Search
Close this search box.

Yunan Dışişleri: “Trakya’daki Müslüman Azınlığın Yaklaşık 120.000 Yunanlı Nüfusu Var”

“Yunanistan Lozan Antlaşması’ndan doğan yükümlülükleri tam olarak yerine getirmektedir.”

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugün Batı Trakya ziyareti sırasında, Batı Trakya’daki Azınlıktan “Türk Azınlık” olarak bahsetmesine, Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Aleksandros Papaioannu bir açıklamayla cevap verdi.

Sözcü Papaioannu şu açıklamayı yaptı:

“Trakya’daki (Batı) Müslüman Azınlığın yaklaşık 120.000 Yunanlı nüfusu var.”

“Hukukun üstünlüğü ile yönetilen bir devlet olan Yunanistan, uluslararası hukuka ve insan haklarının korunmasına sıkı sıkıya bağlı kalmaktadır. Açık ve net bir şekilde Trakya’daki Müslüman azınlığa atıfta bulunan Lozan Antlaşması’ndan doğan yükümlülükleri tam olarak yerine getirmektedir.

Trakya’daki Müslüman Azınlığın yaklaşık 120.000 Yunanlı nüfusu var. Türkiye’nin sürekli olarak bu gerçeği çarpıtmaya yönelik girişimleri ve bu vatandaşların haklarını korunmadığı iddiaları veya ayrımcılık iddiaları asılsızdır ve bütünüyle reddedilmektedir.

Yunanistan, Türkiye ile ilişkilerini geliştirmek isterdi. Uluslararası hukuka saygı bir ön koşuldur. Türkiye’yi, imzaladığı ve uygulamakla yükümlü olduğu Lozan Antlaşması da dahil olmak üzere bu temel kurallara uymaya davet ediyoruz.”

Kaynak: Birlik Haber

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

T E Ş E K K Ü R L E R

 K. Makedonya Kalkandelen ALACA CAMİ Maketinin yapım aşaması ve Miniatürk’te