Search
Close this search box.

Nikol Paşinyan’ın Türk Dönüşümü

Mert Ünsal

Rusya’da yayın yapan Vestnik Kavkaza haber sitesinde yer alan analize dayalı haberde özetle aşağıdaki ifadelere yer verilmiştir;

–              Kanaatimizce, basın toplantısının (Ermenistan BB Paşinyan’ın 24 Ocak’ta yaptığı çevrimiçi basın toplantısı) asıl arka planında Ermeni-Türkiye ilişkilerinin normalleşmesinde ortaya çıkan olumlu eğilimler yatmaktadır ve Ankara’ya olumlu sinyaller göndermek için Paşinyan’ın medya temsilcileriyle online görüşmesi organize edilmiştir.

Bu durumun değerlendirmesini yaptıgımda aşağıdaki yorumu paylaşmak isterim.

–              Paşinyan’a açıkça, Erivan’ın Türkiye’nin taleplerini karşılamak için pan-Ermeni gündemini dondurup dondurmadığı ve Ermenistan’ın Türkiye’nin toprak bütünlüğünü, Kara Antlaşması ile belirlenen sınırları tanımaya hazır olup olmadığı soruldu.  Buna cevaben, Ermenistan Başbakanı, Ermenistan Cumhuriyeti’nin hiçbir zaman Hay Date politikası izlemediğini belirtti.  “Ermenistan, Ermeni-Türkiye sınırına hiçbir zaman meydan okumadı. Ermeni-Türkiye sınırına meydan okuyacak tek bir Ermeni lider veya hükümet bulamazsınız ve bu politikadan vazgeçmeyeceğiz” diye ekledi, diaspora ve diaspora örgütleri her zaman sürecin motoru, yoksulların ‘soykırımı’ olmuştur.

–              Böylece, Ermenistan Başbakanı Türkiye’ye karşı toprak iddialarının reddedildiğini fiilen teyit etmiş ve aynı zamanda devletini “yanlışlıkla” “soykırım” söyleminden çıkarmış ve bu konudaki tüm sorumluluğu ustaca Ermeni diasporasına kaydırmıştır.

–              Nikol Paşinyan’ın kamuoyu önünde Türkiye’ye karşı toprak iddialarından uzak durması beklendiği gibi pragmatik.

–              İki yıl önce Nikol Paşinyan Sevr Antlaşması’nın “kutsal öneminden” bahsetti ve modern Türkiye’ye karşı toprak iddialarını açıkça savundu.

–              Bugün 44 günlük Karabağ savaşı ve yeni bölgesel gerçekler sonucunda Paşinyan’ın Türkiye ile ilgili açıklamalarının üslubu önemli ölçüde değişti.  Ancak Ankara, Ermenistan’ın dış politikasının tüm kilit konularında Nikol Paşinyan’ın ruh hallerinin değişkenliğini muhtemelen hatırlıyordur.

–              Dolayısıyla, Türkiye’nin Ermenistan ile müzakerelerinde, Ermenistan’ın Ermenistan’ın kendisine yönelik iddialarını reddetmesini sadece sözlü olarak değil, kağıt üzerinde de pekiştirmekte ısrar edeceği varsayılabilir.

Saygılarımla

Mert Ünsal

Sosyal Medyada Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BENZER İÇERİKLER

BAĞIMSIZ  KOSOVA 

Ortaçağ Sırp Krallığı’nın kurulduğu ve yıkıldığı yer olan Kosova, 1389’da