RUBASAM

Yunanistan Başpiskoposu Ieronimos: “İslam din değil bir siyasi parti, insanları da savaş insanları”

OPEN TV adlı televizyon kanalında yayınlanan bir programa katılan Başpiskopos İeronimos, Osmanlı devletine karşı 1821’deki Yunan ayaklanmasında Kilisenin rolüne değindi. İeronimos konuşmasında İslam dinine hakaretlerde bulundu. İeronimos, “İslam ve insanları bir din değil, siyasi bir parti ve siyasi bir arayış, insanları da savaş insanları.” ifadelerini kullandı.

Fatih Sultan Mehmet’e de değinen İeronimos, Fatih’in Yunan danışmanları olduğunu belirterek, tüm Hristiyan cemaatini birleştirerek, Patrik’e emanet etmek gerektiği, bu nedenle de 1454 yılında patriklik makamına Gennadios Scholarios’un seçildiğini söyledi.

*******

Dostluk Eşitlik ve Barış Partisi de yaşanan bu olayı resmi twitter hesabından kınadı.

DEB Partisi’nden yapılan yazılı açıklamada İeronimos’un “İslam din değil, siyasi bir parti ve insanları da savaş insanı” nitelendirmesi kınanarak, bu sözlerin İslam dinine saldırı ve bariz bir islamofobi örneği olduğu vurgulandı.

DEB Partisi’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dün gece yayınlanan bir televizyon programında, Yunanistan Başpiskoposu sn. İeronimos’un sarf ettiği sözleri şaşkınlık içerisinde takip ettik. İslam dinimizi bir din değil de bir siyasi parti ve Müslümanları da savaş insanları olarak nitelendirmesi tarafımızdan kabul edilebilir bir durum değildir. Bu doğrudan doğruya dinimize saldırı ve bariz bir islamofobi örneğidir. Bir yılı aşkın süredir dünyayı kasıp kavuran pandemi sürecinde özellikle önde gelen din adamlarının birleştirici ve sağduyulu açıklamalar yapmak yerine ayrıştırıcı ve bölücü söylemlerin kime ve neye hizmet ettiğini anlamakta zorluk çekmekteyiz. Bu tür sözlerin 2021 yılında hala sarf edilebiliyor olmasından duyduğumuz üzüntüyü dile getirir Yunanistan Başpiskoposu sn. İeronimos’un sözlerini şiddetle kınadığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız.”

 

Kaynak: Gündem, DEB

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ