RUBASAM

Türk-Tatar soydaşlardan bir ilk

Türk-Tatarlar 2020 yerel seçimlerinde Köstence’nin tüm şehirlerinde belediye başkanı adayları sunarak tarihi bir ilk başardılar.

En güçlü aday Mangalya’daki Özgün “Ozzy” Menabit. 2003’de PKK’nın Romanya’daki faaliyetlerini engelleyerek yılın polisi ödülünü kazandı. Polis’ten ayrıldıktan sonra ticarete atılan Menabit kısa zamanda milyon euroluk cirolara ulaştı. Yıllar sonra şehrine döndükten sonra pöpülerliğin yankıları sonucu 2016’da yerel meclis üyesi seçilerek siyasete girdi. Çevreci Parti’deki yerel meclis aday listesinde iki Türk-Tatar daha bulunuyor: mühendis Metin Hacıgeldi ve doçent Iffet Tosun.

Mangalya 1575’te Kanuni Süleyman’ın torunu Esmahan Sultan tarafından yaptırılan Romanya’nın en eski camisine sahip. Şehirde 3000’ten fazla Müslümana ev sahipliği yapıyor. Cami 2008’te Anchor grubu başkanı merhum Çapa Tunç tarafından onarılmıştı. Aynı zamanda 2016 Romanya yılın futbolcusu Denis Alibec Mangalyalıdır.

Güney tatil beldelerin altısı Mangalya’ya bağlı olmasına rağmen turizm eski günlerini aratıyor. Menabit’in öncelikli projeleri yerel girişimcilere destek vererek Mangalya’yı tekrar canlandırmaktır.

500 yıl Osmanlı hakimiyetinde olan Dobruca’da Ikinci Dünya Savaşından sonra hiçbir Türk veya Tatar bir şehrin belediye başkanı olamadı. Özgün Menabit seçildiği takdirde tarihi bir başarıyı elde etmiş olacak.

Türk-Tatarların kalesi Mecidiye’de 2 çocuk annesi öğretmen Yasemin Hacı-Murat eski cumhurbaşkanı Traian Băsescu’nun partisi PMP tarafından belediye başkanlığına aday.

Ve yine Băsescu’nun nikah şahitliği yaptığı Narcis Hamza Eforie kasabasında bağımsız aday. Hamza Köstence’nin eski eğitim başmüfettişi ve şu an Köstence Çocuk Sarayı müdürüdür.

Köstence’de doktor Ayla Raşit aday olabilmek için yeterli sayıda imzayı toplayamayarak seçimlere erken veda etti. Dobruca’nın birçok kasaba veya köylerinde çeşitli partilerden veya bağımsız birçok Türk ve Tatar adaylar bulunuyor. Köstel köyünde Cevat Kerim Sosyal Demokrat Partisi belediye başkanı adayı. Toprakhisar köyünde Denis Hacı-Halil USR-PLUS tarafından aday.

Tulça ilinde ise Türkler için manevi ve tarihi bakımdan son derece önemli Sarı Saltuk Dede diyarı Babadağ’da Evren Hüseyin Çevreci Partiden belediye başkanı adayı.

Romanya’daki yerel seçimler 27 Eylül Pazar günü tek turda yapılacak: birinci olan kazanıyor.

Eden KURTASAN

Kaynak: Hayat Romaya

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ