RUBASAM

EKONOMİK ANALİZ /  18 – 22 Kasım 2019 / Tolga Atik

Konuk Yazar

Bu çalışma, 18 Kasım 2019 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yi ilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A-) Geçen Haftaya Bakış: Geçtiğimiz hafta piyasalarda ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin belirsizliğin yerini yavaş yavaş iyimser bir beklentiye bıraktığı bir hafta oldu. Zira ABD ve Çin tarafından gelen haber akışları iki ülke arasında sağlanacak mutabakatın bir ateşkesi aşarak savaşı sona erdirecek bir anlaşmaya evirilme ihtimali kazandığına işaret etmektedir.

Gelinen noktada, Kasım sonu Aralık başı gibi adı ister bir ateşkes ister bir uzlaşma olsun ABD ile Çin arasında bir mutabakatın ilk aşamasının gündeme alınarak netlik kazanacağı görülüyor.

Bu beklentinin gerçekleşmeyeceği yönünde çok net bir haber akışı söz konusu oluncaya kadar piyasalarda oluşan iyimser havanın dağılması beklenmiyor..

2019 yılı son çeyreği itibarı ile Avrupa durgunlukta dünyanın geri kalanında da büyüme yavaşlıyor.2020 yılı hatta  2020-2021 dönemi küresel bir yavaşlamaya  aday görünüyor.

Bu perde yüksek olasılık ile bazı ülkelerde resesyon bazılarında durgunluk bazılarında da yavaş büyüme şeklinde kendini gösterecektir..

Ancak ABD ile Çin arasında ateşkesi aşan karşılıklı ek gümrük vergilerinin zamana yayılarak da olsa indirileceği bir anlaşma gerçekleştirilecek olursa dünya ekonomisi 2020 yılı içinde hissedilir bir toparlanmaya sahne olacaktır.

Bu durum her ne kadar 2021 yılında yaşanması muhtemel bir resesyonu / yavaşlamayı engelleyemeyecekse de 2020 yılına ilişkin senaryolar pozitife dönebilecektir.

Yılbaşından önce dar kapsamlı uzlaşmanın ötesinde dünya ekonomisinde pozitif ivmelenme üretecek bir anlaşmanın gerçekleşip gerçekleşmeyeceği noktasında ise öncü gösterge ABD’nin 10 yıllık tahvil faizleri olacaktır.

10 yıl vadeli tahvilde faiz 2,10-2,15 bandı üzerine yerleşmedikçe yakın vade adına beklentiyi düşük tutmak daha rasyonel görülmektedir.

Ülkemizde ise, geçtiğimiz hafta Merkez Bankası (TCMB), reel sektör, finansal sektör temsilcileri ve profesyonellerden oluşan 66 katılımcıyla gerçekleştirdiği “2019 yılı Kasım ayı Beklenti Anketini yayınladı.

Cari yıl sonu TÜFE beklentisi önceki anket dönemindeki yüzde 12,69’dan kasımda yüzde 12,18’e düştü. 12 ay sonrası TÜFE beklentisi, yüzde 11,18’den yüzde 10,46’ya, 24 ay sonrası TÜFE beklentisi de yüzde 9,76’dan yüzde 9,16’ya geriledi.

Bunun yanı sıra,  geçen hafta yurt içinde işsizlik oranı ve işsizlik rakamları açıklandı. TUİK verilerine Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 980 bin kişi artarak 4 milyon 650 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,9 puanlık artış ile %14,0 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 3,5 puanlık artış ile %16,7 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 6,6 puanlık artış ile %27,4 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 2,9 puanlık artış ile %14,3 olarak gerçekleşti.

İstihdam edilenlerin sayısı 2019 yılı Ağustos döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 789 bin kişi azalarak 28 milyon 529 bin kişi, istihdam oranı ise 2 puanlık azalış ile %46,3 oldu.

 

Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri: TCMB tarafından yayımlanan haftalık menkul kıymet istatistiklerine göre, yurt dışında yerleşik kişiler, 8 Kasım haftasında net 61,2 milyon dolarlık hisse senedi alırken,

113,2 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi ve 6 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) sattı.

Yurt dışında yerleşik kişilerin 1 Kasım ile biten haftada 29 milyar 18,5 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 8 Kasım haftasında 30 milyar 418,7 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku, 15 milyar 698,2 milyon dolardan 15 milyar 665,7 milyon dolara geriledi.

Söz konusu dönemde yurt dışı yerleşik kişilerin ŞBS stokları ise 6 milyon dolarlık satışla 389,8 milyon dolardan 383,8 milyon dolara indi.

Öte yandan, Borsa performanslarına bakıldığında ise, En iyi performansı gösteren borsanın yaklaşık % 2’lik bir değer artışıyla Türk Borsamız – BiST olduğu, en kötü performansı gösteren borsanın ise – % 2,46’lık bir değer kaybı ile Çin Şangay Kompozit Borsası – SSEC- olduğu görülmektedir.

Haftalık performanslara bakıldığında, en çok değer kazandıran ekonomik ürün  % 0,98’lik bir artışla Ham Petrol – WTI- olurken, en fazla kaybı ise -% 0,36’lık bir düşüşle Japon Yeni gerçekleştirmiştir.

TL ise USD karşısında haftayı yaklaşık % 1’lik bir kazançla kapatmıştır.

Moody’s : Türkiye beklenenden daha hızlı büyümeye gidiyor : Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in “Küresel Makro Ekonomik Görünüm 2020-2021” raporunda, Türkiye ekonomisinin büyüme beklentisinin yukarı yönlü revize edilerek 2019 için yüzde eksi 2’den yüzde 0,2’ye, 2020 için de yüzde 2’den yüzde 3’e yükseltildiği ve 2021’de ise yüzde 3 büyüme öngörüldüğü açıklandı. Yukarı yönlü revizenin gerekçesine ilişkin, “Türkiye’de büyüme ivmesi önceden beklenenden daha hızlı şekilde gerçekleşiyor. Türkiye’de büyüme ivmesinin iyileşmesinde büyüme dostu mali politikalar etkili oldu.” ifadelerine yer verildi.

B-) Haftaya Bakış: 18 Kasım 2019 ile başlayan hafta, geçen hafta gibi veri akışı bakımından hafif bir hafta olacaktır. Pazartesi günü, piyasalar Suudi Aramco petrol devinin 1,6-1,7 trilyon dolar arasında değerlenerek potansiyel olarak yapılması muhtemel hale gelen dünyanın en büyük halka arzına uyanacaklardır. Halen dünyanın en büyük halka arzı 2014 yılında 25 milyar dolarlık bir değerle New York borsasına katılan Ali Baba rekorunu elinde tutmaktadır.

Salı günü sabahın ilk saatlerinde Avustralya Merkez Bankası Para Politikası toplantı tutanakları açıklanacaktır. ABD’den ise bir önceki aya ait inşaat izinleri, Kanada’dan da İmalat Satışları verileri gelecektir.

Çarşamba günü,  Çin Halk Bankası ( PBoC) faiz oranı kararı açıklanacaktır. Aynı gün, Kanada’dan enflasyon verisi, Rusya’dan da işsizlik oranı gelecek olup, ABD’de ham petrol stokları ile Merkez Mankası (FED) Para Politikası (FOMC) tutanakları açıklanacaktır.

Perşembe günü, ABD verilerinin ağırlıklı olarak ilan edildiği bir gün olacaktır: işsizlik haklarından yararlanma başvuruları verisi, Filedelfiya FED imalat endeksi ile mevcut ev satışları verisi, piyasaların ilgiyle beklediği veriler olacaktır. Aynı gün Kanada Merkez Bankası Başkanı Polozi de bir konuşma yapacaktır.

Cuma günü, aslında haftanın en yoğun günü olacaktır; Japonya, Almanya, Fransa, Euro Bölgesi ve İngiltere’den enflasyon rakamları, GSYİH 3.çeyrek sonuçları, imalat ve hizmet PMI verileri açıklanacak olup, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde da bir konuşma yapacaktır. Yine Cuma günü, Kanada’dan çekirdek perakende satışlar verisi gelecektir.

Euro Bölgesinden gelecek PMI verilerinin Türkiye üzerindeki Özel Önemi: Türkiye ekonomisinin en önemli ihracat ortağı Avrupa Birliği’dir. İlk sırada da Almanya gelmektedir. Bu nedenle gerek Euro bölgesinden gerekse Almanya’dan gelecek olan PMI verileri, ülkemiz için özel önemi haizdir.

Burada ekonomik daralmayı gösteren 50’nin altındaki sonuçlar Türkiye ekonomisini doğrudan negatif etki altına alacak iken, 50 ve üstü sonuçlar ise ekonomimize pozitif katkı sağlayacaktır.

Türkiye’de, Piyasaları etkileyecek veri akışı bakımından 20 Kasım 19 Çarşamba günü merkezi hükümet borç stoku, Perşembe günü, Kasım ayına ait Tüketici güven endeksi açıklanacaktır. Burada bir önceki aya ait rakam: 57’dir. Dolayısıyla 21 Kasım 19 Perşembe günü gelen veri 57’nin üzerinde olursa piyasalar bunu olumlu, şayet 56’nın altında olursa da piyasalar bunu olumsuz algılayacaktır.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

  • Dolar Endeksi (DXY): Haftayı 97,87 ile kapatmış; Böylelikle bir önceki haftanın düzeltme hareketini yapmıştır. DXY’nin halen yükseliş trendine devam ettiği söylenebilir. DXY 97,79 seviyesinin üzerinde kaldığı müddetçe yukarı ivmelenme isteği taşıyacak ve 98,15’e doğru gitmek isteyecektir. Bu seviyenin kırılması durumunda ise 99,50’ye kadar alan vardır.
  • EUR/USD: DXY’nin geçtiğimiz hafta sergilediği geri çekilmeyle ters korelasyon olarak, parite toparlanıp 1,1049’dan kapatmıştır. Bu hafta da paritenin seyri yine DXY ile ters orantılı olarak şekillenecek olup, 1,1065’in altında kaldığı için halen negatif trend söz konusudur. Kısa vadeli olarak 1,0884’e kadar alan vardır. Şayet 1,1065 seviyesi üzerinde günlük kapanışlar gelmesi halinde ise, ilk etapta 1,1116 ve ardından da 1,1240 seviyelerine kadar yükselmesi mümkün görülmektedir.
  • WTI: Ham Petrol verisi olarak geçen hafta yine yukarı yönlü bir seyir izlemiş ve haftayı 57,77 ile kapatmıştır. Algı pozitiftir. 57,19 üzerinde günlük

kapanışlar yapmaya devam ederse ilk etapta 57,60 sonra sırasıyla 57,80 ve 58,00 seviyelerinin görülmesi mümkün olabilir. Şayet 57,19 seviyesinin altına iner ve o seviyelerden günlük kapanışlar yaparsa sırasıyla 55,80, 55,20 ve 54,63 seviyelerine kadar geri çekilmeler yaşaması söz konusu olabilecektir. 50,60 seviyesine kadar bir alan vardır.

  • Brent: Brent Petrol de yukarı yönlü seyrini sürdürerek haftayı 63,33 ile kapatmıştır. Trend için kritik seviye olan 64,05 seviyesinin halen altında olmakla birlikte bu seviyeye oldukça yaklaşmış durumdadır. Şayet, 63,44 seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar gelir ise, Brent kritik seviyeyi yakalayabilecektir. Aksi takdirde 60,88 ve 58,33 seviyelerine kadar geri çekilmesi söz konusudur.
  • USD/TL: DXY’nin aşağı yönlü hareketinin etkisinin yanı sıra, Trump Erdoğan görüşmesini kamuoyunun olumlu algılamasıyla birlikte Kur, geçen hafta geri çekilmiş ve haftayı 5,7419 ile kapatmıştır. Yatay hareket kanalına girmiştir. Kritik seviye 5,78’dir. Buranın aşılması durumunda 6,00’lı seviyelere kadar alan vardır. Geri çekilmelerde ise, kritik seviye olan 5,6548 ana destek noktasının kırılması beklenmemekle birlikte, bu durumdaki günlük kapanışlarda 5,60 seviyesine kadar gidebilmesi mümkün olabilir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ