Search
Close this search box.

Kosovalı Sırplar Sırbistan’da Oy Kullandı

Sırbistan’ın anayasal değişiklikleri için referandumunda oy kullanmak üzere Mitroviça’nın kuzeyinden yüzlerce Sırp vatandaşımız çok sayıda otobüs ve araçlarıyla bugün Sırbistan’a gitti.

Kosovalı Sırplar; Kurşumlu, Yeni Pazar, Raşka ve Vranje’de kurulan sandıklarda oy kullandı.

Sırp vatandaşlarımızın otobüslerle ve araçlarıyla bu yerlere hareket etmesi, Jarinje ve Merdare sınır kapılarında uzun kuyruklara neden oldu.

Ulusal Sınır Yönetimi Merkezi tarafından yayınlanan son verilere göre, bu iki noktanın çıkışında araç kuyrukları 100 ila 200 metre uzunluğuna ulaşırken, beklemeler ise 15 ila 60 dakika kadar sürdü.

Kuzey Mitroviça’da ise Sırplar, sembolik bir miting düzenleyerek Kosova’nın Sırp referandumunun burada yapılmamasına ilişkin kararına karşı çıktılar.

Mitingin ardından Sırp Listesi Başkanı Goran Rakiç, karşılılık uygulanacağını duyurdu.

İpek’e bağlı Gorazdevac, Klina, Istog gibi bazı belediyelerde de toplanan Sırplar, Kosova Hükümeti’nin kararını protesto etti. Tüm bu toplanmalar ise olaysız sona erdi.

Bu arada teyakkuza geçen Kosova Polisi Özel Birimi’nin ülkenin kuzeyinde konuşlandığı ve zırhlı araçlarla durumu yakından takip ettiği görüldü.

Bir kez daha hatırlatalım, Kosova Meclisi dün, Sırbistan devletinin anayasa değişiklikleriyle ilgili referandumu için Kosova’da oylamanın yapılmasına karşı koyulduğu kararı onadı.

Kaynak: Kosova Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER