RUBASAM

Filibe’de Muhteşem Ana Dili Günü Programı Düzenlendi

Filibe’de Türk-Bulgar Edebiyat Kulübü tarafından düzenlenen ve artık gelenekselleşen 21 Şubat Uluslararası Anadili Günü kutlama etkinliği düzenlendi.

 Filibe şehrinin kültür takviminde yer alan etkinlik, Filibe Belediyesi’nin ve Filibe Konsoloslar Kulübü’nün iştirak ve katkılarıyla gerçekleştirildi.

 Etkinliğe, Filibe Belediye Meclis Başkanı Aleksandır Dırjikov ve Belediye Meclis üyeleri, Belediye Başkan Yardımcıları, Filibe Bölge Vali Yardımcıları, Fahri Konsoloslar, STK temsilcileri, Filibe’deki eğitim kurumlarının temsilcileri ve öğrenciler katıldılar.

 Her sene yeni ve özgün bir tema ve görsellerle bu özel günde seyircileri bir araya getiren Türk-Bulgar Edebiyat Kulübü, bu yılki etkinlikte izleyicileri birçok medeniyetin, kültürün ve dilin beşiği olmuş Mezopotamya’nın kalbine, ülkemizin güzel şehri Mardin’e götürdü.

 Katılımcıların anadillerinde okudukları atasözleriyle de, Avrupa Kültür Başkentliği yapmış Filibe’nin kültürel zenginliğine, derinliğine yakışan bir Anadili Günü kutlaması gerçekleştirildi.

Etkinlikte selamlama konuşması yapan Filibe Başkonsolosu Korhan Küngerü şunları söyledi: “Dil, elbette öncelikle bir iletişim aracı. Ancak, işlevi bununla sınırlı değil. Her dil içinde yaşadığımız bir evrendir aslında. Ait olduğu kültüre dair imgeler ve kodlar barındırır. Bizler bu evrenin içinde nefes alır, düşünür ve mesajlarımızı veririz. O yüzdendir ki, yeni bir dil öğrenmek, yeni bir kültürü tanımak anlamına gelir. Dil ve kültür iç içedir, birbirinden ayrı düşünülemez. Dilin güzel kullanımı bize ilham verir. Hayattaki estetiği ve edebi yönleri kavramamızı sağlar.

Dil evrenlerinde ana dilimizin müstesna bir yeri vardır. Ana dili, hepimizin doğduğumuzdan beri annelerimizden öğrendiğimiz dildir. Sevgiyi, mutluluğu, hüznü, acıyı, huzuru ve diğer birçok hissi ana dilimizle duyumsarız. Benliğimizdir. Kendimizi tanımlama biçimimizdir. Kültürümüz ve zenginliğimizdir. Bu nedenledir ki, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk Türkçeyi Türk milletinin kalbi, zihni ve hazinesi olarak tanımlamıştır.

Filibe’de Türk-Bulgar Edebiyat Kulübü tarafından düzenlenen ve artık gelenekselleşen 21 Şubat Uluslararası Ana Dili Günü kutlama etkinliği, Filibe şehrinin kültür takviminde yer almakta; Filibe Belediyesi’nin ve Filibe Konsoloslar Kulübü’nün iştirak ve katkılarıyla gerçekleşmektedir.

Daha önceki yıllarda dünyaca tanınan yazarlardan veciz söz ve pasajlar dile getirilmişti. Geçen yıl Anadolu Türkçesi’nin temellerini atan büyük tasavvuf şairimiz Yunus Emre’yi anmıştık. Bu yıl ise ana dillerimizde yerleşmiş birer atasözünü okuyoruz.

Atasözleri, yüzyılların, bazen binyılların süzgecinden geçmiş öğütler ve dersler içerir. Deneyimlenmiştir. Ben, güzel Türkçemize ait sayısız atasözünün içinde dile ait olan bir tanesini seçtim. Atalarımız demiş ki: “Bıçak yarası geçer, dil yarası geçmez”. Bu atasözü diğer insanlarla konuşurken, kelimelerimizi dikkatli ve özenli seçmemizi, incitici olmamamızı öğütler. Diplomasi mesleğinin temelinde de dilin güzel ve amaca uygun kullanımı ve kelimelerin özenli seçimi yatmıyor mu zaten?

Her sene yeni ve özgün bir tema ve görsellerle bu özel günde bizleri bir araya getiren Türk-Bulgar Edebiyat Kulübü’ne teşekkür ediyorum. Bu sene bizleri tarihte birçok medeniyetin, kültürün ve dilin beşiği olmuş Mezopotamya’nın kalbine, ülkemizin güzel şehri Mardin’e götürüyorlar. Farklı dillerde okunan atasözleriyle de, Avrupa Kültür Başkentliği yapmış Filibe’nin kültürel zenginliğine derinliğine kültürleri ve dilleri uyum içinde bir arada yaşatma geleneğine yakışan bir anadili kutlama gününü bize yaşatıyorlar.

Uluslararası Ana Dili Gününüz kutlu olsun.”

Kaynak: Kırcaali Haber

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ