RUBASAM

Saraybosna’daki Ali Paşa Camii’nin Hazîresinde Gizemli Tatar Mezarı

Saraybosna’daki Ali Paşa Camii’nin Hazîresinde Gizemli Tatar Mezarı

Saraybosna’da Osmanlı mimarisinin en göz alıcı örneklerinden olan Ali Paşa Camii’nin hazîresi, gizemli bir Tatar mezarına ev sahipliği yapıyor.

Ali Paşa Camii’nin yanında yer alan ve caminin kendisinden daha kadim olan tarihi mezarlık, şehrin zengin tarihine ışık tutan farklı simalara ait kabirlere ev sahipliği yapıyor. Yugoslavya döneminde küçültülen ve Gaziler Türbesi dahil birçok tarihi yapı ve mezarın yok edilmesine rağmen halen tarih ve medeniyet meraklılarını celbeden mezarlıkta, Giray sülalesinden bir hanzadenin de yattığına inanılıyor.

Bosna Hersek’teki Osmanlı eserlerinin izini süren tanınmış arkeolog Adnan Muftareviç, halk arasındaki anlatıya göre burada Fatih Sultan Mehmed Han’ın ordusunda bulunan bir Tatar soylusunun yattığını söyledi. O dönemde Kırım Hanlığı tahtında I. Mengli Giray’ın olduğuna dikkat çeken Muftareviç, Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda mezarın Kırım Hanı’nın oğullarından birine ait olabileceğine dikkat çekerek, “Giray Han’ın oğulları Mehmed, Saadet, Sahib, Mübarek, Ahmed, Mahmud, Fetih ve Burnaş şeklindeydi. Bu sıradışı bir mezar taşı” diye yazdı.

Üzerinde sivri ve iki taraftan kıvrılmış bir şapkanın yer aldığı mezar taşının geniş yüzlerinde hilal ve yumruk şekilleri içeren armalar, dar yüzlerinde ise ok, yay ve balta figürleri olduğuna dikkat çeken Muftareviç, “Mezarın ayak şahidesinin tepesi piramidel yükseliyor. Bunun geniş yüzünde birbirine dönmüş iki kuş, karşı yüzde ise üç arma ve kuyrukları havada hayvanlar yer alıyor. Ayak ucu taşının dar yüzlerinden birinde bir arma, karşı yüzde ise bir kılıç ve altında yine bir arma bulunuyor. Mezar taşları bir metre boyunda” diye yazdı.

Kaynak:Zambak.ba

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ