RUBASAM

EKONOMİK ANALİZ / 23 – 27 Aralık 2019 / Tolga Atik

Konuk Yazar

Bu çalışma, 23 Aralık 2019 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yi ilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A-) Geçen Haftaya Bakış:  16-20 Aralık 19 haftası, bir önceki haftaya göre daha az volatil, daha az yoğun bir hafta oldu. Veri akışının zayıf olduğu haftada yine ABD-Çin ticaret savaşlarıyla Brexit süreci yine en çok konuşulan konular oldu.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşlarının özellikle emtia ve inşaat maliyetlerini artırması ve belirsizliği yükseltmesi ile yatırımlar bu yılda istenen ivmeyi sağlayamadı, ancak son dönemde ilk aşamanın bittiği yönündeki haberler ile ABD başta olmak üzere birçok ülkede konut sektöründe canlanma başladı. Ayrıca FED’in faizlerde indirime gitmesinin de ABD’de sektöre yakın vadede destek sağlaması bekleniyor.

Nitekim, geçtiğimiz hafta, ABD’de Kasım ayı konut ve inşaat izinleri açıklandı. Yıl içinde dalgalanma gösteren inşaat izinleri Kasım ayında 1,482 M ile beklentilerden iyi geldi. Yılın ilk yarısında düşüş yaşayan izinler Temmuz itibariyle toparladı ve Kasım’daki artışla beraber 5 ay üst üste yükseliş sağladı.

Öte yandan, ABD’de sanayi üretimi, son iki yıldaki en büyük artışı gerçekleştirerek kasım ayında aylık %1,1 yükseldi. Firmaların kaynaklarının ne kadarının kullanabildiğini gösteren Kapasite Kullanım Oranı ise sanayi üretimindeki artışla %76,6’dan %77,3’e yükseldi.

Yurtiçi piyasalara baktığımızda, Merkez Bankasının destekleyici para politikalarının devam ettiği ortamda küresel ekonomide görülen kısmi toparlanma beklentileri genel olarak yurt içinde de olumlu havanın korunmasını sağlıyor.

İç piyasada konut satışlarında temmuz ayından bu yana ki iyileşme, Merkez Bankası’nın faiz indirimleri sonrası devam ediyor. Ekim ayı itibarıyla bazı bankalarda konut kredi faizlerinin %1’in altına çekilmesi ve geçen seneki düşük bazında etkisiyle konut satışları kasım ayında %54 yükselirken, konut kredili satışlar %725 arttı. Yabancılara yapılan konut satışları ise kasımda bir önceki yılın aynı ayına göre %14,6 azalarak 3.988 adet oldu.

Bunun yanında, Türkiye’nin vadesine 1 yıl veya daha az kalmış dış borç verisi kullanılarak yapılan hesaplamaya göre kısa vadeli dış borç stoku, 167,4 milyar dolara geriledi. Şubat 2018’te 185,8 milyar dolarla rekor seviyeye yükselen kısa vadeli dış stoku iyileşmeye devam ediyor. Hem dış borç stokunun azalması hem de cari dengedeki iyileşmeyle birlikte döviz ihtiyacımızın kısmi olarak azaldığı söylenebilir.

Öte yandan, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankalara bir yazı yollayarak 2019 yılı karlarını dağıtmamalarını tavsiye etti. BDDK’nın yazısında, bankaların özkaynak yapılarının güçlü tutulmasına yönelik ihtiyatlı politika sürdürülmesinin gerekli olduğunun belirtildiği ve “Özkaynak altında tutulan kar ve yedeklerin nakit çıkışına neden olacak şekilde dağıtılmaması gerektiği” ifadeleri yer aldı.

İşsizlik Oranı Açıklandı: TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2019 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 817 bin kişi artarak 4 milyon 566 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 2,4 puanlık artış ile %13,8 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 2,9 puanlık artış ile %16,4 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 4,5 puanlık artış ile %26,1 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 2,4 puanlık artış ile %14,1 olarak gerçekleşti.

Tüketici Güven Endeksi Sonuçları Açıklandı: TÜİK ve Merkez Bankası iş birliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Aralık ayında geçen aya göre yüzde 1,9 azaldı. Kasım’da 59,9 olan endeks değeri Aralık’ta 58,8’e geriledi

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi, söz konusu dönemde yüzde 2,1 azalarak 77,7 oldu.

Genel ekonomik durum beklentisi Aralık’ta yüzde 2,5 azalarak 78,5’ten 76,5’e düştü. İşsiz sayısı beklentisi endeksi bir önceki aya göre yüzde 2,9 azalarak Aralık’ta 57,1 olarak gerçekleşti.

Döviz ve Yabancı Yatırımcıların Geçen Hafta Türkiye Piyasalarındaki İşlemleri:

TCMB tarafından haftalık olarak yayınlanan verilere göre, 13 Aralık’ta 1 milyar 148 milyon dolar düşüşle 77 milyar 898 milyon dolar olarak gerçekleşti. Brüt döviz rezervleri, 6 Aralık’ta 79 milyar 46 milyon dolar seviyesindeydi.

Öte yandan, yurt dışında yerleşik kişiler, 13 Aralık haftasında net 79,3 milyon dolarlık hisse senedi ve 4,2 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) sattı, 170,1 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi aldı.

Yurt dışında yerleşik kişilerin 6 Aralık ile biten haftada 32 milyar 10,1 milyon dolar olan hisse senedi stoku, geçen hafta 32 milyar 272,8 milyon dolara yükseldi. Geçen hafta yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku, 15 milyar 872,6 milyon dolardan 15 milyar 888,6 milyon dolara çıktı. Söz konusu dönemde yurt dışı yerleşik kişilerin ŞBS stokları ise 4,2 milyon dolarlık satışla 410 milyon dolardan 405,8 milyon dolara geriledi. Borsa’daki yabancı takas oranına bakıldığında, geçtiğimiz haftaya göre aynı seviyede kaldı, Zira, Hisse senedi piyasasında yabancıların payı 13 Aralık itibariyle %60,7 olurken önceki hafta da bu oran %60,7 seviyesindeydi. 2018 yılı kapanışında %65,0 olan yabancı payı 1 sene öncesinde ise %63,7 seviyesinde yer almaktaydı.

Haftalık performanslara bakıldığında, geçen hafta borsaların genelinde pozitif bir eğilimin söz konusu olduğu görüldü. Venezuela Borsası en çok değer artışı kaydederken, Malta Borsası da değer kaybeden borsalar oldu. Bizim borsamız – BİST 100- ise haftalık %0,63’lük bir değer artışı gerçekleştirdi.

Haftanın en çok değer kazandıran ekonomik ürünü % 0,63’lük bir artışla Gümüş olurken, en fazla kaybı ise -% 2,50’lik bir düşüşle Platin gerçekleştirdi.

TL ise USD karşısında haftayı yaklaşık – % 0,03’lük bir kayıpla kapattı.

B-) Haftaya Bakış: 23 Aralık 2019 ile başlayan hafta, veri akışı bakımından hafta içinde başlayacak noel tatiline nedeniyle oldukça sakin geçecektir.

23 Aralık 19 Pazartesi günü, ABD’den Kasım ayına ait Dayanıklı Mal Siparişleri ile Yeni Konut Siparişleri verileri ilan edilecektir.

Salı günü,  Noel arifesi nedeniyle pek çok ülkede tatil başlayacağı için önemli bir veri akışı olmayacaktır.

Çarşamba günü, Noel tatilidir. Önemli veri olarak sadece ABD’de Ham Petrol Stokları açıklanacaktır.

Perşembe günü, Rusya’da Merkez Bankası Rezervleri ile ABD’den İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvuruları açıklanacaktır.

Haftanın son gününde ise, önemli veri olarak Euro Bölgesinden Avrupa Merkez Bankası (ECB) Aylık raporu açıklanacaktır.

Türkiye’de, 26 Aralık 19 Perşembe günü Kapasite Kullanım Oranı (KKO) sonuçları ilan edilecektir.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

  • Dolar Endeksi (DXY): Haftayı hafif bir toparlanma yaşayarak 97,28 ile kapatmıştır. Halen 97,60 seviyesinin altındadır. Şayet bu seviye üzerinde günlük kapanışlar gerçekleştirebilirse, 98,55’lere kadar alan vardır. Geri çekilmelerde ise, 96,76 seviyelerine gitmek isteyecektir.
  • EUR/USD: DXY ile negatif korelasyon paralelinde düşüş trend kanalı içinde kalmaya devam etmiş ve haftayı 1,1078 ile kapatmıştır. Kritik seviye olan 1,1080’in hemen altındadır. Bu bağlamda destek noktası, 1,0986’dır. Kısa vadeli olarak 1,0880’e kadar alan vardır. Şayet 1,1122 seviyesi üzerinde günlük kapanışlar gelmesi halinde ise, 1,1200’a gitmek isteyecektir. Bu seviyeyi de yukarı yönlü kıran günlük kapanışlar görülmesi halinde, trend pozitife dönmüş olacaktır.
  • WTI: Ham Petrol verisi olarak beklentilerimiz dahilinde yükselişe devam etmiş ve çok uzun bir süredir aşamadığı 60 direncini aşarak haftayı 60,37 seviyesinden kapatmıştır. Yeni haftada da yükseliş eğilimini sürdürme olasılığı vardır. Ana destek noktası, 58,80’dir. Bu bölgenin üzerinde kaldığı müddetçe de 61,35’lere gitmek isteyecektir. Geri çekilmelerde ise kritik destek seviyeler, 57,19 ve 55,77’dir.
  • Brent: Brent Petrol haftayı 66,04 seviyesinden kapatmıştır. Trend halen pozitiftir. Önümüzdeki haftada 66,28 seviyesinin üzerinde günlük kapanışlar gelmesi halinde 66,97 seviyesine kadar gitmek isteyecektir. Geri çekilmelerde ise, 61,09 ve buranın da kırılması durumunda 57,71’lere kadar gidebilir.
  • USD/TL: Beklentilerimiz dahilinde yükselişe devam etmiş ve haftayı 5,9317 ile kapatmıştır. Yukarı yönlü güçlü bir ivmelenme potansiyeli vardır. Kurun pozitif yönünde etkili olan, ABD senatosunda kabul edilen Türkiye’ye yönelik yaptırımlar ile artan jeopolitik risklerdir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ