RUBASAM

EKONOMİK ANALİZ / 28 Ekim – 1 Kasım 2019 / Tolga Atik

Konuk Yazar

Bu çalışma, 28 Ekim 2019 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yi ilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A-) Geçen Haftaya Bakış     : 21 – 25 Ekim 2019 haftasında dünya genelinde piyasaların dikkatle takip ettikleri önemli olaylar içinde yer alan ve ekonomik büyümenin öncü göstergesi olarak kabul edilen PMI rakamlarında, Fransa verileri iyi gelip piyasalarda iyimser bir rüzgâr estirirken, kısa bir süre sonra Almanya’dan gelen olumsuz veriler rüzgârın tersine dönmesine neden olmuştur. ABD’den gelen Dayanıklı Mal siparişlerindeki beklenenin aksine azalma da piyasalarda tedirginliğe neden olmuş, bundan dolayı da Altın, Gümüş gibi emtialarda yukarı yönlü hareketler gözlemlenmiştir.

İçeride piyasayı etkileyen en önemli olay, kuşkusuz Merkez Bankası(TCMB) toplantısında kararlaştırılan politika faizinde 250 baz puanlık indirim kararı olmuştur.  

Geçtiğimiz hafta Ham Petrol ve Brent Petrol fiyatlarında bir toparlanma yaşandığı da gözlenmiştir.

Borsa performanslarına bakıldığında ise, geçtiğimiz hafta en iyi performansı gösteren borsanın %,2,5’lik bir değer artışıyla İngiliz Borsası – UKX- olduğu, en kötü performansı gösteren borsanın ise %0,5’lik bir değer artışıyla Çin Borsası – SHCOMP- olduğu görülmektedir. 

Haftalık bazda Türkiye’nin de içinde olduğu Gelişmekte Olan Ülkelere bakıldığında, en fazla değer kaybeden para biriminin Arjantin Pezosu, olduğu, en fazla değer kazanan para biriminin ise Brezilya Reali olduğu görülmektedir.

  1. ise USD karşısında yaklaşık %1’lik bir değer kaybı ile haftayı kapatmıştır.

Haftalık performanslara bakıldığında, en çok değer kazandıran ekonomik ürün  % 4,34’lük bir artışla Petrol olurken, en fazla kaybı ise %0,81’lik bir düşüşle İngiliz Sterlini gerçekleştirmiştir.

B-) Haftaya Bakış     : 28 Ekim 2019 ile başlayan hafta,  ekim ayının en yoğun haftası olacak, hem dünya genelinde hem de ülkemizde ekonomik takvim bakımından bu ayın volatilitesi en yüksek haftası olacaktır. Aslında sakin başlayacak Pazartesi gününü yine görece sakin Salı günü izleyecek, hafta ortasında Kanada, Japonya ve özellikle ABD’den gelecek faiz oranı kararları ile normal şartlar altında Brexit sürecindeki son tarih olan 31 Ekim Perşembe gününe kadar yaşanacak gelişmeler, piyasaları derinden etkileyecektir.

Bunun yanı sıra, hafta boyunca; Çin, ABD ve İngiltere’den imalat ve imalat dışı PMI rakamları, Kanada, ABD ve Euro bölgesinden GSYİH verileri, Avustralya,   Almanya ve yine Euro bölgesinden gelecek olan TÜFE verileri açıklanacaktır.

Haftanın son iki gününde ABD’den çekirdek kişisel harcamaların yanı sıra, kişisel gelir ve gider, ortalama saatlik kazançlar ile işsizlik oranları ve her ayın ilk Cuma günü yayınlanan Tarım Dışı İstihdam verileri de haftanın önemli makroekonomik verileri olacaktır. Yine ABD’nin haftalık petrol ve benzin stokları da açıklanacaktır.

Türkiye’de,  Öönümüzdeki hafta başında 28 Ekim 19 Pazartesi günü öğleden sonra ve 29 Ekim 19 Salı günü Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla piyasalar kapalı olacaktır. Türkiye içinde piyasayı önemli ölçekte etkileyecek olan veriler;  30 Ekim 19 Çarşamba günü Ekonomi Güven Endeksi, 31 Ekim 19 Perşembe günü TCMB Enflasyon Sunumu ve haftanın son günü de İmalat PMI endesksi ile kredi değerlendirme kuruluşu Fitch’den ülke notu değerlendirmesi gelecektir.

ABD’de Yayımlanan Tarım Dışı İstihdam ve Önemi    : Tarım Dışı istihdam değişimi, ABD’de Merkez Bankası (FED) politikalarını belirleyen  çok önemli göstergelerden biri olduğundan küresel piyasalar için en kritik verilerden biridir. Verinin hesaplamasında, tarım sektöründe çalışan mevsimlik işçiler dışında ülkede çalışan nüfustaki değişiklik dikkate alınır. Veri hesaplanırken yaklaşık 160.000 iş yeri kaynak olarak kullanılır. Tarım Dışı istihdam verisi, ABD ekonomisinin gidişatına yönelik çok önemli bir göstergedir.

Açıklanan TDİ Verisi > Beklenti =  Olumlu 

Açıklanan TDİ Verisi < Beklenti =  Olumsuz

Olarak yorumlanır ve olumlu olduğunda DXY yükselirken, olumsuz olduğunda da DXY düşer.     

TCMB Enflasyon Sunumu ve Önemi    : Bilindiği üzere Ekim ayı başında ilan edilen rakamlara göre, yıllık enflasyon oranı da %12,69’a inmişti. 

TCMB’nin Temmuz ayındaki toplantısında yıl sonu enflasyon tahminini de % 13,9 olarak ilan edilmişti. Bankanın bu hafta yapacağı enflasyon sunumu bu rakamın revizesi bakımından önem taşımaktadır ve enflasyonla mücadele programının gidişatı bakımından piyasaya yön verir nitelikte olacaktır.

Bunun yanı sıra, bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

  • Dolar Endeksi (DXY) : Trend için kritik seviye olan 97,15’in üzerinde tutunmayı başarmış ve haftayı 97,84 ile kapatmıştır. Böylelikle evvelki hafta yaşadığı yükselişler  ‘Düzeltme Hareketi’ olarak yorumlanmaktadır. Ancak yükseliş trendinin devamı, Japonya ve Kanada Merkez Bankalarının faiz oranı kararlarının yanı sıra FED’in kritik toplantısında faiz indirimiyle ilgili alacağı karara piyasaların ne tepki vereceğine göre şekillenecektir.

 

  • EUR/USD: Geçtiğimiz hafta Parite, özellikle de son iki gün trend için kritik seviye olan 1,1150’nin altında seyrederek haftayı 1,1079 seviyesinden kapatmıştır. Bu durumda aşağı yönlü trendin devam etmesi beklenebilir. Ancak, paritenin bu trendi kırıp yeni bir yükseliş trendine geçip geçmeyeceği DXY’nin bu haftaki seyrine göre şekillenecektir.

 

Burada bir hususun daha belirtilmesinde yarar görülmektedir ki, elbette Brexit sürecine bağlı olarak Sterlin’de gerçekleşecek aşağı ya da yukarı yönlü her türlü hareket, hem DXY’yi hem de EUR/USD paritesini doğrudan etkileyecektir.

 

  • WTI  : Ham Petrol verisi olarak hafif bir toparlanma yaşamış ve haftayı 56,66 ile kapatmıştır. Fakat, 59.00 seviyesinin altında kaldığı için halen ana trend aşağı yönlüdür. 50 seviyesinin altına inilmesi durumunda, 42’lere kadar bir alan söz konusudur.  

 

  • Brent : Brent Petrol de  hafif bir toparlanma yaşayarak haftayı 61,98 ile kapatmıştır. Trend için kritik seviye olan 63’ün altında kalan ana trend halen negatiftir. Ancak, teknik açından 62 seviyesine yaklaşması, alıcılı seyrin hızlanması sürecini hızlandırabilecektir. 

 

  • USD/TL : Kur verisinde teknik indikatörler yükselişi işaret ettiği halde  TCMB’nin aldığı 250 baz puanlık faiz indirimine rağmen kur yaklaşık 2 TL. civarındaki bir azalma ile haftayı 5,7748 ile kapatmıştır. Bunda etkili olan ana nedenin, BPH’nın sonlandırılmasıyla jeopoilitik tansiyondaki azalış ile özellikle ABD nezdinde yaptırım riskinin ortadan kalkması olduğu değerlendirilmektedir. 

 

Önümüzdeki hafta FED’in kritik toplantısında faiz indirimiyle ilgili alacağı karar,  Kur nezdinde de kısa süreli bir geri çekilmeye neden olabilecektir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ