Search
Close this search box.

Yarın Kosova Cumhuriyeti için kritik bir gün!/ Ediz Sojtari (Konuk Yazar)

31 Ocak 2023 Unutmayalım!

Balkanların en genç ülkesi Kosova Cumhuriyeti için yarın kritik bir gün.
31 Ocak tarihinde (Yarın) Kosova Cumhuriyeti Başkent Priştine’de, ABD Batı Balkanlar Elçisi Kosova sorumlusu Gabriel Escobar, Kosova’nın ve Kosova’da yaşayan Arnavut ve tüm azınlıkların (Türk, Boşnak, Goralı ve Roman) kaderini etkileyecek bir toplantı düzenleyecek.


Balkanlarda her medeniyeti yaşatan Kosova Cumhuriyeti içinde sırp belediyeler birliği adı altında bir sistemle Kosova Cumhuriyeti sınırları içinde böyle bir anlaşma yapılması planlanmakta ve uygulanması durumunda ülke içinde zamanla özerklik talepleri oluşturacak bir tuzağı Kosova’nın kucağına bırakmış olacaklar. Tabiki bunun sonucunda Kosova’nın bugün devlet olması ve olabilmesi için o dönemde bilinen faktörlerden biri elbetteki ABD’idi, lakin Kosova’da başta siyasiler olmak üzere halkında doğal olarak bazı bakış açılarını değiştirmesi ve farklı yön izlemesi gerekmektedir ve değişmeyen bir gerçektirki ABD hiçbir zaman kendi lehine ve çıkarına olmayan adımlar atmaz. O dönemdeki adımları elbetteki Kosova halkının lehine olmuştur ve bunları kimse görmezden gelemez. Lakin son dönemde Balkanların kalbi Kosova Cumhuriyeti aleyhine yapılanlarıda görmek ve yaşananların farkında olmak zorundayız!


1998/99 Kosova Savaşı’nda yüzlerce binlerce insan sivil halk, Kosova Kurtuluş Ordusu (UÇK) askerleri ve komutanları sırp belediyeler birliği kurulsun diye savaşmadılar ve canlarını feda etmediler. Ayrıca ABD tarafından yapılacak olan bu toplantıya, halk tarafından seçilmiş Başbakan Albin Kurti davet edilmedi. Geçtiğimiz günlerde Başbakan Albin Kurti önemli bir açıklama ile neden Sırbistan kendi sınırları içinde bulunan azınlıklara (Arnavut, Boşnak, Roman ve Macar) belediyeler birliği hakkı vermezken, kendine öyle bir hak tanınmasını istiyor dedi, aynı zamanda bununla birlikte bir eleştiriyide ABD’ye yaparak, 2008 yılında bağımsızlık bildirisi hazırlandığında anayasa maddelerimiz hazırlandığında neden %5 bile olmayan sırplara ülke genelinde resmi dil statüsü tanındı? ve neden ülkenin çoğunluğu (%92’si) Arnavutken, Arnavut ulusuna ait bir devlet yapısı ve bayrağa izin vermediniz dedi? Burada azınlık haklarını savunduğunu söyleyen ABD, çifte standart bir politika ile Kosova’da 2’nci bir dayton sistemi uygulamaya çalışarak Kosova sivil halkına yönelik savaş suçu işlemiş sırplara resmen ve alenen sahip çıkmaktadır.

Son olarak ülkem Kosova’ya yönelik güncel araştırmam ve değerlendirmeme istinaden unutmamalıyız ki Kosova bir evlad-ı Fatihan toprağıdır ve barındırdığı tüm kültür, din ve medeniyetlerin refah içinde yaşadığı yüzlerce asır savaşlara, göçlere vb. konulara yönelik toplumsal tarihini ve medeniyetini korumuş bir ülkedir, onun için bizde halk olarak bu bilinçte yaşayarak geçmişimizi, bugünümüzü ve yarınlarımızı daha aydınlık şekilde yaşamamız ve yaşatmamız için topraklarımıza, dinimize, dilimize örf ve adetlerimize sahip çıkmamız ve bu hususlarda gelecek nesillere yönelik çalışmalar yaparak, sorumluluklarımızın bilininde olarak var gücümüzle bizlere daima çalışmak düşüyor, Sağlıcakla kalın! EDİZ SOJTARİ

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

BAĞIMSIZ  KOSOVA 

Ortaçağ Sırp Krallığı’nın kurulduğu ve yıkıldığı yer olan Kosova, 1389’da