RUBASAM

NOBEL

1992 – 1995 yılları arasında 200.000 Bosnalı Müslüman’ı kadın, çocuk, yaşlı demeden hunharca katlederek SOYKIRIM suçu işleyen katil Miloşeviç ile Sırp savaş suçlularını savunan ve her platformda koruyan sözde edebiyatçı Avusturyalı yazar müsvettesi PETER HANDKE’ye Nobel Edebiyat Ödülü’nün verilmesi, ödülü anlamsızlaştırıp, değersizleştiren ve insanlığın vicdanını kanatan utanç verici bir tercih olarak tarihte yerini almıştır.

Süheyl ÇOBANOĞLU

NOBEL

1992 – 1995 yılları arasında  200.000  Bosnalı Müslüman’ı  kadın, çocuk, yaşlı demeden hunharca katlederek SOYKIRIM suçu işleyen katil Miloşeviç ile Sırp savaş suçlularını savunan ve her platformda koruyan sözde edebiyatçı Avusturyalı yazar müsvettesi  PETER HANDKE’ye Nobel Edebiyat Ödülü’nün  verilmesi, ödülü anlamsızlaştırıp, değersizleştiren ve insanlığın vicdanını kanatan  utanç verici bir tercih olarak tarihte yerini almıştır. Handke, Srebrenitsa’daki soykırımı inkar etmiş, hatta Müslüman Boşnakların kendi kendilerini öldürdüklerini savunacak kadar ileri gtmişti…

Kosova’daki savaş sırasında da Sırp lider Slobodan Milosevic’in yanında yer alan Handke, yazılarıyla o dönemde Milosevic rejiminin en büyük destekçilerinden biri olmuştu.

Tüm dünyanın gözünün içine baka baka  “SREBRENİTSA’DAKİ  SOYKIRIMI  İNKÂR  ETTİĞİ”  ve  “SAVAŞ  SUÇLULARINI  DESTEKLEDİĞİ” için verilen bu ödül, Nobel Komitesinin saygınlığına gölge düşürmüştür.

İsveç’in başkenti Stockholm’de Bosna soykırımını inkar eden Peter Handke’ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine tepki gösteren İsveçli gazeteci Christina Doctare, 1988 yılında Birleşmiş Milletler Barış Gücü sağlık ekibinde görev yaptığı için aldığı Nobel madalyasını  iade edeceğini açıkladı.  Doctare, “İsveç Akademisi ile gurur duyuyordum ancak şu an tek hissettiğim utanç ve suçluluk.” ifadesini kullandı.

Ayrıca İsveç’in başkenti Stockholm’de dünyanın farklı ülkelerinden bir araya gelen gazeteci ve akademisyenler, Peter Handke’den Nobel Edebiyat Ödülü’nün geri alınmasını istedi . Stockholm’de bulunan ABF binasında bir araya gelen gazeteci ve akademisyenler, Handke’ye Nobel Edebiyatı veren İsveç Kraliyet Bilimler Akademisi’ne çağrıda bulundu. Çağrıda bulunanlar arasında Hırvat asıllı Alman yazar Alida Bremer, Alman gazeteci Elke Schmitter, Fransız gazeteci Florence Hartmann, Amerikalı gazeteci Roy Gutman, Bosnalı Akademisyen Emir Suljagic, İsveçli gazeteci Christina Doctare, Sayaybosna Üniversitesi Öğretim Üyesi Pr. Doktor Vahidin Preljevic, Norveç Helsinki Komite Üyesi Enver Djuliman, Toplama Kampı Mahkumları Derneği Başkanı Mirsad Duratovic, Soykırım Araştırmacısı gazeteci Jasna Causevic yer aldı.

Kosova Dışişleri Bakanı ve Birinci Başkan Yardımcısı Behgjet Pacolli, kişisel Facebook hesabından yaptığı paylaşımda Bosna’daki soykırımı inkar eden ve buna rağmen Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Avusturyalı yazar Peter Handke’nin ülkesinde ”istenmeyen kişi” ilan edildiğini ifade etti.

Kosova’nın yanı sıra Türkiye, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Hırvatistan da Nobel Edebiyat Ödülü’nün tartışmalı Avusturyalı yazar Handke’ye verilmesine tepki göstermiş ve Stockholm’deki ödül törenine katılım göstermeyeceklerini duyurmuştu.

Değerli bilim insanımız Sn.Prof.Aziz SANCAR’a bilimsel çalışmaları nedeniyle verilen ödül her türlü tartışmanın dışında ve fazlasıyla hakedilmiş olup konumuz dışındadır.

Fakat NOBEL’cilerin kararları,  sanki Türk’le, Türklük’le, Müslümanlıkla bir sorunu varmış gibi bir kuşkuya yol açıyor. Çünkü daha önce de verilen ödüllere baktığımızda genelde aleyhimizde sözleri ve yazıları olanların tercih edildiğini görüyoruz.

Geçmişten bugüne ırkçılıktan sahtekarlığa, kadın düşmanlığından torpil iddialarına varan Nobel skandallarına eklenen bu son örnek ayıplarının üstüne tüy dikmek oldu… Ama bu insanların utanma duygusu olduğunu sanmıyorum… Protestolar onları  etkilemeyecek ve bugün olduğu gibi bundan sonra da  yanlış kararlarıyla insanlık aleminin yüz karası olmaya devam edeceklerdir.

Bize düşen ise gerçek anlamda hakkı ve hakkaniyeti temsil eden, nobel’den daha prestijli ve saygın bir ödül sistemini oluşturup dünya’ya kabul ettirmektir.

Bu veileyle bir kez daha SOYKIRIM suçunu  işleyen katil Miloşeviç ile Sırp savaş suçlularını savunan ve her platformda koruyan sözde edebiyatçı Avusturyalı yazar müsvettesi  PETER HANDKE’ye Nobel Edebiyat Ödülü’nün  verilmesini kınıyor ve ödülün geri alınmasını talep ediyorum…

 

Süheyl  ÇOBANOĞLU

(RUBASAM Bşk.V)

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ