RUBASAM

EKONOMİK ANALİZ / 21 – 25 Ekim 2019 / Tolga Atik

Konuk Yazar

EKONOMİK ANALİZ

Bu çalışma, 21 Ekim 2019 ile başlayan haftanın makroekonomik analizini yapmak ve Türkiye’yi ilgilendiren bazı ekonomik verileri değerlendirerek öngörülerde bulunmak amacı ile hazırlanmıştır.

A-) Geçen Haftaya Bakış        : 14 – 18 Ekim 2019 haftasında dünya genelinde piyasaların dikkatle takip ettikleri en önemli iki olay, Türkiye’nin Fırat’ın doğusunda sürdürdüğü ve 17 Ekim gecesi itibarıyla 120 saatlik ara verdiği Barış Pınarı Harekatı-BPH- ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın Brexit konusunda  AB ile anlaşması olmuştur.

Her iki olay da piyasa beklentileri paralelinde gelişim göstermiş, piyasalarda olumlu karşılanmış, Dolar Endeksi (DXY)’de önemli geri çekilmeler, görülürken buna bağlı olarak Sterlin/Dolar (GBP/USD) ve EUR/USD paritelerinde önemli miktarda yukarı yönlü hareketler gözlemlenmiştir.

Öte yandan Brexit konusunda İngiliz Parlamentosunda 19 Ekim 19 Cumartesi günü yapılan oylamada sonuç çıkmamış olmasının, bu hafta başında GBP/USD ve EUR/USD paritelerinde baskı oluşturabileceği değerlendirilmektedir.

Geçtiğimiz hafta Ham Petrol ve Brent Petrol fiyatlarında bir geri çekilmenin yaşandığı gözlenmiştir.

Borsa performanslarına bakıldığında ise, geçtiğimiz hafta en iyi performansı gösteren borsanın %3,18’lik bir değer artışıyla Japon Borsası – NİKKEİ olduğu, en kötü performansı gösteren borsanın ise İngiliz Borsası – UKX olduğu görülmektedir.

Haftalık bazda Türkiye’nin de içinde olduğu Gelişmekte Olan Ülkelere bakıldığında, genel anlamda gelişen ülke para birimlerinin USD karşısında değer kazandıkları görülmekte olup, en fazla değer kaybeden para birimlerinin sırasıyla Arjantin pezosu, Hindistan Rupisi ve Brezilya Reali olduğu, en fazla değer kazanan para birimlerinin de sırasıyla Çek kronası, Polonya zilotisi ve Macar Forinti olduğu görülmektedir.

  1. ise USD karşısında yaklaşık %0,8’lik bir değer kazanımı ile haftayı kapatmıştır.

Haftalık performanslara bakıldığında, en çok değer kazandıran ekonomik ürün yaklaşık % 3’lük bir artışla İngiliz Sterlini olurken, en fazla kaybı ise %2,5’luk bir düşüşle Brent Petrol gerçekleştirmiştir.

B-) Haftaya Bakış : 21 Ekim 2019 ile başlayan hafta, gerek dünya genelinde gerekse ülkemizde ekonomik takvim bakımından geçen haftaya oranla daha volatilitesi yüksek bir hafta olacaktır. Bunun yanı sıra, hem ülkemizdeki hem Avrupa ve ABD’deki hem de Kanada’daki askeri, siyasi gündem ve gelişmelerin ekonomi piyasalarınca dikkatle takip edildiği bir hafta olacaktır.  Hafta boyunca; Fransa, Almanya, ABD ve AB bölgesinden öncü PMI rakamları, Kanada ve ABD’den çekirdek perakende satış rakamları, Dayanıklı mal siparişleri ve ülkemizden kapasite kullanım oranı ve imalat güven endeksi rakamları ile ABD’den perakende satışlara ilişkin veriler, ABD’den haftalık petrol ve benzin stokları açıklanacaktır.

Kanada’da 21 Ekim Pazartesi günü Milletvekilli Genel Seçimleri yapılacaktır. 22 Ekim Salı günü de Kanada Merkez Bankası Genel Görünüm Anketi yayınlanacaktır.

Bunun yanı sıra, 24 Ekim Perşembe günü Merkez Bankamız (TCMB) ile Avrupa Birliği Merkez Bankası(ECB)  rutin toplantılarını yapacaklardır. ECB,  Draghi’nin başkanlığında son kez toplanacak olması nedeniyle toplantının sakin geçmesi beklenmektedir. Toplantıdan sonra Draghi, son kez bir konuşma da yapacaktır. Bu ay sonu itibarı ile ECB Başkanlığını eski IMF Başkanı Christine Lagard yürütmeye başlayacaktır.

TCMB Toplantısı ve Önemi: 24 Ekim 19 Perşembe günü yapılacak olan Merkez Bankamızın Para Politikası Kurulu (PPK), yıl içindeki 7. Toplantısını gerçekleştirecektir. PPK, yılın son toplantısını ise, 12 Aralık 2019 tarihinde yapacaktır.

Piyasalardaki yaygın kanaat, TCMB’nin 2019 yılı sona ermeden önce politika faiz oranında yeni bir faiz indirimine daha gideceği yönündedir. Bu faiz indirimin önümüzdeki hafta yapılacak toplantıda karara bağlanması da çok muhtemel olarak görülmektedir.

Politika Faiz Oranı ve Önemi: Merkez Bankaları tarafından belirlenen 1 hafta vadeli repo ihale faiz oranına Politika Faizi denir. Diğer bir deyişle, Politika Faizi, haftalık repo oranıdır.

Teorik olarak, merkez bankasının politika faizi oranını düşürmesi yani paranın fiyatını düşürmesi o ülkenin para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesi anlamına gelir. Ancak pratikte bu durum böyle gerçekleşmeyebilir. Burada, piyasaların beklenti oranları büyük önem taşır. Örneğin, TCMB’nin uyguladığı politika faiz oranı : %16,50’dir. Yapılan piyasa beklenti anketlerinde politika faiz oranının ortalama olarak %15,50 oranında gerçekleşmesi ihtimali söz konusudur. Şayet TCMB bu beklentiye paralel bir indirim yaparsa TL’nin değeri değişmeyebilir. Fakat beklentinin aksi yönünde bir faiz indirimi yaparsa TL.’nin diğer para birimleri karşısındaki değeri düşecektir.

Türkiye’de, En önemli soru, Barış Pınarı Harekâtının devam edip etmeyeceği sorusudur. Bu sorunun cevabı neticesinde doğabilecek jeopolitik riskler, önemli sonuçlar doğurabilecektir.

Önümüzdeki hafta içinde Türkiye içinde piyasayı önemli ölçekte etkileyecek olan veriler; 22Ekim 19 Salı günü Rusya’da gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rus Mevkidaşı Putin’in görüşmeleri,  23 Ekim 19 Çarşamba günü yayınlanacak olan Tüketici Güven Endeksi ve haftanın son günü de Kapasite Kullanım Oranları olacaktır.

Bu hafta ülkemizi ilgilendiren önemli ekonomik paritelerin izleyecekleri yön şu şekilde tahmin edilmektedir:

  • Dolar Endeksi (DXY) : Geçtiğimiz hafta beklentilerimiz doğrultusunda geri çekilme yaşayarak 98,25’lerin altında kalmış ve haftayı 97,14 ile kapatmıştır. Bu geri çekilmenin devam ederek 96,70’in altında günlük kapanışlar yaşanması halinde mayıs ayından bu yana devam eden yükseliş trendi sona erecek ve düşüş trendi başlayacaktır. Ancak, 97,15’in üzerinde tutunmayı başarır ve bu şekilde günlük kapanışlar gerçekleşirse, geçen hafta yaşananlar ‘Düzeltme Hareketi’ olarak yorumlanacak ve yükseliş trendi devam edecektir.

 

  • EUR/USD: Geçtiğimiz hafta beklentilerimiz doğrultusunda bir yükseliş hareketi yaşamış ve haftayı 1,1157 ile kapatmıştır. Paritenin bu hafta da DXY’nin geri çekilmesine paralel olarak hafif yükselişine devam etmesi beklenmekte olup, 1,1150 ile 1,1216 arasında seyretmesi beklenmektedir. Şayet parite, 1,1150’nin altında seyreder ve o seviyelerde günlük kapanışlar gelirse, aşağı yönlü trendin devam etmesi beklenebilir. Ancak, paritenin 1,1216 seviyesini aşması ve günlük kapanışların da bu seviyenin üzerinde gerçekleşmesi halinde, mayıs ayından beri yaşanan düşüş trendi sona ermiş olacak ve yeni bir yükseliş hareketi başlayacaktır.

 

Burada bir hususun daha belirtilmesinde yarar görülmektedir ki, önümüzdeki hafta İngiltere Parlamentosunda yapılacak oylama sonucunda Sterlin’de gerçekleşecek aşağı ya da yukarı yönlü her türlü hareket, hem DXY’yi hem de EUR/USD paritesini direkt olarak etkileyecektir.

 

  • WTI : Ham Petrol verisi olarak beklentilerimiz doğrultusunda bir geri çekilme yaşayarak haftayı 53,87 ile kapatmıştır. 59.00 seviyesinin altında kaldığı için halen ana trend aşağı yönlüdür. 50 seviyesinin altına inilmesi durumunda, 42’lere kadar bir alan söz konusudur.

 

  • Brent : Brent Petrol de bir geri çekilme yaşayarak haftayı 59,29 ile kapatmıştır. Ana trend halen negatiftir. Ancak, teknik açından 61 seviyesine yaklaşması ve bu seviyelerden günlük kapanışlar gelmesi halinde, alıcılı seyrin hızlanması beklenebilecektir.

 

  • USD/TL : Haftayı 5,7920 ile kapatmıştır. Kur verisinde halen teknik indikatörler yükselişi işaret etmektedir. Bununla birlikte, BPH’na ara verilmesiyle birlikte jeopolitik risklerde yaşanan azalma, Kurun da geri çekilmesine neden olmuştur. Temelde BPH’ın devamı kurun yönünü net olarak belirleyecektir. Teknik olarak ise, 5,70-5,75 önemli destek bölgeleri iken, 5,87-6,00 önemli direnç bölgeleridir.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ