Search
Close this search box.

Finansal Piyasalara Küresel Bakış

Mert Ünsal

MSCI (Morgan Stanley Capital International) Türkiye Endeksini Anlamak ve Yatırım Kararlarına Etkisi.

MSCI Türkiye Endeksi, dünya çapında yatırımcılar tarafından yaygın olarak tanınan ve kullanılan, Türkiye’nin önde gelen şirketlerinin hisselerini içeren MSCI Türkiye Endeksi, ülke ekonomisi ve yatırım ortamının kapsamlı bir görüntüsünü sunmak açısından önemli bir endekstir. Her ne kadar makroekonomik göstergelerde tartışılacak pek çok şey olmasına rağmen Türkiye ekonomisi dinamik ve hızla büyüyen bir ekonomi olup, ekonomik büyümesine katkıda bulunan çok çeşitli endüstri ve sınai işletmeleri bulunmaktadır. Türkiye finansal piyasalarda iyi eğitimli işgücüne, stratejik bir coğrafi konuma, yabancı yatırımı çekme politikalarına ve ekonomisini büyütmesine yardımcı olan dinamik bir girişimcilik kültürüne sahiptir. MSCI Türkiye Endeksi, küresel finansal hizmet sağlayıcısı Morgan Stanley Capital International tarafından oluşturulup yönetilir. Bu araştırma makalesi, MSCI Türkiye Endeksi’nin ve bunun yatırım kararları üzerindeki etkisinin kapsamlı bir şekilde anlaşılmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Makale üç ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde MSCI Türkiye Endeksi’nin oluşumu, yönetimi ve endekste yer alan hisse senetleri tanıtılmaktadır. İkinci bölümde, MSCI Türkiye Endeksi’nin yatırım kararları üzerindeki etkisi, dikkate alınması gereken faktörler ve endekse yatırım yapmanın riskleri dahil edilerek ele alınacaktır. Son olarak üçüncü bölümde MSCI Türkiye Endeksi’nin performansını etkileyen faktörler ile birlikte, endeksin performansının içinde yer alan hisse senetlerinin performansını nasıl etkilediği ve MSCI Türkiye Endeksi’ne yatırım yapmanın faydaları incelenecektir.

Bu yazının amacı, MSCI Türkiye Endeksi’ni ve yatırım kararlarında oynadığı rolü anlamaya yardımcı olmaktır. Sınırları açık kaynak verileri Finans ve ekonomi dünyası sınırları içerisindedir.

MSCI Türkiye Endeksi’ne Giriş

MSCI Türkiye Endeksi nedir?

MSCI Türkiye Endeksi bir alt küme olup, Türkiye’deki hisse senedi piyasalarının performansının geniş bir ölçümünü sağlayan MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’nin bir üyesi konumundadır. İMKB ‘ de işlem gören en likit hisse senetlerini öncelikle endekse dahil eden MSCI, Türkiye ekonomisindeki en büyük ve en likit şirketlerin performansını ölçmek için tasarlanmış bir yapıya sahiptir. Endeks, 31 Mayıs 1994 tarihinden itibaren faaliyette olup, endekste yer alan hisse senetlerinin net toplam getirisi esas alınmaktadır. Endeks, Türk hisse senedi piyasalarının performansının güvenilir bir göstergesi olarak kabul edilmekte ve yatırımcılar tarafından yatırım kararlarında kullanılmaktadır. Pandemi döneminde MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’nin önemi değişti ve endeks pandemi öncesi dönemde en önemli değişkenlerden biri haline geldi. Diğer taraftan MSCI Türkiye Endeksi aynı zamanda Türk hisse senetlerine yatırım yapan birçok yatırım ETF (Borsa Yatırım Fonu)  için de referans olarak kullanılmaktadır.

MSCI Türkiye Endeksi’nde yer alan hisseler:

Havacılık:

Türk Hava Yolları (THYAO), Pegasus (PGSUS), TAV Havalimanları (TAVHL)

Holding:

Koç Holding (KCHOL), Sabancı Holding (SAHOL), Doğan Holding (DOHOL), Alarko Holding (ALARK), Tekfen Holding (TKFEN), Kiler Holding (KLRHO),

Perakende:

Bim (BIMAS), Migros (MGROS), Şok Marketler (SOKM),

Bankacılık Sektörü:

Akbank (AKBNK); İş Bankası (ISCTR), Yapı Kredi Bankası (YKBNK), Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB)

İletişim Sektörü:

Turkcell (TCELL),

Otomotiv Sektör:

Ford Otosan (FROTO), Türk Traktör (TTRAK), Otokar (OTKAR), Doğuş Otomotiv (DOAS), Tofaş (TOASO)

Demir Çelik Sektörü:

Ereğli Demir Çelik (EREGL), Kardemir Karabük Demir Çelik (KRDMD),

Savunma Sanayii;

Aselsan (ASELS)

Kimya ve Plastik:

Tüpraş (TUPRS), Sasa Polyester (SASA), Petkim (PETKM), Aksa Akrilik (AKSA),

Kordsa Teknik Tekstil (KORDS), Aygaz (AYGAZ), Kimteks (KMPUR)

Cam, Seramik ve Porselen:

Şişecam (SISE); QUA Granite Hayal Yapı (QUAGR)

Tarım sektörü:

Hektaş (HEKTS),

Madencilik sektörü:

Koza Altın İşletmeleri (KOZAL), Koza Anadolu Metal Madencilik (KOZAA),

Sarkuysan (SARKY)

Gıda ve İçecek Sektörü:

Anadolu Efes (AEFES), Ülker (ULKER)

Gayrimenkul Sektörü:

Emlak Konut GYO (EKGYO), İş GYO (ISGYO), Ziraat GYO (ZRGYO)

Çimento Sektörü:

Oyak Çimento (OYAKC); Nuh Çimento (NUHCM);Çimsa Çimento (CIMSA)

Tekstil Sektörü:

Mavi Giyim (MAVI),

Enerji Sektörü:

Enerjisa Enerji (ENJSA), Odaş Elektrik (ODAS), Girişim Elektrik (GESAN),

Smart Güneş Teknolojileri (SMRTG), Zorlu Enerji (ZOREN), Aksa Enerji (AKSEN),

Ahlatcı Doğalgaz (AHGAZ), Çan2 Termik (CANTE), Margün Enerji (MAGEN)

İlaç ve Sağlık sektörü:

Medical Park (MPARK), Eczacıbaşı İlaç (ECILC), Gen İlaç (GENIL), Selçuk Ecza Deposu (SELEC),

Dayanıklı Tüketim

Vestel (VESTL), Vestel Beyaz Eşya (VESBE)

Bilişim ve Yazılım;

Kontrolmatik (KONTR)

Aracı Kurum:

İş Yatırım Menkul Değerler (ISMEN), Oyak Yatırım (OYYAT)

Otomotiv Yan Sanayi:

Ege Endüstri (EGEEN)

İnşaat Sektörü:

Enka İnşaat (ENKAI)

Ana Metal Sektörü:

Borusan Mannesmann Boru (BRSAN)

Makine Sektörü:

İmaş Makina (IMASM)

Kaynak: https://www.getmidas.com/midasin-kulaklari/msci-turkiye-endeksinde-yer-alan-hisseler-p-21231 Erişim:26.08.2023

Endeksi kim oluşturdu ve yönetiyor?

MSCI, dünya çapında tanınan ve uluslararası alanda tanınan endeks 1969’da Morgen Stanley Capital International tarafından kuruldu. MSCI bugün dünyanın en önemli hisse senedi endekslerinden biri olup, küresel hisse senedi piyasalarının %10’unu temsil eden 23 ülkeden oluşmaktadır. MSCI endeksi hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisinin yansıra döviz kuru, altın ve diğer endeksler üzerindeki etkisi birçok analist tarafından incelenmektedir. İkinci bağlamda, 2013 yılında yapılan bir araştırmada altın ile MSCI Türkiye borsa endeksi ve MSCI katılım endeksi arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yapılan Vak’ a çalışması metodolojisini kullanan başka bir makale, iki MSCI endeksinin bileşenlerindeki değişikliklerin fiyat etkisini analiz etti. Ayrıca vaka çalışması metodolojisinde, uluslararası endeksler ve MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi ile İMKB-100 endeksinin 2010-2013 yılları arasındaki kapanış fiyat verileri kullanılmak suretiyle analizler yapılmış, bu analizde elde edilen veriler İMKB-100 endeksinin getirilerini araştırılan başka bir çalışmada kullanılmıştır. Son olarak pandemi öncesi dönemde yapılan bir çalışmada MSCI gelişen piyasalar endeksi, volatilite endeksi ve döviz kuru endeksi gibi değişkenlerin önemi incelenmiştir. Yukarıdaki araştırmalar MSCI endeksinin hisse senedi fiyatları, döviz kurları, altın ve diğer endekslerin belirlenmesinde önemli bir faktör olduğu açıkça görülmektedir.

MSCI Türkiye Endeksi hangi hisse senetlerini içermektedir?

MSCI Türkiye Endeksi Türk borsasının performansını takip eden MSCI Global Standart Endeksi’nin bir parçasıdır. MSCI Küresel Standart Endeksi, küresel hisse senedi piyasasının %10’unu temsil eden 23 ülkeden oluşan bir bileşendir. Türk borsasındaki hisse senetlerini içeren, endeksi oluşturan ülkelerin her birinden seçilmiş hisse senetlerinden oluşmaktadır. MSCI Türkiye Endeksi, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın en likit ve en büyük hisse senetler endekste yer alan farklı şirketlerin hisse senedi fiyatlarını karşılaştırarak Türkiye borsasının performansını ölçmek için kullanılmaktadır. Ayrıca araştırmacılar MSCI Türkiye Endeksi ile MSCI Katılım Endeksi arasındaki ilişkiyi de incelediler. Son olarak MSCI Türkiye Endeksi’nin MSCI Global Standart Endeksi’ne dahil edilmesinin İMKB-100 endeksi getirileri üzerinde olumlu etki yarattığı tespit edilmiş, bu tespitlere ilave olarak Pandemi öncesi dönemde MSCI gelişen piyasalar endeksi, volatilite endeksi ve MSCI Türkiye Endeksi gibi değişkenlerin önemi araştırılmıştır.

MSCI Türkiye Endeksinin Yatırım Kararlarına Etkisi

Nasıl gerçekleşir? MSCI Türkiye Endeksi yatırım kararlarını etkiliyor mu?

MSCI Türkiye Endeksi, gelişmekte olan piyasalardaki yatırımcılar için temel bir referans olarak kullanılmaktadır. Mevcut araştırma aynı zamanda portföy çeşitlendirmesinin faydalarını anlamak için, Borsa İstanbul 30 Endeksi ile MSCI gelişen piyasa endeksi arasındaki uzun vadeli ilişkiyi değerlendirmektedir. Bunu yapmak için, araştırma iki endeks arasındaki eş bütünleşmeyi incelemektedir. Kriz sonrası dönemden elde edilen sonuçlar BIST ve MSCI endeksinin eş bütünleşik olduğunu göstermektedir, bu da aralarındaki portföy çeşitlendirmesinden sınırlı bir fayda sağlayacak olduğunu göstermektedir. Bu nedenle BIST ile MSCI endeksi arasındaki ilişkinin farkında olmak portföy yöneticileri ve yatırımcılar için doğru karar vermede faydalı olacağı öngörülmektedir. BU tespitten hareket ile BIST ile MSCI arasındaki eş bütünleşmenin incelenmesi yatırımcıların yatırım kararları almalarına ve riskleri yönetmelerine de yardımcı olabilir… Demek mümkündür.

Ayrıca çalışma, yatırımcıların Türkiye pazarındaki fırsatları tespit etmelerine ve bunlardan faydalanmalarına da olanak sağlayabilir. Sonuç olarak MSCI Türkiye Endeksi’nin yatırım kararlarını etkilemede önemli bir rol oynadığı açıktır.

Endeksi yatırım kararlarında kullanırken hangi faktörler dikkate alınmalıdır?

Sürdürülebilirlik endeksleri bir firmanın performansını ölçmek için kullanılır. Daha sonra yatırım kararları vermek için kullanılan ekonomik, çevresel ve sosyal kriterlerin belirleyici unsurlar olarak kendisini göstermektedir. Karar verme faktörlerinin hiyerarşisini belirlemek için endeksin bileşenleri analiz edilmeli ve bir yapı oluşturulmalıdır. Analizde rakiplerini geride bırakan şirketler sürdürülebilirlik endeksine dâhil edilirken sektörün sürdürülebilirlik liderleri olarak kendilerini göstermektedir. Sera gazı emisyonu, verimli toprakların kaybı, tabiî kaynakların tükenmesi; eko-ürün/süreç stratejisi, çevre kirlilik ve atıkların tümü dikkate alınmalıdır. Çünkü finansal olarak çok başarılı gözüken bir şirket sayılan faktörlere karşı gereken özeni gösteremez ise hesap edilemeyen tazminat ve cezalar ile muhatap kalabilmektedir. ÇSY faktörlerinin önemliliği bu açıdan önem arz eden diğer bir husus dikkate alınması gereken bir faktördür.

MSCI kullanarak yatırım yapmanın riskleri nelerdir? Türkiye Endeksi?

MSCI Türkiye Endeksini kullanarak yatırım yapmak son zamanlarda oldukça popüler hale gelirken, araştırmalar endeks bağlantılı yatırımın kendine has riskler taşıdığını gösterdi. MSCI Türkiye Endeksi’nin etkilerini anlamak amacıyla, insanların Kovid-19 salgını, MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, BIST100 endeksi ve VIX endeksi gibi dış faktörlere göre finansal kararların nasıl alındığını anlamaya yönelik birçok çalışma yapıldı. . Yapılan bir araştırma, yatırımcıların ve fon yöneticilerinin, MSCI Gelişen Piyasa Endeksi ve İMKB-100 endeksindeki değişikliklerin olumlu etkilerinden yararlanmak amacıyla yatırım kararlarını revize ettiklerini ortaya çıkardı. Türkiye ve Meksika borsaları arasında güçlü bir ilişkinin bulunduğunu ve MSCI Endeksi’nin güvenirlik üzerinde Meksika ve Rusya endekslerine göre daha büyük bir etkiye sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca, hem Türkiye hem de Meksika’nın diğer piyasalardan belirsizlik hâli yayılımı yaşadığı ve bu durumun yatırımcıların sağlıklı yatırım kararları vermesini zorlaştırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca yatırımcıların yatırım kararları alırken MSCI GCC gibi bölgesel faktörler de devreye girmekte ÇSY standartlarının ülkeden ülkeye değişmesi ve bu nedenle oluşan kafa karışıklığı, hem şirketleri hem de yatırımcıları sürdürülebilirlik için gerekli değişiklikleri yapmaktan caydırabilmektedir. Son olarak araştırmalar, portföy yöneticilerinin yatırım kararları verirken hem endeksleri hem de diğer belli başlı faktörlerin nitelikleri dikkate alması gerektiğini göstermektedir. Borsa İstanbul ve MSCI Türkiye Endeksi portföy yöneticileri için büyük önem taşımakla birlikte yatırım kararları alınırken son dönemde yaşanan küresel mali krizin uzun vadeli etkilerinin de dikkate alınması gerekmektedir.

MSCI Türkiye Endeksi’ni Etkileyen Faktörler

Etkileyen faktörler MSCI Türkiye Endeksi’nin performansı?

İyi yönetişim uygulamaları, Türk firmalarının sermaye artırımı ve kendi çıkarlarının yatırımcı çıkarlarının önce gelmesi konusunda sınırlamalar getirdiğinden önemli bir uygulama yöntemidir ve bu da MSCI Türkiye Endeksi’nin performansını etkilemektedir. MSCI Türkiye Endeksi’nin performansını etkileyen bir diğer önemli faktör ise finansmanın bulunabilirliğidir. Hem doğrudan hem de portföydeki yabancı yatırım, MSCI’ nın performansı üzerinde doğrudan ve önemli bir etkiye sahip olduğu değerlendirilmektedir. Bunun başlıca nedeni, yabancı yatırımların ülkeye daha fazla sermaye ve kaynak getirmesi ve bunun sonucunda MSCI Türkiye Endeksi’nin büyüme ve performansının artmasıdır. Ayrıca yabancı yatırım akışı, Türk hisse senedi piyasalarının likiditesini artırmasına ve firmaların sermaye maliyetlerini düşürmesine olanak tanıyarak MSCI Türkiye Endeksi’nin daha iyi performans göstermesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, yabancı yatırımlar Türk piyasalarında işlem verimliliğinin artmasına da yardımcı oldu ve MSCI Türkiye Endeksi’nin performansının iyileşmesine yol açmış bulunmaktadır. Yabancı yatırım akışı aynı zamanda Türk finansal piyasalarının gelişimini teşvik etmiş ve piyasaların genel şeffaflığını ve hesap verebilirliğini artırarak MSCI Türkiye Endeksi’nin performansına katkıda bulunmuştur.

Endeks performansı hisse senetlerinin performansını nasıl etkiliyor?

Türkiye Kurumsal Yönetim Endeksi, belirli bir endekste hisse senetlerinin performansının bir ölçüsü olan daha yüksek Tobin’s q’yu tahmin etmede yararlı bir araçtır. Çalışma, TCGI ile daha yüksek Tobin q’su arasındaki bağlantının hem firma sabit etkilerine F/K hem de firmanın rastgele finansal etkilerine dayandığını buldu. Bu nedenle, bir endekste yer alan hisse senetlerinin performansının o endeksin performansından da etkilendiğini belirtmekte fayda görülmektedir.

MSCI Türkiye Endeksi’ne yatırım yapmanın faydaları nelerdir?

MSCI Türkiye Endeksi’ne yatırım yapmanın birçok faydası bulunmaktadır.  Birincisi, endeks ülkenin borsa performansının göstergesidir. Ayrıca endeks, VIX endeksi ve BIST 100 endeksi ile yüksek korelasyona sahiptir ve her ikisi de ülkenin CDS Spread’ leri üzerinde muazzam bir etkiye sahiptir . MSCI Endeksi aynı zamanda ülkenin XU100 endeksi üzerinde de olumlu bir etkisi bulunmaktadır ve MSCI Endeksi ile bölgesel borsa endeksleri arasındaki ilişki, bağlantı için çok önemli bir faktördür. Ek olarak, bölgesel İslami Endeksin genel anlamda olumlu bir etkisi olduğu da söylenebilir. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’nin etkisi aynı zamanda ISE-100 endeksi ve MSCI Enerji Endeksleri ile bağlantılı olarak analiz edilerek bağlantılı lığın kaynakları belirlenmektedir. Sonuç olarak, MSCI Türkiye Endeksi’ne yatırım yapmak akıllıca bir karardır ve verimli sonuçlar doğurabilir.

MSCI Türkiye Endeksinin MSCI Global Standart Endeksi’nde yer alması, onu pandemi öncesi dönemde yatırımcılar için önemli bir değişken haline getirdi. MSCI Türkiye Endeksi ile MSCI Katılım Endeksi, İMKB-100 endeksi, bölgesel İslami endeks gibi çeşitli endeksler arasındaki ilişki çok sayıda çalışmada incelenmiştir. Bu çalışmaların sonuçları, MSCI Türkiye Endeksi’nin bu endekslerin getirileri üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğunu ve bu endeksin Türk hisse senedi piyasalarındaki bağlantılık açısından çok önemli bir faktör olduğunu ortaya koymaktadır. Diğer taraftan MSCI Türkiye Endeksi’ne yatırım yapmak verimli sonuçlar verebileceği gibi birçok riski de beraberinde getirmektedir. Bu riskleri tanımlamak ve etkili risk yönetimi stratejileri geliştirmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. MSCI Türkiye Endeksi hem hisse senedi fiyatlarına etkisi hem de döviz, altın ve diğer endekslere etkisi açısından birçok finansal analist tarafından incelenmeye devam etmektedir. Bu çalışmaların sonuçları, MSCI Türkiye Endeksi’nin Türkiye’de hisse senedi fiyatlarının ve döviz kurlarının belirlenmesinde önemli bir faktör olduğunu ortaya koyması açısından önemlidir. Genel olarak MSCI Türkiye Endeksi üzerine yapılan araştırma, küresel endekslerin yerel piyasalar üzerindeki etkisini ve bunlara yatırım yapmanın potansiyel fayda ve risklerini anlamanın önemini vurguluyor. Gelecekteki araştırmalar MSCI Türkiye Endeksi’ni ve onun Türkiye ekonomisindeki rolünü ve küresel hisse senedi piyasalarını daha geniş bir bağlamda incelemeye devam etmelidir.

Son olarak 19.Eylül 2023 tarihinde Türkiye Maliye Bakanı Sayın Şimşek’ in New York’ ta Morgen Stanley ile yurt dışı yatırımcılar ile yapacağı toplantı, Türkiye’ ye doğrudan finansman ve portföy yatırımları açısından  önemli bir buluşmadır. Bu buluşmanın Türkiye’ nin yararına etkiler yaratmasını dilerim.26.08.2023

Mert ÜNSAL, MA

Not: Bu yazı başlangıç düzeyinde okuryazarlık eğitimi olan kişilere göre hazırlanmış olup, finansal okuryazarlık eğitimi almamış okurlar için anlaşılması zordur.Hiç bir yatırım tavsiye ve önerisi, stratejisi sunulmamaktadır.

Referanslar:

1. Kartal, M., Depren, Ö., Depren, S.  The determinants of main stock exchange index changes in emerging countries: evidence from Turkey in COVID-19 pandemic age.   Retrieved August 26, 2023, from papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3659154

2. Bildirici, M., Şahin Onat, I., Ersin, Ö.  Forecasting BDI Sea Freight Shipment Cost, VIX Investor Sentiment and MSCI Global Stock Market Indicator Indices: LSTAR-GARCH and LSTAR-APGARCH Models.    Retrieved August 26, 2023, from www.mdpi.com/2227-7390/11/5/1242

3. Karsak, E., Goker, N.  Improved common weight DEA-based decision approach for economic and financial performance assessment.  (  Retrieved August 26, 2023, from journals.vilniustech.lt/index.php/TEDE/article/view/11870

4. Emin, A., ÇİNKO, M., Mehtap, Ö.  Stock Return Response to Changes in MSCI Standard and Small Cap Index Composition for Turkey.     Retrieved August 26, 2023, from dergipark.org.tr/en/pub/jyasar/issue/76073/1151230

5. KILIÇ, E., TÜRKAN, Y.  ANALYSIS OF THE RELATIONSHIP BETWEEN THE PARTICIPATION INDEX AND EXCHANGE RATE, GOLD AND OIL IN TURKIYE.    Retrieved August 26, 2023, from dergipark.org.tr/en/pub/fesa/issue/78504/1198521

6. EMEÇ, A.  THE RELATIONSHIP BETWEEN PARTICIPATION INDEX, GOLD PRICES AND PARTICIPATION FUNDS IN TURKEY.  Retrieved August 26, 2023, from paksos.com/index.php/puresoc/article/view/20

7. Bozkurt, I., Kaya, M.  … of Global Political Events in the Arab Spring on Stock Returns: The Case of Turkey/Arap Baharindaki Küresel Siyasi Olaylarin Hisse Getirileri Üzerindeki Etkisi: Türkiye ….    Retrieved August 26, 2023, from search.proquest.com

8. Öztürk, H.  Cointegration analysis of BIST 30 index and MSCI emerging markets index: pre and post global financial crisis.   Retrieved August 26, 2023, from ideas.repec.org/a/ris/buecrj/0316.html

9. Jain, M., Sharma, G., Srivastava, M.  Can sustainable investment yield better financial returns: A comparative study of ESG indices and MSCI indices.   Retrieved August 26, 2023, from www.mdpi.com/2227-9091/7/1/15

10. Park, S., Jang, J.  The impact of ESG management on investment decision: Institutional investors’ perceptions of country-specific ESG criteria.     Retrieved August 26, 2023, from www.mdpi.com/2227-7072/9/3/48

11. Kartal, M.  The behavior of Sovereign Credit Default Swaps (CDS) spread: evidence from Turkey with the effect of Covid-19 pandemic.  Retrieved August 26, 2023, from papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm?abstract_id=3642652

12. Wurgler, J.  On the economic consequences of index-linked investing.    Retrieved August 26, 2023, from www.nber.org/papers/w16376

13. Kale, S., Akkaya, M.  The relation between confidence climate and stock returns: The case of Turkey.   Retrieved August 26, 2023, from www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2212567116301861

14. Kutlu, M., Karakaya, A.  Return and volatility spillover effects between the Turkey and the Russia stock market.   Retrieved August 26, 2023, from www.emerald.com

15. Dedi, L., Yavas, B.  Return and volatility spillovers in equity markets: An investigation using various GARCH methodologies.    Retrieved August 26, 2023, from www.tandfonline.com/doi/abs/10.1080/23322039.2016.1266788

16. Essayem, A., Gormus, S., Guven, M.  [HTML][HTML] The GCC’s regional roller coaster: Do regional factors affect stock market dynamics in the GCC Region? Evidence from non-parametric quantile regression.    Retrieved August 26, 2023, from www.sciencedirect.com/science/article/pii/S221484502200120X

17. Ararat, M., Black, B., Yurtoglu, B.  The effect of corporate governance on firm value and profitability: Time-series evidence from Turkey.   Retrieved August 26, 2023, from www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1566014116300863

18. ESSAYEM, A., GÖRMÜŞ, Ş., GUVEN, M.  Testing the effect of local macroeconomic indicators and global risk factors on the Turkish participation stock market: Evidence from quantile regression approach.    Retrieved August 26, 2023, from dergipark.org.tr/en/pub/trendbusecon/issue/71254/1144061

19. Yılmaz, H., İlhan, B.  Determinants of Stock Market Indices: An Analysis of Emerging Markets of Brazil, Mexico, Russia, and Turkey.   Retrieved August 26, 2023, from http://emaj.pitt.edu/ojs/emaj/article/view/257

20. Singh, V., Kumar, P., Nishant, S.  Global connectedness of MSCI energy equity indices: A system-wide network approach.     Retrieved August 26, 2023, from www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0140988319302580

21. Sclip, A., Dreassi, A., Miani, S., Paltrinieri, A.  Dynamic correlations and volatility linkages between stocks and sukuk: Evidence from international markets.     Retrieved August 26, 2023, from www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1058330015300501

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER