RUBASAM

EKONOMİK ANALİZ / 14 – 18 Ekim 2019 / Tolga Atik

Konuk Yazar

 

EKONOMİK ANALİZ

Bu çalışma, 14 Ekim 2019 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yi ilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A-) Geçen Haftaya Bakış         : 07 – 11 Ekim 2019 haftasında dünya genelinde piyasaların dikkatle takip ettikleri iki olay, ABD ile Çin arasında yaşanmakta olan ticaret savaşında sağlanan ateşkes ile Türkiye’nin başlattığı Barış Pınarı Harekatı-BPH- olmuştur. Bu harekatın ülke ekonomisi üzerine ilk etkileri ayrıca incelendiğinden bu çalışmanın konusu olmayacaktır.

Öte yandan ABD ile Çin arasında yaşanmakta olan ticaret savaşında sağlanan ateşkes ile her iki ülke arasında devlet başkanları tarafından imzalanacak bir ticaret anlaşmasının kapısı aralanmıştır. ABD Başkanı Trump da aylardan sonra ilk defa Çin ile ilgili ılımlı mesaj içeren tweet atınca, piyasalar bunu olumlu algılamış; Korku endeksi (VIX) 17’nin de altına inmiş, risk iştahının artmasıyla birlikte ‘güvenli liman’ olarak nitelendirilen altın ve gümüş gibi emtialar düşüş yaşamıştır.

Geçtiğimiz hafta Dolar Endeksi (DXY)nin yatay bir seyir izlediği görülürken, Ham Petrol ve Brent Petrol fiyatlarında çok hafif bir yukarı yönlü kıpırdanma gözlenmiştir.

Borsa performanslarına bakıldığında ise, geçtiğimiz hafta en iyi performansı gösteren borsanın Alman Borsası – DAX olduğu, en kötü performansı gösteren borsanın ise Barış Pınarı Operasyonu ile hemen her gün Türkiye temalı tvit atmayı adeta alışkanlık haline getiren Trump’ın negatif etkisinde kalan Türk Borsası – BİST olduğu görülmektedir.

Haftalık bazda Türkiye’nin de içinde olduğu Gelişmekte Olan Ülkelere bakıldığında, USD karşısında en fazla değer yitiren para biriminin yukarıdaki etkenler paralelinde % 3,47’lik bir değer kaybıyla TL. olduğu, en fazla değer kazanan para biriminin de % 2,28’lik bir yükselişle Güney Afrika Raundu-ZAR- olduğu görülmektedir.

Haftalık performanslara bakıldığında, en çok değer kazandıran ekonomik ürün yaklaşık % 4’lük bir artışla ABD Doları olurken, en fazla kaybı ise %1,5’un üzerinde bir düşüşle Ons Altın gerçekleştirmiştir.

B-) Haftaya Bakış          : 14 Ekim 2019 ile başlayan hafta, gerek dünya genelinde gerekse ülkemizde ekonomik takvim bakımından geçen haftaya oranla daha volatilitesi yüksek bir hafta olacaktır. Hafta boyunca; Türkiye’den, AB bölgesinden ve Çin’den sanayi üretimi verileri, İngiltere, Kanada, AB bölgesi ve Çin’den enflasyon verileri, İngiltere ve ABD’den perakende satışlara ilişkin veriler, ABD’den haftalık petrol stokları açıklanacak olup, 16 Ekim Çarşamba günü ABD’de Bej Kitap, 18 Ekim Cuma günü de ülkemizde TCMB Beklenti Anketi yayınlanacaktır.

Bunun yanı sıra, bu hafta ABD Merkez Bankası Başkan Yardımcısı ile Almanya ve İngiltere Merkez Bankası Başkanları konuşma yapacaklardır. Özellikle İngiliz Başkanın konuşması piyasalarda büyük bir dikkatle takip edilecektir. Çünkü hem bu ay sonunda gerçekleşecek olan Brexit süreci, hem de onun ardından İngiltere Merkez Bankasının da faiz indirimine gitme olasılığı piyasaların ilgi odağında yer almaktadır.

TCMB Beklenti Anketi ve Önemi: 18 Ekim 19 Cuma günü açıklanacak olan Merkez Bankamızın Beklenti Anketi, bazılarının sandığı üzere TCMB’nin beklentilerini yansıtmaz. Bilakis, Merkez Bankamızca hazırlanan ankete katılan piyasa aktörlerinin verdiği cevapların TCMB tarafından ilan edilmesidir. Yani iç piyasa aktörlerinin Türk ekonomisine bakış açılarını yansıtan önemli bir göstergedir.  18 Ekim Cuma günü açıklanacak Merkez Bankası Beklenti Anketi, piyasa aktörlerinin iki hafta önce Hazine ve Maliye Bakanı tarafından açıklanan Yeni Ekonomik Programı (YEP), tek haneli enflasyon verisini ve diğer ekonomik olayları nasıl yorumladıklarını göstermesi bakımından özel öneme haizdir.

Perakende Satışların Önemi: Perakende satışlar, bir ülkenin ekonomisinin aktivitesinin ölçülmesi bakımından önemlidir. Şayet bir ekonomide durgunluk-resesyon- söz konusu ise, perakende satışlarda ciddi oranda azalma olacak, tersi durumunda ise perakende satışlar artacaktır.

Bu bağlamda günümüzde perakende satışlar verisi yaklaşık % 70 oranında dünyanın en büyük ekonomisi konumundaki ABD ekonomisinin aktivitesini belirlemektedir.

Bej Kitap Nedir: Amerikan Merkez Bankası FED tarafından yayınlanan ve son ekonomik durum hakkında özet sunan bir rapordur. Bej Kitap raporunun asıl adı “Summary of Commentary on Current Economic Conditions by Federal Reserve District”tir. Bej Kitap 1970 yılında federal yönetime bağlı çesitli bölgelerin ekonomik durumlarını ve analizlerini toplamak ve yorumlamak amacıyla oluşturulmuştur.

1983 yılında kamuya açık hale getirilmiştir. Kitap ilk yayınlandığında kapak rengi bej renk olduğu için kitabın adı “Beige Book”  adını almıştır. Kitap 1987 yılında ortaya çıkan Borsa Krizine kadar pek fark edilmemiştir. Borsa Krizinin ortaya çıkmasından sonra çok önemli bir indikatör olarak küresel piyasaların ve yatırımcıların da takip ettiği bir rapor haline gelmiştir. Yılda 8 defa toplanan Federal Açık Piyasa Komitesi(FOMC) toplantısından iki hafta önce oluşturulur. Bu rapor FED’in faiz oranlarını belirlemesine rehberlik eden en önemli unsurdur.

Türkiye’de ise, 8 Ekim 2019 Salı günü başlayan Barış Pınarı operasyonu tüm dünyada yankı bulmuş, BİST ve TL. emsalleri karşısında değer kaybına uğramıştır.

Önümüzdeki hafta içinde Türkiye içinde piyasayı önemli ölçekte etkileyecek olan veriler; 14 Ekim 19 Pazartesi günü sanayi üretimi verisi, 15 Ekim 19 Salı günü Temmuz ayına ait işsizlik verileri ile yukarıda belirtildiği üzere haftanın son günü de TCMB Beklenti Anketi sonuçları açıklanacaktır.

Bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

  • Dolar Endeksi (DXY) : Geçtiğimiz hafta beklentilerimiz doğrultusunda 98’lerin başlarına doğru hafif bir geri çekilme yaşamış ve haftayı 98,04 ile kapatmıştır. Halen ana trend pozitiftir. Ancak 98,25’lerin altında kalması halinde 97’lere doğru hafif bir geri çekilme daha yaşanması beklenebilir.

 

  • EUR/USD : Geçtiğimiz hafta beklentilerimiz doğrultusunda bir toparlanma yaşamış ve haftayı 1,1037 ile kapatmıştır. Paritenin bu hafta da DXY’nin geri çekilmesine paralel olarak hafif yükselişine devam etmesi beklenmekte olup, 1,1145’lere hatta 1,12’ler seviyesine ulaşması sürpriz olmayacaktır. Fakat DXY’de bir yükseliş olma durumunda ise 1,100’ların altına inmesi mümkün görülmektedir. Burada şu husus dikkatle vurgulanmaktadır ki, ana trend halen negatiftir. Son iki haftadır yaşanan yükselişler, ‘tepki alımları’ olarak değerlendirilmektedir.

 

  • WTI : Ham Petrol verisi olarak haftayı 54,88 ile kapatmıştır. 59.00 seviyesinin altında kaldığı için halen ana trend aşağı yönlüdür. 50 seviyesinin altına inilmesi durumunda, 42’lere kadar bir alan söz konusudur.

 

  • Brent : Brent Petrol haftayı 60,66 ile kapatmıştır. 63,80’nin altında kaldığı ve jeo-politik risklerde artış olmadığı müddetçe ana trend negatif olmaya devam edecektir.

 

  • USD/TL : Bizi en çok ilgilendiren kur verisinde halen teknik indikatörler yükselişi işaret etmektedir. Kur 5,57-5,62 bandının üzerinde kaldıkça yükseliş ivmelenmesi söz konusudur. Bu hafta başlayan BPH ile artan jeopolitik risk etkisiyle yükseliş hareketi yaşamış ama sevindirici olarak önemli bir psikolojik eşik olan 6,00 seviyesinin de altında kalmıştır. Bizim dışımızdaki dünyanın TSK’nın operasyonuna alışmaya başlaması nedeniyle bu haftanın daha ılımlı geçeceği ve doların 5,79-5,74 hattına gerileyebileceği değerlendirilmektedir.

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ