rapor yayımladı. Dünya Bankası, Lübnan’daki ekonomik durumun, 19. yüzyılın ortalarından bu yana dünyada yaşanan en ağır kriz dönemleri içinde muhtemelen ilk 3’te yer alabileceğini belirtti.

 

Petrol Fiyatları Zirvede: Petrol, özel sektör verilerinin ABD ham petrol stoklarında düşüşe işaret etmesiyle 2018 yılından bu yana en yüksek seviyeyi test etti. Amerikan Petrol Enstitüsünün (API) verilerine göre, geçen hafta stoklar 5,36 milyon varil azaldı. Bu da petrol fiyatlarını zirveye taşıdı.

 

Petrol piyasasını takip eden analistler, ekonomilerin açılmasıyla birlikte petrole olan talebin güçlendiğini belirterek fiyatların varil başına 80 dolara kadar yükselebileceği öngörüsünde bulunuyorlar. Bunun yanı sıra, ABD, Avrupa ve Çin’deki toparlanmanın giderek güçlenmesiyle birlikte yakıt talebinin artacağına dair iyimser görünüm, OPEC+’dan gelen olumlu yorumlar ve Uluslararası Enerji Ajansının vurguladığı pozitif görünüm petrol piyasalarını destekliyor ve fiyatlar düzeltme bile yapmadan yukarı gidiyor.

 

Türkiye 2021’in İlk Dört Ayında Hızlı Büyüdü: Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) Türkiye ekonomisi için 2021 yılı ilk çeyrek büyüme verilerini açıkladı. Buna göre, GSYH 2021 yılı ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre %7 büyüdü. Beklentiler %6,7 idi.

 

Bunun yanı sıra, OECD tarafından Global Ekonomik Görünüm Raporu yayımlandı. Raporda Türkiye için 2020 yılındaki %3,5’lik daralma ardından bu yılki büyüme tahmininin %5,6’dan %5,8’e yükseltildiği açıklandı.

 

Türkiye’de Enflasyon Verisi Açıklandı: TÜİK’in açıkladığı verilere göre Mayıs ayında tüketici fiyatları (TÜFE) bir önceki aya göre yüzde 0,89 artış kaydetti. Mayıs ayında TÜFE, bir önceki yılın aynı dönemine göre de yüzde 16,59 arttı.

Mayıs’ta üretici fiyatlarındaki (ÜFE) yükseliş ivmesi ise devam etti. ÜFE bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 38,33 arttı. Aylık bazda artış ise yüzde 3,92 oldu.

ÜFE ile TÜFE arasındaki makas Mayıs ayında 21,74 puanla rekor seviyeye yükseldi.

 

TCMB Başkanı: “Enflasyon % 5’e Düşene Kadar Mevcut Politikaya Devam”

TCMB’nin geçen hafta yatırımcılarla gerçekleştirdiği toplantıda erken gevşeme beklentisinin uygun olmadığı yönündeki mesajlar öne çıktı.

 

Toplantıda konuşan TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, para politikasında erken gevşemeye yönelik oluşan beklentinin ortadan kalkması gerektiğine vurgu yaptı.

Kavcıoğlu “Piyasalardaki erken gevşeme beklentisinin ortadan kalkması gerekiyor. Merkez Bankası fiyat istikrarı amacına bağlıdır. Enflasyonda %5 hedefi yakalanana kadar politika faizi, gerçekleşmiş ve beklenen enflasyonun üzerinde oluşacak.” dedi.

 

Karadeniz’de Yeni Doğalgaz Kaynağı Keşfedildi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Filyos Limanı Açılışı Töreni”nde yaptığı açıklamada, “Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra -1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı.” dedi

 

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

 

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, 28 Mayıs’ta Merkez Bankası brüt döviz rezervleri, 477 Milyon Dolar azalışla 48 Milyar 721 Milyon Dolara geriledi. Brüt döviz rezervleri, 21 Mayıs’ta 49 Milyar 198 Milyon Dolar seviyesindeydi.

 

Söz konusu dönemde altın rezervleri, 635 Milyon Dolar artarak 43 Milyar 249 Milyon Dolardan 43 Milyar 884 Milyon Dolara yükseldi.

 

Böylece Merkez Bankasının toplam rezervleri, 28 Mayıs haftasında bir önceki haftaya kıyasla 158 Milyon Dolar artarak, 92 Milyar 447 Milyon Dolardan 92 Milyar 605 Milyon Dolara yükseldi.

 

21- 28 Mayıs 2021 haftasında yurt dışı yerleşik yatırımcılar reel olarak 6,8 Milyon Dolarlık hisse senedi ile 69,2 Milyon Dolarlık Devlet İç Borçlanma (DİBS) aldı.

 

Yılbaşından beri yurt dışı yerleşikler, toplam 781 Milyon Dolarlık hisse senedi satışı ile 685 Milyon Dolarlık DİBS alımı yaptı. Yurt dışı yerleşikler böylelikle 2021 yılında toplam 96 Milyon Dolarlık menkul kıymet satışı gerçekleştirmiş oldu.

 

Son 1 yıllık süre zarfında yurt dışı yerleşikler 2,056 Milyon Dolarlık hisse senedi satışı ve 2,427 Milyon Dolarlık DİBS alımı gerçekleştirirken menkul kıymet piyasasına 371 Milyon Dolar tutarında yabancı girişi söz konusu oldu.

 

Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 28 Mayıs 2021 itibariyle %42,1 olurken önceki haftada bu oran yine %42,1 seviyesindeydi. 2020 yılı kapanışında ise %49 oranında olan yabancı yatırımcı payı 1 sene öncesinde ise %52,8 idi.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

 

Dolar Endeksi (DXY): Geçtiğimiz hafta kritik seviye olan 90,14 üzerinde kalmayı başaramamış, önce geri çekilme yaşayarak 90 psikolojik desteğini kırmış ancak daha sonra yükselerek haftayı 90,13 ile kapatmıştır. “Aylık-Haftalık” ve “Günlük” pivot seviyelerine çok yakın olmakla birlikte yönü halen aşağıdadır.  Önümüzdeki hafta şayet 90,15 seviyesi üzerinde günlük kapanışlar yapamaz ise ilk etapta 89,45 ve burayı da kırarsa 89,18 seviyesine kadar geri çekilme yaşayabilir.

 

Yukarı yönlü hareketlerde ise 91,11 seviyesindeki direnç noktasına gitme potansiyeli vardır.

 

EUR/USD: Parite, geçen hafta beklentilerimiz çerçevesinde bir geri çekilme yaşayarak 1,2167 ile haftalık kapanış yapmıştır. “Günlük” ve “Aylık” pivot rakamlarının üzerinde olmakla birlikte “Haftalık” pivot rakamının altındadır. Burada 1,2177 direnci kritik önem taşımaktadır.  Bu bağlamda 1,2177 üzerinde günlük kapanışlar gören yukarı yönlü hareketlerde 1,2243-1,2270 seviyelerindeki direnç bölgesine gitme potansiyelinin bulunduğu değerlendirilmektedir. 1,2177 seviye üzerinde günlük kapanışlar yapamadığı takdirde ise yönü aşağıdadır ve 1,2041 seviyesine kadar alan vardır.

 

 

Brent: Brent Petrol geçtiğimiz hafta beklentilerimizin de ötesinde güçlü bir yükseliş yaşayıp 72 Dolar seviyelerini test ettikten sonra 71,89 ile haftayı tamamlamıştır. Haftalık grafikte “Aşırı Alım” seviyesindedir. Dolayısıyla önümüzdeki hafta bir miktar geri çekilme yaşaması söz konusu olabilir. Bu bağlamda 68,88’in altında günlük kapanışlar yapması durumunda ilk etapta 68 ve burayı da kırması halinde 66,71 Dolara gitmek istemesi söz konusu olabilir.

 

Yukarı yönlü hareketine devam etmesi halinde ise 72,15 direncine gitmesi ve buradan da yönünü aşağıya çevirmesi teknik açıdan mümkün görülmektedir.

 

Ons Altın: “Aşırı Alım” seviyesinde olduğu için bir düzeltme yapmasını beklediğimiz ons altın bu hareketini gerçekleştirdi. ‘Geciken hareketin şiddeti artar’ ilkesinden hareketle 1856 Dolara kadar gerileyen ons altın haftayı 1891 seviyelerinden tamamladı. Önümüzdeki hafta yukarı yönlü bir hareket izleyerek ilk etapta 1905 ve burayı da aşması ile 1949 dirençlerine gitmek isteyebileceği düşünülebilir.

 

Aşağı yönlü bir hareket teknik açıdan pek beklenmemekle birlikte böyle bir durumda yeniden 1860’lı seviyeleri hedefleyebilir.

 

Bitcoin (BTC): Geçtiğimiz hafta BTC 36300 seviyesinin üzerine çıkmayı başarmış ve 37033 seviyesinde haftayı tamamlamıştır. Önümüzdeki hafta yükseliş için 37300 üzerinde günlük kapanışlar görmesi gerekmektedir. Bu durumda önce 39000 ve ardından da 42000 Dolar seviyelerine gitmek isteyebilir.

 

Ancak aşağı yönlü hareket izlemesi halinde ise 35000-32000 Dolar seviyelerindeki destek bölgesine, burayı da kırması halinde de 29000 Dolar seviyesine gerileme potansiyeli bulunmaktadır.

 

Bilgilerinize saygı ile arz olunur.

 

S.Mert ÜNSAL

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

BAĞIMSIZ  KOSOVA 

Ortaçağ Sırp Krallığı’nın kurulduğu ve yıkıldığı yer olan Kosova, 1389’da