RUBASAM

EKONOMİK ANALİZ / 30 Eylül – 04 Ekim 2019 / Tolga Atik

Konuk Yazar

EKONOMİK ANALİZ

Bu çalışma, 30 Eylül 2019 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yi ilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A-) Geçen Haftaya Bakış         : 23-27 Eylül 2019 haftasında dünya genelinde Ham Petrol ve Brent Petrol fiyatları negatif trend izleyerek düşüş gösterirken, Dolar Endeksi (DXY)’nin de arttığı bir hafta olmuştur.

DXY Nedir: Dolar endeksi olarak isimlendirilen DXY, ABD Dolarının (USD) dünyadaki 6 majör para birimi karşısındaki değerini ifade eder.

DXY’nin yükselmesi demek, USD’nin 6 para birimine karşı değer kazanması anlamına gelirken, DXY’nin düşmesi demek, USD’nin bu para birimleri karşısında değer kaybetmesi olarak ifade edilmektedir. DXY’yi oluşturan para birimleri ve endeks içindeki oranları aşağıda takdim kılınmıştır:

 

 

Borsa performanslarına bakıldığında ise, geçtiğimiz hafta en iyi performansı gösteren borsanın Türk Borsası – BIST olduğu, en kötü performansı ise Çin Borsası- Şangay olduğu görülmektedir.

Haftalık bazda Türkiye’nin de içinde olduğu Gelişmekte Olan Ülkelere bakıldığında, USD karşısında en güçlü para biriminin Hindistan Rupisi olduğu, TL’nin ise haftanın en güçlü 3. Para birimi olduğu görülmektedir.

B-) Haftaya Bakış          : 30 Eylül 2019 ile başlayan hafta, gerek dünya genelinde gerekse ülkemizde ekonomik takvim bakımından önemli verilerin açıklanacağı bir hafta olacaktır. Hafta boyunca, Çin’den ve Almanya’dan imalat PMI, Almanya’dan ve Euro bölgesinden İşsizlik ve enflasyon, İngiltere’den büyüme, ABD’den işsizlik ve TDİ-Tarım Dışı İstihdam- verileri açıklanacak ve 4 Ekim 2019 Cuma günü ABD Merkez Bankası – FED- Başkanı Powel bir konuşma yapacaktır. FED Başkanının konuşmaları uluslararası piyasalarda en çok izlenen ve üzerine yorum yapılan konuşmalardır. Çünkü piyasalara yön verir niteliktedir.

İmalat PMI Nedir: İmalat sanayine ilişkin Satın alma Yöneticileri Endeksidir.  Ekonomik göstergelerdeki en önemli kriterlerden biri olan ‘Büyüme’ verisinin öncüsü olarak kabul edilir. 50 Baz puan sınır olarak belirlenmiştir.

İmalat PMI > 50 ise, Ekonomi büyümeye doğru gidiyor,

İmalat PMI< 50 ise, Ekonomi daralmaya doğru gidiyor

Şeklinde yorumlanır.

Türkiye’de ise, 3 Ekim 2019 Perşembe günü enflasyon verileri açıklanacaktır. Malumları olduğu üzere, ülkemizde TÜFE yıllık bazda %15,51, aylık bazda ise, %1,3 oranındadır.  Önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon oranında ciddi bir düşüş beklenmektedir. Yılsonu enflasyon oranının da % 13’ler civarına hatta altına inmesi sürpriz olmayacaktır.  Bu da demektir ki, Merkez Bankası (TCMB) artık çok ciddi montanlı faiz indirimine gitmeyecek, ancak 50 veya en fazla 100 baz puanlık destek mahiyetinde faiz indirimleri yapacaktır.

Önümüzdeki hafta içinde ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

  • DXY : Haftayı 98,76 ile kapatmıştır. Dolar endeksinde 96,95 seviyesi geçildiğinden beri var olan güçlenme eğiliminin bu hafta da devam etmesi beklenmektedir. Yani ‘Güçlü Dolar’ olgusu sürecektir.

 

  • EUR/USD : Haftayı 1,0940 ile kapatmıştır. Ekonomi dünyasında ‘Parite’ olarak da anılan bu veri Türkiye açısından oldukça önemlidir. Zira Euro bölgesi bizim en önemli ihracat ortağımızdır. Doların güçlenmesine bağlı olarak Euro değer kaybetmektedir ve önümüzdeki hafta kısa bir toparlanma olması söz konusu olabilir. Ancak ana trend halen negatiftir.

 

 

  • WTI : Ham Petrol verisidir. Haftayı 56,17 ile kapatmıştır. 59.00 seviyesinin altında kaldığı müddetçe ana trendin aşağı yönlü olması beklenmektedir.

 

  • Brent : Brent Petrol verisidir. Haftayı 61,04 ile kapatmıştır. 63,80’nin altında kaldığı ve jeo-politik risklerde artış olmadığı müddetçe ana trend negatiftir.

 

 

  • USD/TL : Türkiye’yi en çok ilgilendiren ve ‘Kur’ olarak adlandırılan veridir. ABD Doları ile TL arasındaki korelasyonu gösterir. Teknik indikatörler yükselişi işaret etmesine ve DXY’nin de artmasına rağmen yükselmemektedir. Bir daralma söz konusudur.

 

Daralmaya ve Zamanlamaya Dikkat! : Türkiye’de yakın tarihte yaşanan olaylara bakıldığında aşağıdaki faktörlerin bir arada gerçekleştiği gözlemlenmiştir:

 

  • CDS uzunca bir süredir 200 Baz puanın üzerinde seyreder
  • Enflasyon ve büyüme verilereinde göreceli bir iyişeme söz konusudur
  • ABD Dolarında bir daralma, yukarı yönlü bir ivmelenme isteği vardır.

Gerek 07 Şubat 2012 MİT Müsteşarı krizi, gerek 2013 Gezi olayları başlangıcı ve gerekse geçen yıl Ağustos ayında yaşanan Rahip Brunson  sürecinde bu faktörlerden en az ikisi birlikte gerçekleşmiştir. Önümüzdeki Peresemde günü -03 Ekim 2019- tarihinden sonra da her üç faktör de bir arada gerçekleşecektir.

Üstelik Borsa da iyi durumdadır. Şayet dış kaynaklı sıkıntılı bir durum yaşanacak ise, yabancıların borsa yüksekken satış yapıp, kur düşük iken alış yapma durumuna geçebilmeleri muhtemel olacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ